Tag Archives: Oprescu

Cele mai frumoase fațade din București

fatada-gheorghe

Au fost demolate în Săptămâna Patimilor, de poliția locală, pentru că stricau aspectul de maidan plin de gunoaie al Esplanadei – fostul parc cu căprioare din capul lui Oprescu

Read More 13 Comments

Cum scăpăm de maidanezi, fără ipocrizie

maidanezi

Proiectul Primăriei Capitalei, făcut pe genunchi, promite să fie la fel de eficient pentru gestionarea maidanezilor precum frecarea unui câine de piciorul stăpânului, în lipsa unei cățele veritabile.

Read More 66 Comments

Doctorul Oprescu ne pregătește pentru moarte

Preoții nu doresc decât să muncească

Din bugetul Capitalei pentru 2012: 6,5 milioane de euro pentru Catedrala Neamului, 5 milioane de euro servicii religioase și salarizarea țârcovnicilor, 11 milioane de euro modernizarea cimitirelor, cu apă, canal, camere video și soft de monitorizare a gradului de ocupare a cimitirelor. Consolidarea clădirilor cu risc seismic – 700.000 de euro.

Read More 15 Comments

Pe ce au cheltuit Băsescu, Videanu și Oprescu 800 de milioane de euro

Unul dintre ceasurile de aur ale lui Oprescu

Și mai ales de ce vrea Oprescu să împrumute și el alte 800 de milioane de euro, dintr-un foc?

Read More 30 Comments

Imnu și gazonu

Prefectul Capitalei, Mihai Atănăsoaiei

Lumea râde de gazonul lui Oprescu, iar prefectul Capitalei îl amendează pe Marcel Pavel că n-a cântat imnul conform HG 1175/2001. Penibilul este un cuvânt care nu ne mai încape.

Read More 17 Comments

Covorul uitat în Primăria Capitalei

Intrarea principala in Primaria Capitalei

Vechea cladire a primariei așteaptă reabilitarea sub un strat gros, nemișcat, de moloz. Oprescu și-a luat cu el când s-a mutat plăcuța de pe ușă, dar a lasat de izbeliște covorul de pe hol. Acum pe ușa cabinetului primarului stă scris, ca în perioada 2004-2008 „Primar General Adriean Videanu”.

Read More 2 Comments

Oprescu ne așteaptă la capul podului

Pasaju Basarab e gata si va asteapta

Primarul Capitalei îi invită mâine pe toți bucureștenii să încerce Pasajul Basarab cu piciorul, înainte să taie panglica și să dea drumul la mașini.

Read More 2 Comments

Hai pe stadion!

Stadionul national
Read More 2 Comments

NU apărați Bucureștiul de Elena Udrea

Elena Udrea tine cu tine

„Nimeni nu e veșnic și niciodată nu știi dacă apuci să termini un proiect sau nu!”, grăiește vremelnicia prin gurița Elenei Udrea, care nu știe dacă va ajunge primăreasă, dar vrea să-i facă un bine măcar lui Oprescu, și prin el, nouă tuturor

Read More 2 Comments

Stadionul neamului

Acoperisul Stadionului national

Dacă mai trăia un pic, bietul Michael Jackson, ce mai artificii trăgea el prin acoperișul lui Oprescu, la inaugurare…!

Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Suntem mai proști decât ne credem, dar ne și cam place

ignoranta

Oamenii sunt mai puțin înclinați să caute informații după ce află că se înșală, deoarece le place să se simtă bine, nu incompetenți. În plus, când li se confirmă părerile, chiar false, creierul lor secretă dopamină și se simt ca atunci când fac sex sau mănâncă ciocolată.

Primăria Capitalei cumpără lumina soarelui la suprapreț

panouri

Aministrația parcurilor București a cârpit sistemul de iluminat din Parcul Tineretului cu niște panouri fotovoltaice pe care le-a cumpărat cu de patru ori prețul pieței, de la o firmă care a făcut în viața ei o singură afacere: asta.

Regrete eterne fără semnul exclamării

Discuție despre pronumele de politețe pe marginea unei jerbe mortuare în Piața de flori George Coșbuc: se zice „nu vă vom uita niciodată” sau „nu te vom uita, fată?” 😉

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.

Pur și simplu Norvegia

16

Impresii de călătorie din Norvegia, încă o țară care nu suferă vreo comparație cu România.

„Căpșunarii” care construiesc metroul din Drumul Taberei

Faur, Gheorghe și Vișovan în fața scutului cu care vor săpa tunelul de metrou

Au plecat de 10-20 de ani din țară, s-au specializat în săpat tuneluri în Spania sau Italia, și acum vin ca specialiști „străini”. Vestea proastă e că vor să plece înapoi. Sunt dezamăgiți că România nu a ajuns Europa din urmă cât timp ei au fost plecați.