Care-i treaba cu „te iubescu” ăsta?

Unul spune și celălalt nu. Ce faci, îl bați la cap sau în mă-sa?

Iar am mers azi cu tramvaiul 😀 Numărul 40 de data asta, de la Unirea până în Balta Albă.

Ea, stătea pe scaun, în spatele meu, și vorbea destul de tare la telefon. Cizme lungi, negre, cu toc înalt, jeans strâmți, geacă de blugi, păr lung, negru, fard puternic, violet, unghii ascuțite și mov. Genul „piți de liceu spre școală profesională”. Se lamentează la telefon:

– Vreau și eu măcar o dată să aud și de la tine că mă iubești. De ce nu-mi zici?

– …

– Dar eu cum îți spun de fiecare dată? Ai văzut că în noaptea aia, când te-ai trezit, ți-am spus că te iubesc…

– …

– Nu, nu atunci, în noaptea aia când ne-am trezit că ți-a fost sete … Și eu mereu îți spun că te iubesc, și te mângîi, și te pup, vreau ca măcar…

– …

– Da, iubi, știu, dar uite, măcar când îți spun eu să îmi răspunzi și tu cu „și eu te iubesc!”…

– …

– Nu e adevărat, de când nu am mai auzit asta de la tine, spune-mi tu când mi-ai zis ultima dată că mă iubești?

– …

– Uite, azi dimineață când m-am trezit și beam cafeaua mă gândeam la tine și ți-am trimis sms cu „te iubesc!”. Tu nici nu mi-ai răspuns…

– …

– Dar nu e așa, Alex, că eu te sun mereu pentru că mă gândesc la tine. Tu de ce nu te gândești la mine?

– …

– Măcar să-mi răspunzi sau să mă suni când spui…

– …

– Dar atunci te-am sunat doar de două ori…

– …

– Bine, de trei… de patru ori, dar asta pentru că tu nu m-ai sunat când mi-ai zis, și voiam să văd ce ce nu mă suni…

– ….

– Haide Alex nu spune așa, te rog…

– …

– Nu e adevărat, Alex, că nu te controlez…

– …

– Hai te rog nu închide, că eu de fiecare dată când vreau să vorbesc serios cu tine tu zici că vreau să mă cert cu tine, dar eu vreau doar să …

Când am auzit smiorcăieli am înțeles că tipul închisese. Apoi s-a auzit iar vocea ei, pe cu totul alt ton:

– Auzi, e adevărat că Alex a fost cu măsamarea la doctor, ieri pe la două?

Acuma, voi ce ziceți, era Alex un insensibil sau piți prea insistentă? Dincolo de scenariul ăsta, care are limitele lui, treaba asta cu spusul „te iubesc” (mai des sau deloc) calcă pe mulți pe bătături. Voi ce părere aveți?

Cum procedezi când unul spune „te iubesc” și celălalt nu?

Vezi Rezultatele

Tags: ,

9 Responses to “Care-i treaba cu „te iubescu” ăsta?” Subscribe

  1. mircea 12/01/2011 at 00:29 #

    Asta-i soarta cruda a lui fiecare pitzi cu unghii mov. Ea nu realizeaza ca Alex nu vede in ea decit o… pitzi! Adica una careia ii dai un gin tonic in club, apoi o saoarma in masina in drum spre garsoniera si la urma (care poate fi miine dimineata sau in dimineata in care el intra in concediu sau vacanta) un sut in cur. Si eventual o laba peste bot daca pitzi se scandalizeaza sau bani de taxi daca e cuminte si-si ia catrafusele in liniste.
    In general pitzi astea in maxim doispe ore is consolate deja si ies din nou la agatat gigei cu masina si bani de-o saoarma 🙂

    • Dollo 12/01/2011 at 11:30 #

      Asta inca suferea dupa Alex, ca mergea cu tramvaiul 🙂

  2. Xanaxdu 12/01/2011 at 12:42 #

    Lasindu-le pe Piti la o parte, experienta mea cu barbatii este cam asa (la origine bancul de mai jos este despre un secui, dar nu cred ca e prea diferit pentru restul populatiei):
    „Nevasta catre sot: Dragule, tu nu imi spui niciodata ca ma iubesti.
    Sotul: Ti-am spus o data. Daca o sa fie vreo schimbare, atunci te anunt”

    Eu m-am obisnuit cu modelul asta, asa ca eu votez cu ‘te faci ca ploua si te comporti la fel’. Iar bancul asta e unul favorit la mine in cuplu, tocmai ca ne recunoastem in el 🙂

    • Dollo 12/01/2011 at 12:47 #

      Si mai e o… „legenda urbana” care zice ca daca spui prea des se banalizeaza, si nu mai inseamna nimic. De aia cand spui o data, greu, apoi ala e! Pe urma mai trebuie sa vina si gesturile, ca iar e rau daca-i numai din gura 🙂

  3. Daniel 13/01/2011 at 04:19 #

    Da` ce memorie ai sa retii dtamai conversatia….!!! Sau te pomenesti ca ai inregistrat-o cu „mijloace specifice” ? :))))))))

    • Dollo 13/01/2011 at 10:52 #

      Am memoria antrenata de 16 ani de presa si discutii „off the record” 😉

  4. Mircea Popescu 18/01/2011 at 00:40 #

    Foarte instructiv blogul, se vede treaba ca solutia favorita a mamelor cu bigudiuri in cap nu mai prinde deloc la fetele lor, care nu renunta la sex odata cu capu’.

    • Dollo 18/01/2011 at 11:18 #

      Mircea – Descoperind Trilema (plus cateva moduri de a chinui pisica:P) ma intreb daca ma injuri de mama sau te referi la rezultatul votului 🙂 Oricum, multumesc de vizita!

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tweets that mention Care-i treaba cu „te iubescu” ăsta? | Dollo zice Bine -- Topsy.com - 11/01/2011

    […] This post was mentioned on Twitter by Ganduri Libere…. Ganduri Libere… said: Dollo: Care-i treaba cu „te iubescu” ăsta? http://goo.gl/fb/wT1I8 […]

Leave a Reply

Oldies but goldies

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.

Visiting Transilvania: “Traditional roma people on the left!”

Port traditional la un copil care cersea in Sighisoara

Turul bisericilor fortificate săseşti din Transilvania a fost, pentru cei şase ziarişti, o ocazie să cunoască România reală, cu drumuri proaste, cu monumente dărăpănate, cu prea mulţi “roma people” în locuri în care li se spunea că au trăit “the saxons”, dar şi cu oameni ospitalieri şi calzi, cu mâncare multă şi gustoasă, şi cu peisaje fabuloase.

Viața și moartea într-un sat românesc. În 2012

Ale lor mâini bătrâne

Despre mutarea clasei muncitoare de la oraș la sat, înmormântarea organizată de firma de pompe funebre a preotului, despre UE care ne obligă să nu mai ținem mortul în casă, dar noi vrem să facem economie. Și despre politicieni.

Din câte încercări reușește un nevăzător să intre la metrou

florin georgescu metrou2

Din cel puțin două, la fel ca noi ăștia care nu nimerim să băgăm cartela cum trebuie în noii turnicheți. Asta de când s-a lansat aplicația gratuită Tandem acces, care le permite nevăzătorilor să folosească metroul ca toată lumea

De ce nu-i prieşte Mioriţei iarba din UE

turma-alergand

Oieritul românesc supravieţuieşte cu greu, între subvenţia europeană care vine târziu, dezinteresul tineretului pentru meseria de cioban, şi supremaţia supermarketurilor care ne bagă pe gât brânză de import.

Recursul la argumente

ilusion

De ce în 2017 e nevoie să le explici unora că oamenii sunt egali în fața legii și au aceleași drepturi indiferent de rasă, sex sau etnie – pentru că la televiziunea națională vine un avocat al poporului și neagă Holocaustul, și nimeni nu-l contrazice, deși avem și o lege care-l face pasibil de pușcărie pentru asta.