Archive | Scrise pe buda RSS feed for this section

Chestii cu mama

pe laptop

Un film cu Denzel Washington care părea telenovelă turcească, discuții despre „mirosul de bunică” și cum se scapă de el, și veșnica dilemă: cine se va duce prima, ea sau pisica Toshiba .

Read More 5 Comments

Patimile tânărului Johny…

johny

… și impotența tehnologiei de a sta în calea dragostei. La moșie 😉

Read More 4 Comments

Cât costă un principiu

complicatii

Cochetez cu ideea de a da în judecată statul pentru nedreptatea pe care i-a făcut-o mamei, refuzând să-i dea cardul de energie pentru iarna 2023-2024. Am nevoie de părerea voastră.

Read More 40 Comments

6 februarie 2023

fier beton turcia2

cutremurul din Turcia și viețile noastre mărunte

Read More 4 Comments

Despre Harry și ăla care i-a scris cartea

pe olita

Și despre cei 15.000 de români care au cumpărat produsul. Părerea mea.

Read More 16 Comments

Dileme morale. Dacă sunt

dilema

Dacă ați fi avut ocazia să vă băgați în față la vaccin ați fi refuzat?

Read More 32 Comments

Cât (crezi că) valorezi în caz de Covid?

cuie

Atunci când paturile de la ATI se epuizează, ce ceriterii ar trebui să avem în vedere în alegerea bolnavilor care trăiesc? Ce ați alege voi?

Read More 35 Comments

Discuții cu mama în pandemie (5)

mama-eu

Despre cum m-a ajutat pe mine planul distopic al lui Streinu-Cercel să înțeleg mai bine cum se simte mama în pandemia asta

Read More 14 Comments

Tu ce ai vrea să interzici pe lume?

ipocrizie

Eu, mărturisesc, dacă aș avea pentru o zi la dispoziție butonul de interzis, aș interzice ipocrizia. Care ne omoară zilele astea mai mult decât covidul și incompetența autorităților la un loc.

Read More 17 Comments

Tot ce e românește posibil

antic romanian skateboard

Nu, nu cred că o să ne ia dracu pentru că trăim în România și avem conducători corupți și proști. Cred că ne înscriem în media globală și că atât cât va fi românește posibil ne vom descurca să trecem și peste asta. Iar uneori, surprinzător, asta poate însemna chiar mai mult decât credeam.

Read More 23 Comments

Oldies but goldies

Construcția unei case în România, când nu ai bani, dar ai pretenții (I)

trasare

Arhitectul și proiectul – România geme de Gaudi nedescoperiți; 12 arhitecți în doi ani și al 13-lea care ne-a pus capac; Care e treaba cu proiectul casei – diferența dintre DTAC și PTh

Suni la 112 și te sună înapoi niște ciocli

morturary

O întrebare pentru domnul Raed Arafat: ce comision primesc operatoarele de la 112 ca să le furnizeze firmelor de pompe funebre numerele de telefon ale rudelor celor decedați?

De ce nu s-a surpat Bucureștiul când „ne-a făcut Ceaușescu” metroul

metrou5

Pentru că pe vremea aia s-au folosit mulți mineri cu târnăcoape, care au săpat cu grijă tuneluri, pentru că specialiștii de atunci și-au făcut doctoratele pe bune la metrou, nu plagiindu-i pe alții, și chiar și atunci au existat tasări de teren.

Perla Harghitei din Călărași (V)

noi

Povestea casei din lemn de la Harghita și minunații unguri de la Ecowoodenhouses care au construit-o

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.

Vinales, seva eco-bio a Cubei

vinales20

Dar ce căutași, maică, taman în Cuba? l-am întrebat noi pe albanez. Și el nu pricepea ce-l întrebăm, dar râdea la noi. Noroc că nevastă-sa mai scăpa câteva cuvinte englezești și până la urmă ne-a arătat stâlpii casei, a bătut cu mâna în ei și am priceput că albanil nu era albanez, ci zidar.