Archive | decembrie, 2011

Imagini senzaționale din 2011

Eu în oglinda care face diferența, la Viena

Din țara și din lumea lui Dollo 😉 Primii o sută de cititori le pot vedea gratis. La ceilalți o să ajungă deja tocite de vizualizare 😛

Read More 11 Comments

Aho, Aho, din Filipine

uratori din Filipine

În afară de Sorcova și Plugușorul, ziceți voi cu cine seamănă urătorii ăștia din Filipine, și ce le-ar mai lipsi din repertoriu 🙂

Read More 3 Comments

Cum se mai fac copiii în România

Inseminare artificială

„Eu şi femeia respectivă mergem într-o cameră, la o pensiune, la un hotel şi, fără a avea contact sexual, doar ţintesc în zona respectivă, o dată, de două ori, până rămâne gravidă. Ea poate eventual să nu-i spună soţului, să se înţeleagă cu doctorul să-i spună acestuia că printr-o minune a lăsat-o gravidă”.

Read More 7 Comments

Haina de blană a ucis Spiritul Crăciunului

Blana preferată a bărbaților

Ce-și doresc femeile? O călătorie surpriză, un cadou scump sau petrecerea timpului împreună cu iubitul veșnic ocupat în timpul anului?

Read More 32 Comments

Cum s-a inventat minciuna

În biserică Mark e făcut icoană

Și religia și televiziunea. Un film genial din 2009.

Read More 8 Comments

Vocea României sau vocea Cosmote?

Vocea Romaniei a fost Vocea Cosmote

E drept că românii aleg pomenile – pardon, cazurile sociale – nu valorile, dar oare faptul că Smiley e imaginea Cosmote nu are nicio legătură cu faptul că taman elevul lui a câștigat Vocea României?

Read More 90 Comments

Amintiri din Epoca de aur

Amintiri din liceu - Luminița, Cătălin, Andreea, Bogdan, Florentina...

De Crăciun mi-am „întâlnit”, după aproape 30 de ani, foștii colegi din școala generală și din liceu. Cum eram noi la 14 și la 18 ani.

Read More 11 Comments

Secretul cozonacului de la mama

Cozonacul mamei

Îl bate zdravăn timp de jumătate de oră, îi brodește compoziția „la ochi” și îl lasă să crească în felul lui, fără să-l streseze sau zorească. La final îl stropește cu vin roșu, ca să nu pice greu la stomac.
IMPORTANT: vedeți la finalul postării o temă pentru acasă pentru care contez pe voi, să nu spuneți NU 🙂

Read More 12 Comments

Cât costă Crăciunul în România, Bulgaria, Ungaria și Austria

Târg de Crăciun la Berlin

Avem tarife comparabile la hoteluri, mesele de Crăciun şi Revelion sunt mai ieftine la noi decât la alţii. Nu ştiu ce caută unii de se îmbulzesc aşa la Budapesta şi Viena? 🙂

Read More 3 Comments

Cea mai mămoasă rețetă de tobă

Toba de anul trecut

O procedură grețoasă, o combinație de ingrediente urât mirositoare, dar un rezultat care bate toate mezelurile oricât ar fi ele de „tradiționale”. Tobă ca la mama acasă, by mama însăși.

Read More 14 Comments

Oldies but goldies

Fatalismul mioritic se tratează cu drujba

diana

Vă mai amintiți că în Drumul Taberei începuse construcția unei noi linii de metrou? Asta e povestea oamenilor care i-au împins liniile și peroanele mai pe mijlocul bulevardului, ca să nu le afecteze pomii.

Cum e PSD-ul în Germania

metin-hakverdi2

Ce promite în campanie un parlamentar german de origine turcă, votat de peste 40% dintre alegători: impozitarea multinaționalelor, creșterea impozitelor pentru bogați, subvenții pentru femei și săraci

Ziua presei: Cum pui pe butuci o publicație

free press

Îi interzici secțiunea cea mai profitabilă, sub pretextul săvârșirii unei infracțiuni, apoi tărăgănezi ancheta penală și procesul până când concurența îi ia locul. La final nici nu mai contează verdictul judecătorului. Se întâmplă în România.

Construcția unei case în România, când nu ai bani, dar ai pretenții (I)

trasare

Arhitectul și proiectul – România geme de Gaudi nedescoperiți; 12 arhitecți în doi ani și al 13-lea care ne-a pus capac; Care e treaba cu proiectul casei – diferența dintre DTAC și PTh

Din Buenos Aires con mucho calor

eu

Zgomotos, fierbinte, cu iz de grătar și cu aromă de tango – Buenos Aires, orașul cu 13 milioane de oameni

Parcul meu IOR

Parcul IOR

Mi-a fost alături 40 de ani, m-a crescut și relaxat. Acum e rândul meu să-l apăr de șmecheri. Dacă sunteți din sectorul 3, veniți mâine la Titan ca să ne păstrăm parcul.