Archive | Portrete RSS feed for this section

M.A. – Visez să se vadă că suntem destui cei care am rămas și suntem niște cetățeni buni

am2

Poate mai vin și alții și se va vedea schimbarea 🙂

Read More 0 Comments

D.C.: Mi-era frică de necunoscut, dar și mai frică să rămân în România

Geneva 4 July 2023

România e parte integrantă din mine, și a contribuit în mod esențial la viața mea – chiar dacă principala ei contribuție a fost să-mi dea imboldul de care aveam nevoie pentru a o părăsi în 1992.

Read More 4 Comments

G.P.: Am rămas în țară cu ideea că la un moment dat va fi și aici bine

timisoara

… acum nu mai sunt așa sigură.

Read More 0 Comments

Ramona: Am emigrat în SUA pentru viitorul copilului

licee-vernon-terenuri-de-sport

Am realizat în 4 ani în SUA cât nu am realizat în 30 de ani în România, doar pentru că știm exact ce vrem de la viață și suntem dispuși să muncim pentru asta.

Read More 0 Comments

A.M. – Noi ne urâm țara în masă, de aia și arată așa…

Muz Satului

…și nu ne dăm seama că tot la mâna noastră stă să o facem locuibilă. Și nu, nu e vina politicienilor aici – nu te împiedică politicianul să dai cu o mătură în fața ușii sau să nu pui muzică sau bormașina la 12 noaptea, să deranjezi vecinii.

Read More 3 Comments

A.P. – Româncă nu mai sunt, canadiancă am devenit, dar unde sunt eu „acasă”?

7_Strada_noastra

O familie mixtă, româno-germană, plecată din România comunistă în Canada „socialistă”, în căutarea liniștii și a normalității. Happy-end-ul lipsește.

Read More 4 Comments

L.S. – Deși suntem săracii Europei, totul e mai scump la noi, la propriu și la figurat

LS3

Încă o poveste despre motivele pentru care se mai rămâne în România, dar cu alternativa emigrării deasupra capului.

Read More 4 Comments

Antoaneta: E ușor să pleci, mai greu e să te regăsești și să-ți construiești viața în altă parte

1980_ParculCarolI

Povestea unor emigrări succesive și a omului care a luat-o de la zero de mai multe ori, până când și-a găsit tihna.

Read More 4 Comments

R.D. – Orice conversație cu cei rămași în țară doare, pentru că din exterior văd că se învârt în cerc

rd6

Acasă aveam cumva un sentiment de provizorat constant. Sentimentul că oricând pot fi dat afară, de exemplu, că sunt constant la mila unui funcționar sau al unui șef.

Read More 2 Comments

Lucian Pană: Mă supăr pe politiceni, pe unii, pe alții, dar pe țară nu mă supăr niciodată

sezi potolit

Am stat de vorbă cu un naționalist și eurohater ca să vedeți de ce o să avem AUR la guvernare la anul. Lucian Pană, un teleormănean care îl urăște pe Dragnea și nu a vizitat niciodată Europa de Vest, explică de ce va vota AUR, deși nu i-a citit programul de guvernare, și care crede el că ar fi soluțiile pentru România

Read More 9 Comments

Oldies but goldies

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.

O zi la probațiune

alb-negru

Ce face un VIP condamnat cu suspendare, când ajunge în biroul consilierului de probațiune, unde trebuie să-și demonstreze îndreptarea: răspunde la telefon cu „dragă, sunt în oraș, la un interviu, vorbim mai târziu” 😉

Cum se aproba un film pe vremea lui Ceaușescu

gabriela petre

Povestește Mihai Constantinescu, regizor care și-a început cariera cu niște pușcărie pentru delict de opinie, a stat pe bară zece ani după asta, fiindu-i interzis să lucreze în branșă, apoi a făcut un balet ideologic ca să nu-i fie rușine azi cu filmele semnate în vremea aia

Învățăm greu, mimăm mult și uităm repede

iohannis

Săptămâna trecută, după 25 de ani de tergiversări, dosarul Revoluției s-a închis, fără să fie cineva pedepsit și fără să știm vinovații. Dar asta e deja istorie, acum ne arde incendiul din club, de data asta va fi altfel, acum au murit tineri nevinovați pentru profitul unora, nu pentru democrație și alte abureli.

Miron Radu Paraschivescu, jurnalul unui comunist fără partid

Miron Radu Paraschivescu

Cine ar ști să se roage cu adevărat pentru sufletul meu decât o curvă – însemnările unui ratat oarecare din România secolului trecut. Miron Radu Paraschivescu, Jurnalul unui cobai

Eu sunt lucrător sexual, legea e o curvă

sexworker

Interviu în 3 episoade cu „Profesoara”, una dintre cele mai vechi prostituate din București. Azi, începuturile – „Epoca de aur”, când comunismul tolera prostituția, marca era mai tare ca dolarul iar clientul era domn.