Archive | septembrie, 2015

Despre obligația de a-ți plăti întreținerea

reabilitat

A nu plăti ceea ce consumi, așteptând s-o facă alții pentru tine, la infinit, e ca atunci când nu te speli și te dai cu deodorant ca să nu puți. Dar tot pute, să știți, mirosul propriei nesimțiri nu piere nici sub cel mai de firmă parfum din lume.

Read More 13 Comments

Se schimbă garda în mafia bucureșteană

bucuresti

Arestarea lui Oprescu, Chiliman, Vanghelie & co înseamnă nimic pentru cetățenii Bucureștiului, e doar o reglare de conturi între tabere. Noi suntem chemați, formal, la alegerile din 2016 ca să-l ungem prin vot popular pe următorul Naș.

Read More 22 Comments

Corecții, insectarul cu oameni al lui Franzen

corectii

Povestea unei familii normal de avariate, în care toată lumea aleargă după niște iluzii și sfârșește fără ele. Excelentul roman „Corecții” al lui Jonathan Franzen se discută la clubul de carte de vineri.

Read More 0 Comments

De ce nu au românii încredere în societatea civilă?

tomorow

Nu știu, dar vă spun care e legătura dintre nunta la sat, coliva lu’ mamaie și conferințele de presă în era lui „click aici ca să vezi ce n-ai văzut”.

Read More 36 Comments

Pescărești

shabla4

Unde se mănâncă bine o masă perscărească pe litoralul românesc? Răspuns – la bulgari, la Shabla 😉

Read More 9 Comments

Vadim a fost, noi am rămas

realitate

Vadim nu a făcut decât să exploateze ceea ce zace în unii oameni. Și să le dea curaj să se exprime public. Apoi a venit Internetul.

Read More 16 Comments

Prima zi de școală, între Winnie și Dumnezeu

scoala

Care dintre personajele din fotografie câștigă mai mulți bani de la buget, ca să nu facă nimic?

Read More 5 Comments

Înainte de Nutline

floarea-soarelui

Era un ritual, duminica – pe vremea aia singura zi liberă din săptămână – când mama cocea semințe pe tablă, întindeam Scânteia pe cuvertura țesută la război de mamaie, cu care înveleam recamierul din sufragerie, și ne uitam la televizor

Read More 4 Comments

Cât ne costă să „stârpim” prostituția și cât am câștiga dacă am legaliza-o

ashley

Statul a cheltuit un milion de lei și doi ani de anchete ca să descopere că prostituția se face și prin mica publicitate. Printre „proxeneți” – o femeie de serviciu care cumpăra prezervative la un salon de masaj, o studentă care-i organiza agenda unei fete, un ziar de mică publicitate…

Read More 35 Comments

Cum mai stăm cu etica

10406799_866448053415956_2663568585338857730_n

După ce a propus schimbarea legii în cazul deținuților-scriitori, Comisia de etică universitară se gândește la următorii pași: legalizarea plagiatului sau desființarea doctoratelor.

Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Skopje, Macedonia: sărăcie și statui pe datorie

Prometeu, turiștii și clădirea parlamentului în plan secund

Premierul macedonean ia credite externe ca să clădească identitatea națională cu statui și clădiri impozante, în timp ce țara are 30% șomeri, iar oamenii emigrează ca să trăiască mai bine.

Jurnalul unei pisici de garsonieră

toshiba cu bile

Best of #pisicaToshiba 2017, foto, video și cugetări adânci 😉

A venit toamna, acoperă-mi gresia cu niște antiderapant

placi

Robert Negoiță, iubitorul primar al sectorului 3, a lipit bucățele de material antiderapant pe plăcile de gresie de pe Bulevardul Unirii – pe care a dat 10 milioane de euro – ca să nu-și rupă trecătorii picioarele când merg să-și plătească impozitele.

Pedeapsa norvegiană, cum s-a ajuns la ajutor și n-au rămas la răzbunare

opera2

Zicătoare norvegiană: cu ce fel de fost deținut ai vrea să te întâlnești seara, pe o alee pustie? Aplicată în România, zicătoarea ar suna așa: cu ce fel de ziarist sau politician ai vrea să ai de-a face într-o campanie electorală?

Viața și moartea într-un sat românesc. În 2012

Ale lor mâini bătrâne

Despre mutarea clasei muncitoare de la oraș la sat, înmormântarea organizată de firma de pompe funebre a preotului, despre UE care ne obligă să nu mai ținem mortul în casă, dar noi vrem să facem economie. Și despre politicieni.

Casa Becali, fostă Groza, fostă Auschnit, fostă Manu

casa becali

“Intrați, bey, fotografiați ce vreți voi, vizitați tot, mi se rupe! O să văd eu ce-o să scrieți după aia, dacă sunteți cu sufletul curat… Intrați, faceți ce vreți, numa’ să nu furați!”. Așa ne-a primit Gigi Becali în curtea casei sale din Aleea Alexandru nr.1