De ce trebuie sa faci copii la tinerete

Cu cat refuza mai multi spermatozoizi la tinerete, ovulul isi pierde din proteina care-i tine cromozomii la un loc si-l ajuta sa se lase fertilizat cu succes

Au descoperit savantii britanici, fireste. E vorba despre o proteina care dispare/oboseste odata cu varsta, iar lipsa ei dauneaza ovulelor femeii. Asta duce la infertilitate, pierderi de sarcina sau la nasterea unor copii cu sindrom Down sau alte probleme. Aceiasi savanti n-au descoperit inca si de ce ne dispare proteina asta, deci pana afla, sfatul lor e asta: faceti copii la tinerete!

Cercetatorii de la Newcastle University – citati de BBC News – spun ca deocamdata au descoperit cauza care face ca ovulele femeilor trecute de 35-40 de ani sa fie mai putin viabile decat cele ale tinerelor. Cercetarea s-a facut pana acum pe soareci si a aratat ca de vina ar fi o proteina denumita „cohesin”. Sa-i zicem proteina „coeziune”, pentru ca rolul ei este tocmai ala de a tine la un loc cromozomii si de a contribui astfel la divizarea corecta a celulelor in formarea viitorului fat.

Ca sa inteleaga cititorii, redactorul BBC a explicat ca orice celula din organism – mai putin sperma si ovulele – contine cate doua copii din fiecare cromozom. Sperma si ovulele trebuie sa piarda una dintre copii ca sa fie gata de fertilizare, iar „coeziunea” asta tine la un loc cromozomii. Asta e esential pentru ca ei sa se divida corespunzator. daca „coeziunea” lipseste sau e prea putina, structura in care sunt cromozomii devine subreda iar diviziunea nu se petrece in mod egal. Cam asta ar fi explicatia pentru profani.

Doctorul Mary Herbert, de la Centrul Life de la Newcastle University spune ca cercetarea arata un declin major al acestei proteine de coeziune in corpul femeilor, dupa 35 de ani. Tot ea spera ca dupa ce vor descoperi si cauza pentru care proteina asta scade odata cu varsta vor putea sa gaseasca si leacul care s-o mentinta in forma pentru mai mult timp. Pana atunci ea are un sfat sanatos pentru femei: „Fara indoiala, cea mai buna cale pentru femei de a evita aceste neplaceri este sa faca copii la tinerete”.

Asadar, inainte de a lua anticonceptionale sau de a folosi un prezervativ ganditi-va, doamnelor: „coeziunea” nu va asteapta o eternitate! Asta in cazul in care doriti, totusi, sa procreati in minunata Romanie…

Tags: , ,

4 Responses to “De ce trebuie sa faci copii la tinerete” Subscribe

  1. Béranger 03/09/2010 at 20:56 #

    Bun atunci, să purcedem. Tinerele atractive cu vârste cuprinse între 17 şi 23 de ani mă pot contacta la telefonul 0745…

  2. Dragomir 03/09/2010 at 21:35 #

    Cineva sa le transmita aceasta stire tiganilor din Marea Britanie…

  3. anonim 05/09/2017 at 15:19 #

    nu se mai fac nene copii in ziua de astazi la 30 40 50 de ani foarte rar se intampla cele mai multe cazuri vizeaza aia de 20 de ani normal nu este o regula poti face copii si la 30 de ani daca nu poti face copil la 20 de ani

  4. anonim 05/09/2017 at 15:20 #

    daca nu la 40 de ani la 50 de ani e cam tarziu bai nene bai trebuie sa fie un caz rar inseamna

Leave a Reply

Oldies but goldies

Life’s a bitch, prison bitch

irina-jianu-6-560x419

Irina Jianu, condamnată în lotul „Trofeul calității” alături și pentru Adrian Năstase, ispășește șase ani de pușcărie în închisoarea construită chiar de firma ei, în 2006, la Bacău

Sanssouci, casa de la țară a unui rege cool

pajiste

La 1740 oricine putea să intre pe domeniul lui Frederick cel mare al Prusiei, cu condiția să fi fost îmbrăcat corespunzător. Azi intrarea costă 19 euro și îți dezvăluie un colț de rai și o poveste frumoasă.

Cât ne-a costat înflorirea sectorului 3, în campania electorală 2016

begonia1

Primarul Negoiță a cumpărat gazon la preț dublu față de piață, apoi l-a tăiat și aruncat ca să planteze în loc begonii. Cât au costat ele și de ce primarul refuză să spună?

Nu sunt dezamăgit de România, pentru că nu m-am lăsat amăgit

Camil Petrescu fiul

Camil Petrescu fiul, despre cum se vede România de peste ocean și din mijlocul Bucureștiului. De ce a plecat acum 43 de ani, de ce s-a întors azi și de ce ar mai pleca o dată, dacă ar avea iar 22 de ani. Despre salamul cu soia de New York.

Dumnezeu preferă proștii

catedrala

A te mai opune acum Catedralei Neamului echivalează cu a cere demolarea Casei Poporului. Istoria ne arată că în 25 de ani nu am învățat valoarea prevenției în tratarea bolilor, nici a dezbaterii publice în luarea deciziilor.

Ce zice FMI de finanțarea găurii negre „biserica”, de la buget?

prefericitul Daniel arata calea

Biserica Ortodoxă Română nu vrea concurență pe piața lumânărilor și a locurilor de veci, dar vrea bani de la buget pentru salarii și catedrale. Oare FMI știe?