Tag Archives: proteste București

Opriți vuvuzelele, strigați-vă doar indignarea

multi

Nu avem nevoie de zgomot de fond, ci de afirmații tranșante: abrogați ordonanța, plecați de la guvernare, hoții la pușcărie, jos corupția, huo, și desigur m#13 Dragnea 😉

Read More 5 Comments

Cum vede un copil de 8 ani protestele

cartea-regulilor

Protest #7 – Oamenii ăștia care fură sunt răi. Și ar trebui să furăm și noi de la ei, dar nu știm unde își țin ei banii, doar ei știu unde ni-i ținem noi. Că lor le plac banii. Ce o fi și cu banii ăștia, ce or avea în ei de îi vrea toată lumea?

Read More 7 Comments

Proteste #5 – frica naște ultrași

protest-200

Cum a fost la cele mai mari proteste de după cea mai mare hoție: Internetul e neputincios în fața mulțimilor, jandarmii încasează stoic, noi ne revedem și mâine în piață, pentru că guvernul nu se oprește aici.

Read More 4 Comments

Îmbrăcați-vă bine și haideți să ne apărăm țara

furios

E singurul lucru pe care-l putem face. Nu cred că am mai făcut vreodată vreun apel atât de direct aici, dar acum situația o cere. Suntem noi sau ei. Noi suntem mai mulți. Să acționăm ca atare.

Read More 9 Comments

Proteste #3

2protest2017

Nu știu dacă a fost cel mai mare protest din ultimele decenii, cum se zice prin târg, dar am certitudinea că la fel ca mine sunt mulți oameni in țara asta care nu știu ce să facă mai departe.

Read More 1 Comment

Oldies but goldies

De ce ea? (3)

tarau-victoriei

Viața de după: reabilitarea, mai grea decât pușcăria, a muncit la negru pentru că nu o angaja nimeni, victoria de la CEDO și rejudecarea procesului în țară, pierderea și regăsirea dosarului, apariția unor „victime” noi atrase de ideea de potențial câștig, facultatea de drept, doctoratul și victoria finală.

Cum am fost jefuiți în Valparaiso

20180312_112948

Tâlhăriți de bagaje în piața centrală a celui mai vechi port sud-american, Valparaiso, orașul chilian de patrimoniu UNESCO.

Cu prejudecățile la Roma

Vaticanul după ploaie

Cum am cheltuit pensia pe o lună a mamei la o masă de fițe la Pierluigi în Roma

Ziua 2: Dragă, eu unde dorm? că mă întreabă recenzorul….

Ospitalitate, dar nu degeaba

Dacă vă calcă recenzorul oferiți-i, vă rog eu, un pahar cu apă. Nici nu știți ce nevoie are!

O masă cinstită la cea mai umană închisoare din lume

curte

Halden este cea mai nouă închisoare din Norvegia, a costat 250 de milioane de dolari și le oferă deținuților condiții de viață ca în libertate

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.