Ce inseamna sa fii american

ferma mea, cu narcise si lalele rosii

De cand am intrat pe Facebook am luat si eu virusul Farmville, jocul ala de care va mai povesteam ca iti permite sa-ti construiesti o ferma virtuala, cultivand terenul si cumparand diverse bunuri cu banii virtuali pe care ii obtii de pe recolte. Pentru prietenii mei, exasperati ca de cate ori ma suna sa ma intrebe ce fac, le raspund „culeg ardeii/vinetele/lalelele etc sau mulg vaca, tund calu’, iepurele etc”, le spun doar atat: ziceti merci ca nu sunt americanca! Iata de ce:

„Farmville, una dintre aplicaţiile pentru care americanii scot bani reali din buzunar – studiu NEW YORK (MEDIAFAX) – Jocul agricol Farmville este una din aplicaţiile din cadrul reţelei de socializare Facebook care îi face pe americani să scoată bani reali din buzunar, la fel ca şi alte programe pentru jocuri video sau cadouri digitale existente doar online, informează un studiu citat de BBC News Online. Potrivit studiului, americanii vor cheltui un miliard de dolari pe bunuri virtuale în 2009 pentru achiziţionarea de bunuri virtuale. Potrivit estimărilor aceluiaşi document, suma totală cheltuită pe bunuri sau produse virtuale va fi dublă anul acesta comparativ cu 2008 şi va creşte cu 100% până la finalul lui 2010”.

Tags: , ,

One Response to “Ce inseamna sa fii american” Subscribe

  1. Cristi VADUVA 28/10/2009 at 05:39 #

    Unii dintre ei castiga foarte bine (3-4.000$/luna) si isi permit sa plateasca 5-10$ pentru anumite chestii in joc. La fel se intampla si la poker pe facebook, eu joc cu chipsuri mici, ei investesc bani si joaca la mese mari. Americanii au alta mentalitate, iar multi dintre ei cumpara aceste produse nu pentru a-si face frumoasa ferma ci pentru a ajuta producatorii jocului, ca un fel de donatie. Multi stiu ca exista multe softuri gratis care accepta donatii. Cat romani ai donat bani pentru un soft gratis? Ei bine multi americani doneaza … deci e diferenta de mentalitate, diferenta de venituri si nu este chiar asa o mare prostie sa dai bani … eu n-as faceo, dar am mentalitatea romaneasca. Ei o fac – donatie, nu prostie!

Leave a Reply

Oldies but goldies

De ce nu plecăm din România

Mâini de români - copiii culegători de afine din Pasul Prislop

Dacă despre curajul și nerăbdarea celor care pleacă s-a tot scris, teama, lenea, sentimentalismul și, de ce nu, curajul de a rămâne al celorlalți a fost lăsat în umbră.

Miron Radu Paraschivescu, jurnalul unui comunist fără partid

Miron Radu Paraschivescu

Cine ar ști să se roage cu adevărat pentru sufletul meu decât o curvă – însemnările unui ratat oarecare din România secolului trecut. Miron Radu Paraschivescu, Jurnalul unui cobai

Restul de 60% e tăcere

deget

Portret colectiv al celor 60% absenți de la vot: Vine inspecția sanitară și o întreabă pe asistentă dacă anumite aparate de pe care trebuie să ia probe sunt dezinfectate. Asistenta zice că nu, că nu a avut timp. Inspectorul pune mâna pe soluție, dezinfectează aparatul, ia proba și pleacă mulțumit

Doctorul cu 2000 de pacienţi şi 350 de oi

doctorul

Medicul Emil Crişan a făcut medicina de drag, dar a moştenit şi dragostea de animale de la strămoşii săi, aşa că azi îşi împarte priceperea între oameni şi animale.

Cum se aproba un film pe vremea lui Ceaușescu

gabriela petre

Povestește Mihai Constantinescu, regizor care și-a început cariera cu niște pușcărie pentru delict de opinie, a stat pe bară zece ani după asta, fiindu-i interzis să lucreze în branșă, apoi a făcut un balet ideologic ca să nu-i fie rușine azi cu filmele semnate în vremea aia

Viața și moartea într-un sat românesc. În 2012

Ale lor mâini bătrâne

Despre mutarea clasei muncitoare de la oraș la sat, înmormântarea organizată de firma de pompe funebre a preotului, despre UE care ne obligă să nu mai ținem mortul în casă, dar noi vrem să facem economie. Și despre politicieni.