Archive | iulie, 2011

Dau o bere la Berlin

Data trecuta am fost aici sus, pe cladirea parlamentului

Dacă Austrian Airlines n-o să facă pană pe drum, de duminică seară o să vă salut din Hotel Titanic din mijlocul Berlinului

Read More 1 Comment

Să-ți bagi ficații în tartă, nu alta

Tarta cu ficat si ciuperci

Un amestec de ficăţei de pui, ciupercuţe proaspete, ceva verdeţuri pentru arome, smântână, caşcaval şi un strop de condimente cât să ai după ce stinge un spriţ sau o bere rece.

Read More 6 Comments

Dacă vreți să vă dați pe spate oaspeții

Crevetii lui Kopel
Read More 2 Comments

Tineri, tineri, dar ai cui, maică?

EBA si tata Basescu

Știți bancul cu baba și negrul care se întâlnesc în tren? Și baba îl întreabă: de unde ești, maică? Din Congo, mamaie, zice negrul. Și din Congo al cui ești, maică?, persistă baba. E, cam așa a ajuns să conducă Direcția de pregătire a diplomaților din România o duduie de 26 de ani, fiica tatălui ei care e șef la Loterie. Nu e mișto să fii tânăr în țara asta?

Read More 7 Comments

Cum îți dai seama că dentistul e bun

Cum ti-ai cunoscut stomatologul?

Or fi ele nesănătoase plombele din aliaj, dar pe mine mă țin de 20-30 de ani, în timp ce astea puse anul trecut pot fi scoase și cu ață dentară. Deci, cum fac să capăt unele noi mai trainice?

Read More 4 Comments

O fi bine să-ți pui poza pe Facebook?

Candizi pe Facebook

Cum e să-ți pui poza de la nuntă pe Facebook, iar sub ea să apară o reclamă la tratamente „naturale” anti candidoză?

Read More 2 Comments

Ce ar fi de văzut/făcut în Portugalia

Porto, râul Douro și un pod făcut de Eiffel

Vizitat Lisabona, Porto, Estoril, Sintra, Coimbra, Fatima, Obidos&co; lăfăit pe plajele din Algarve, mâncat fructe de mare sau ce vă poftește apetitul, băut vin verde, ascultat Fado live, simtit bine pe bani putini

Read More 7 Comments

Abonat pe doi ani sau nu exiști

Decat sclavul televizorului, mai bine un pirat liber

Nu deranjeaza pe nimeni obligatia de a te inrola sclav doi ani de zile la orice furnizor de servicii din Romania? Dupa Orange si Volksbank as dori sa mai crape urmatorii stapani de sclavi: BoomTV si Romtelecom

Read More 17 Comments

Pentru cine mai cade bila de pe ASE

ASE si celebra ei bila

Dacă Academia de Studii Economice, această redută pe care generații de decreței au încercat s-o cucerească de-a lungul vremurilor, a renunțat de bună voie la luptă, doar ca să-și salveze profesorii de la șomaj, nu mai are rost să ne mirăm că o facultate din Iași a făcut înscrieri fără să mai ceară diploma de Bac. Doar pe bază de promisiune că această prețioasă diplomă va fi adusă cândva la dosar…

Read More 5 Comments

Arome și replici de Dăbuleni

Pepene si porumb fiert

Cum își vinde un puști de 14 ani pepenii culeși de mâna lui, de la Dăbuleni, într-o piață din București

Read More 9 Comments

Oldies but goldies

Ziua presei: Cum pui pe butuci o publicație

free press

Îi interzici secțiunea cea mai profitabilă, sub pretextul săvârșirii unei infracțiuni, apoi tărăgănezi ancheta penală și procesul până când concurența îi ia locul. La final nici nu mai contează verdictul judecătorului. Se întâmplă în România.

Vinales, seva eco-bio a Cubei

vinales20

Dar ce căutași, maică, taman în Cuba? l-am întrebat noi pe albanez. Și el nu pricepea ce-l întrebăm, dar râdea la noi. Noroc că nevastă-sa mai scăpa câteva cuvinte englezești și până la urmă ne-a arătat stâlpii casei, a bătut cu mâna în ei și am priceput că albanil nu era albanez, ci zidar.

Ce caută englezii în Grecia

karaoke

În timp ce milioane de estici se dau peste cap să emigreze în vest ca să facă bani, englezi, germani sau canadieni vin în Grecia ca să trăiască decent, în căutarea unui stil de viață care nu le mai e accesibil în propriile țări.

Stăm prost cu nervii

sacrificat

O jumătate de oră într-un autobuz Mercedes, în cel mai bogat oraș al țării.

Cum stăm cu moralitatea, noi ăștia educați în comunism

pionieri

Dacă e adevărat că predarea religiei în școli are rol de moralizare a maselor, atunci noi decrețeii, pionierii, șoimii patriei, de unde am învățat onoarea și moralitatea?

Copiii proști nu ies din școli proaste, ci din părinți

Lasă și tu copiii la școală

După ce dau lunar, la grădiniță, sume cât salariul mediu pe economie, părinții se înghesuie să plătească oricât ca să-și vadă plozii înscriși „la o școală bună”, dar își păstrează intactă lipsa de disponibilitate pentru a petrece timp cu copilul lor.