Ce face Camera de Comerț a României

Lucreaza frenetic pentru binele economic al patriei si propasirea neamului

Ați auzit vreo voce de la Camera de Comerț și Industrie a României, în ultimii ani, vorbind de criza economică, de soluții pentru relansarea economică, de ce părere are asociația asta a firmelor din România, despre soluțiile anti-criză propuse sau implementate de guvern? Știți cine e președintele Camerei de Comerț a României și ce face el pentru impulsionarea relațiilor economice ale României cu alte state? Știți cum strânge CCIR guvernul de co..ie și-i cere măsuri concrete pentru îmbunătățirea mediului economic?

Nici eu n-am știut răspunsul la întrebările astea. Bine, nici nu-mi dădeau insomnii nopțile, dar acuma dacă tot le-am aflat, zic să vă spun și vouă să stați liniștiți, că lucrurile sunt pe făgașul lor. Pentru că acolo, în sediul impunător al Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), în acel templu al activității economice reunite din cele 42 de județe ale țării (inclusiv Capitala), ei bine în spatele acelor geamuri, în care numai norii îndrăznesc să se reflecte, se ascunde o activitate pe cât de laborioasă, pe atât de profitabilă. Pentru economia României, firește. Și toate astea doar cu 60 de angajați. Câteodată realizezi că pur și simplu luna are prea puține zile pentru câte lucruri sunt de făcut…

Tags: , ,

3 Responses to “Ce face Camera de Comerț a României” Subscribe

  1. Gilbert 09/02/2011 at 06:52 #

    Ei şi tu de colo: fac şi ei ce fac şi alţii: o mare [cenzurat]. Pe bani frumoşi… De-aia îi doare-n cot de criză, „zona de risc” sau ce-o fi…

    • Dollo 09/02/2011 at 09:46 #

      Da, Gilbert, dar in cazul astora n-ar trebui sa-i doara in cot, pentru ca vorbim (si) de reprezentantii mediului privat de afaceri. Daca nici pe aia nu-i doare basca de propria bunastare, de la nimeni n-ar trebui sa mai avem pretentii

  2. Gilbert 09/02/2011 at 11:05 #

    Păi cum să-i doară, că au contracte asigurate şi nu se pune problema să nu fie onorate.
    Când ştii că ţie-ţi curge apa la robinet orice-ar fi, te doare la bască că e secetă şi ceilalţi mor de sete. Poţi juca liniştit o canastă…
    Îţi mai aduci aminte de cântecul ăla?… „Potop de-ar fi, de s-ar crăpa cuptorul / De-ar fi să nu am apă la chiuvetă / De ar renaşte Atlantida în Pacific / Lăsaţi-mă să merg pe bicicletă” 🙂

Leave a Reply

Oldies but goldies

Pentru Dan. Și pentru toți cei care au murit „ca fraierii” la Revoluție

O bunică de pe strada care-i poartă numele lui Dan

Azi e doar un nume de stradă în Berceni. Pe ea locuiesc oameni. Probabil unii dintre ei s-au enervat acum câțiva ani când au fost nevoiți să-și schimbe buletinele pentru că primăria le schimbase numele străzii.

Nu sunt dezamăgit de România, pentru că nu m-am lăsat amăgit

Camil Petrescu fiul

Camil Petrescu fiul, despre cum se vede România de peste ocean și din mijlocul Bucureștiului. De ce a plecat acum 43 de ani, de ce s-a întors azi și de ce ar mai pleca o dată, dacă ar avea iar 22 de ani. Despre salamul cu soia de New York.

Din Buenos Aires con mucho calor

eu

Zgomotos, fierbinte, cu iz de grătar și cu aromă de tango – Buenos Aires, orașul cu 13 milioane de oameni

Ziua 8 – Dumneata scrie ce trebuie, eu mă fac că nu văd… și semnez

Sursa foto: http://monstersketch.blogspot.com/2009_05_01_archive.html

Cea mai drăguță văduvă din blocul recenzat de mine, mă roagă să nu-i arăt ce am bifat la starea civilă, pentru că ea încă îl simte alături pe bărbatul ei mort de 35 de ani.

Life’s a bitch, prison bitch

irina-jianu-6-560x419

Irina Jianu, condamnată în lotul „Trofeul calității” alături și pentru Adrian Năstase, ispășește șase ani de pușcărie în închisoarea construită chiar de firma ei, în 2006, la Bacău

Viceroy vrea să-și ia permisul, Bianca – doar să se mărite

IMG_2114

Pentru că statusul social adevărat stă în Dacia papuc, cu care se poate căra „marfa”, și în numărul de puradei agățați de fusta nevestei. Restul e deșertăciune.