Tag Archives: Serbia

Ce au făcut sârbii în ultimii 13 ani

golubac0

Au cheltuit, pare-se cu folos, ceva bani de la UE și nu numai. Ceea ce ne-am dori și nouă.

Read More 6 Comments

Mândriile sârbilor

avion-nato

Muzeul tovarășului Tito și niște resturi de avioane NATO, invizibile, doborâte de vajnicii soldați sârbi, practic cu mâinile goale.

Read More 3 Comments

Ziua națională de după ziua independenței

iugoslavia

Cum sărbătoresc sârbii, croații, bosniacii, macedonenii ziua fostei Iugoslavii. Și de ce asta nu e un lucru rău.

Read More 5 Comments

Dacă ar fi să alegeți, cu ce tradiții v-ați lăuda?

sarbi

Cu ce a ales Germania să se prezinte la un eveniment de etalat tradiții naționale în România

Read More 31 Comments

Ce mi-a plăcut în Serbia

Statuia unui nene in fundul gol din Belgrad

Drumul pe lângă Dunăre, Cetatea Golubac, apusul de soare peste Noul Belgrad, mirosul teilor din oraș, Cevapcici cu bere Jelen și muzeul inventatorului Tesla.

Read More 5 Comments

Nikola Tesla a fost sârb

Palaria si lanterna lui Tesla

„Nature and Nature’s laws lay hid in night. God said: let Tesla be, and all was light”. – Mr. B.A. Behrend

Read More 6 Comments

Pljeskavica si Cevapcici

Casa de pe strada Skadarlije

Adică un soi de burger mai mare și niște mici fără usturoi. Ambele servite cu garnitură de ceapă crudă. Plus salată din grădina sârbului. Plus bere Jelen si muzica lautareasca sarbeasca. Pe strada Skadarlija, adica Montmartre-ul Belgradului. добра! 🙂

Read More 3 Comments

Nu vă supărați, pe unde se iese din țară?

Micul trafic lung de la Portile de fier

Cum poti sa ratezi trecerea la sarbi daca nu esti mic traficant de frontiera

Read More 3 Comments

Ce căutați în Serbia?

Muzeul aviatiei din Belgrad

La CEC:
– Bună ziua, dinari sârbești aveți?
– Doamne ferește, n-avem așa ceva! se dă doamna înapoi, oripilată de pacă i-aș fi cerut castraveciori bulgărești. Dar de ce vă trebuie așa ceva?

Read More 12 Comments

Oldies but goldies

Secretul Rozaliei din Criţ: “Ne-a ferit Dumnezeu de emigrare aicea, că avem mult de lucru”

Minunata ciorba ardeleneasca a adunat Europa la aceasi masa

Cu timpul oamenii au constatat că activităţi pe care noi le considerăm plictisitoare, pentru că le facem zi de zi, pot fi vândute foarte bine străinilor, care nu le-au văzut niciodată

Turism nemţesc în Transilvania: “Adevărata Românie poate fi descoperită numai la sat”

Casutele de vacanta ale lui Jonas din Valea Verde

„Pupă-mă-n fund şi rămâi sănătos!”, salutul medieval inedit al sighisorenilor, a provocat, in epoca, indignarea Vienei, iar azi le smulge zambetele turistilor straini

Din Buenos Aires con mucho calor

eu

Zgomotos, fierbinte, cu iz de grătar și cu aromă de tango – Buenos Aires, orașul cu 13 milioane de oameni

Scrisoarea pe care n-a mai primit-o Eugen Ionescu

dosarul-profesorul

Povestea profesorului Ion Nițulescu – un „element dușmănos” față de orânduirea socialistă – și a delatorilor săi, dintre care numai securistul șef mai trăiește azi bine mersi, măncându-și pensia într-o vilă somptuoasă chiar în satul natal al victimei sale

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.

Strâns uniți în jurul SRI, întru salvarea planetară a Internetului

dumbrava-cosmoiu

Cum se derulează o ședință în Parlamentul României, în care SRI încearcă și reușește să impună o lege abuzivă, iar deputații se fac că se opun.