Votați cărțile de vara asta

Dacă votezi ce cărți citim vara asta câștigi dreptul de a le citi și obligația de a veni la clubul de carte ;)

T impul pentru propuneri a expirat azi, așadar avem o listă cu de toate din care cred că fiecare poate alege trei favorite. Regulile sunt ca întotdeauna:

– cine vrea să voteze îmi scrie și cere un ID și parolă, votează apoi prin logare cu ID-ul și parola primite pe email. Cine le are deja votează cu alea vechi;

– cine votează trebuie să vină și la club, altfel nu are drept de vot. Dacă nu vă faceți timp să citiți o carte pe lună și să pierdeți o oră-două la o discuție cu alții despre ea, nu văd de ce ne-am pierde și noi timpul să citim ce votați voi 😉

– fiecare poate să voteze trei cărți din listă;

– cărțile care întrunesc cele mai multe voturi sunt citite în ordine alfabetică (după titlu), câte una pe lună, începând de luna asta;

– votarea expiră duminică la miezul nopții.

Așadar:

Ce cărți citim vara asta?

  • Ai toată viața înainte – Romain Gary (24%, 5 Voturi)
  • Pastorala americană – Philip Roth (19%, 4 Voturi)
  • Cimitirul Buna-Vestire – Tudor Arghezi (14%, 3 Voturi)
  • Cazul Jane Eyre – Jasper Fforde (14%, 3 Voturi)
  • Middlesex – Jeffrey Eugenides (14%, 3 Voturi)
  • Despre frumusețea uitată a vieții – Andrei Pleșu (5%, 1 Voturi)
  • Palatul chelfănelii – Pascal Bruckner (5%, 1 Voturi)
  • Culoarea sentimentelor – Kathryn Stockett (5%, 1 Voturi)
  • Zâna carabină – Daniel Pennac (0%, 0 Voturi)
  • Nori grei deasupra Castelului Blandings – P.G.Wodehouse (0%, 0 Voturi)
  • Fulger în plină vară – P.G. Wodehouse (0%, 0 Voturi)
  • … și la sfârșit a mai rămas coșmarul – Oliviu Craznic (0%, 0 Voturi)

Total Votanti: 7

 

Tags: , ,

5 Responses to “Votați cărțile de vara asta” Subscribe

  1. Marius Georgescu 11/07/2013 at 05:42 #

    Nu inveti nimic din asta?

    • Dollo 11/07/2013 at 07:43 #

      din care „asta”?

  2. Lucian Mustață 11/07/2013 at 10:52 #

    Putem să avem o discuție prin tele-conferință? Nu de alta, dar eu am citit deja cărțile pe care le-am nominalizat (că de-aia le-am nominalizat, pentru că sunt de citit) și de venit personal la întâlnire nu prea am cum…

    • Dollo 12/07/2013 at 07:13 #

      Păi tu ai nominalizat doar o carte… nu? 🙂 Deocamdată nu ne-am mutat online cu clubul, deși am tot discutat despre asta. Nu prea știu exact cum s-ar putea face tehnic… dacă ai idei, le aștept.

  3. Lucian Mustaţă 15/07/2013 at 14:55 #

    De fapt nominalizasem 2 şi văd că Insomnia lu’ Huston (a cărei descriere ţi-a stârnit interesul la un moment dat) lipseşte din poll. :-p tehnic… Hm un laptop cu webcam, skype şi o conexiune wireless ar trebui să rezolve problema tuturor :-)) (şi a mea dacă întrunirea se ţine în timpul săptămânii între 8 şi 16 :-)) )

Leave a Reply

Oldies but goldies

Zen and the Art of Marcela Maintenance*

marcela

Calitatea service-urilor din București: prețuri europene, servicii făcute românește, pentru că „așa facem noi și n-am avut niciodată probleme”. Avatarurile unui șofer care se încăpățânează să citească manualul mașinii.

Cât ne costă să „stârpim” prostituția și cât am câștiga dacă am legaliza-o

ashley

Statul a cheltuit un milion de lei și doi ani de anchete ca să descopere că prostituția se face și prin mica publicitate. Printre „proxeneți” – o femeie de serviciu care cumpăra prezervative la un salon de masaj, o studentă care-i organiza agenda unei fete, un ziar de mică publicitate…

Turism nemţesc în Transilvania: “Adevărata Românie poate fi descoperită numai la sat”

Casutele de vacanta ale lui Jonas din Valea Verde

„Pupă-mă-n fund şi rămâi sănătos!”, salutul medieval inedit al sighisorenilor, a provocat, in epoca, indignarea Vienei, iar azi le smulge zambetele turistilor straini

Sărăcia se învață în familie și e ocrotită de stat

teclas

În Deltă oamenii se zbat ca peștii pe uscat: nu au de lucru, dar fac copii ca să trăiască din alocații. Copiii lor le vor călca pe urme. Needucați, necalificați, vor fi următoarele generații de votanți cu sacoșa.

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.

Cât ne-a costat înflorirea sectorului 3, în campania electorală 2016

begonia1

Primarul Negoiță a cumpărat gazon la preț dublu față de piață, apoi l-a tăiat și aruncat ca să planteze în loc begonii. Cât au costat ele și de ce primarul refuză să spună?