N-au canalizare, dar au catedrală de 5 milioane de euro

La români le lipsesc reperele: n-au bani să tragă apa după ce se cacă, dar se fudulesc cu cea mai înaltă catedrală.

Scena 1: Vilele construite în localitățile din nordul Capitalei nu au canalizare. Vidanjele care le golesc fosele septice sunt deversate, pe șest, în lacurile din care noi ăștia amatori de pește mâncăm fitofagi. O echipă ProTV a pândit și surprins la lucru câțiva vidanjori care deversau căcatul în lacul plin de pești.

Scena 2: Tot o echipă ProTV a fost azi martoră la emoția punerii cupolei celei mai înalte catedrale din Voluntari – una din localitățile alea din nord, fără canalizare. Catedrala a fost făcută pe terenul primăriei, cu bani de la bugetul local. 5 milioane de euro. Numai închirierea macaralei care a pus cupola a costat 6000 de euro/zi…

Uite de asta îmi place mie dimensiunea credinței la români. Că n-au bani să tragă apa după ce se cacă, dar se fudulesc cu cea mai înaltă catedrală. Cică să aibe și localitatea lor un reper. Păi dacă și-as deversa canalizarea direct pe străzi, și nu în lacurile pline de pești, ar căpăta nu numai un reper, ci și un iz aparte care să-i definească exact și să le ducă buhul. În istorie.

P.S. Și ca să nu credeți că exagerez, și că primarul pandele din Voluntari o fi vreun extremist ortodox izolat în România, aflați că preafericitul Daniel tocmai i-a scris preafericitei Roberta Anastase (aia care numără voturile precum Pristanda steagurile) că în bugetul național pe 2011, care se va discuta în curând în Parlament, trebuie să-și găsească de urgență locul și 20 de milioane de lei pentru construcțiile de la anul la Catedrala Mântuirii Neamului, că anul ăsta BOR n-a văzut de la bugetul de stat decât 5 milioane, pe care le-a cheltuit în totalitate, iar singurul care a mai contribuit la construcția faraonică a fost primarul sectorului 2, Neculai Onțanu (alt evlavios), cu 10 milioane de lei. În curând o să treacă biserica și în tratatul cu FMI, că dacă tot împrumutăm bani de salarii și pensii, mi se pare firesc să ne îngrijim și de un acoperiș încăpător pentru burțile ortodoxiei neamului.

UPDATE. Scrisoarea Asociației Secular Umaniste din România, către aceeași Roberta Anastase:

Catre:              Dna. Roberta Alma Anastase, presedinte al Camerei Deputatilor

Dl. Mircea-Dan Geoana, presedinte al Senatului

Dl. Marian Ovidiu, presedinte al Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital din Senat

Dl. Stefan Viorel, presedinte al Comisiei pentru buget, finanţe şi bănci din Camera Deputatilor

Stimata Doamna, Stimati Domni,

In perioada imediat urmatoare, in Parlament se va dezbate bugetul de stat pentru 2011. Se preconizeaza reduceri drastice de cheltuieli in domenii cum ar fi sanatatea, educatia si apararea. Zeci de mii de bugetari vor fi concediati, iar ajutoarele sociale diminuate puternic; cu toate acestea deficitul se va apropia de 5% din PIB.

In acest context, solicitarea adresata de PF Daniel presedintelui Camerei Deputatilor, dna. Roberta Anastase, de a aloca BOR prin bugetul de stat pentru 2011 o suma de 20 milioane de lei in scopul demararii lucrarilor la santierul Catedralei Mintuirii Neamului nu poate decit sa surprinda si sa socheze.

Surprindere cu atit mai mare cu cit in urma cu doar sase luni, reprezentantii Patriarhiei se grabeau sa sublinieze că demararea lucrărilor la construcţia noii catedrale se va face „nu cu bani de la Guvern şi nici de la credincioşi„, ci cu ajutorul unui credit bancar de 200 de milioane de euro (Ciprian Câmpineanul, episcop-vicar patriarhal) sau ca “Nu trebuie să mai existe teama că va fi construită din bani de la stat” (Nicolae Noica, responsabil de proiect din partea Adunarii Nationale Bisericesti).

Mai mult, in urma cu doar 3 luni, agentia de presa a Patriarhiei, intr-un comunicat emis ca raspuns la ingrijorarea manifestata de asociatia noastra in privinta folosirii banului public in beneficiul unei organizatii private, afirma textual: “In ziua de 3 iunie 2010, Patriarhia Română a adus la cunostinta opiniei publice faptul că, pentru edificarea viitoarei Catedrale patriarhale, fondurile necesare vor fi obtinute printr-o linie de creditare de la una sau mai multe bănci. Creditul va avea o perioadă de gratie pină la finalizarea construirii Catedralei si va fi rambursat din donatiile credinciosilor ortodocsi români din tară si străinătate.

Iata acum ca preocuparea manifestata de ASUR privind finantarea acestui proiect s-a dovedit justificata; declaratiile de genul ”Important este ca nu vom lua bani de la buget, mai ales acum, in perioada de criza” (Nicolae Noica) dovedindu-se doar componente ale unei strategii de inducere in eroare a opiniei publice.

Va reamintim ca:

 • din 1990 si pina astazi cultele religioase, BOR in special, au primit cadou din partea Statului sute de cladiri si nenumarate hectare de teren intravilan si arabil; toate sub pretextul unei asa-zise reparatii, mereu partiale, a abuzurilor regimului comunist (un ”cadou” recent: prin HG 1215, 1216 si 1229 din perioada 2 – 6 decembrie 2010, zeci de cladiri din intreaga tara, printre care si edificii cu valoare de simbol national, cum ar fi vechiul Palat al Parlamentului, au fost trecute in gratuit in proprietatea BOR)
 • presa a dezvaluit cazurile a nenumarate proprietati, trecute gratuit in folosinta sau in proprietatea BOR, care nu au fost folosite pentru activitati umanitare ci pentru desfasurarea de activitati economice profitabile, fara a se plati impozitele catre stat, sau care au fost prost administrate si au ajuns in paragina
 • numai in ultimii trei ani Statul a transferat cultelor religiose, mai ales BOR, sute de milioane de euro sub diferite forme
 • peste 35.000 de preoti si alti angajati ai cultelor sint platiti luna de luna, direct din fondurile administratiei centrale si locale in timp ce zeci de mii de profesori, medici sau poltisti sint concediati
 • cca. 5% din fondul de salarii aferent profesorilor din invatamintul primar si gimnazial ajunge la profesorii de religie, preoti sau absolventi de teologie
 • nota de plata pentru proiectul asa-numitei Catedrale a Mintuirii Neamului poate depasi un miliard de euro

Stimata Doamna, Stimati Domni, tinind cont de toate acestea, Asociatia Secular-Umanista din Romania va solicita sa vegheati ca in procesul de elaborare a bugetului de stat sa primeze interesele tuturor cetatenilor Romaniei si nu cele ale unei organizatii private si sa respingeti cererea BOR de alocare de noi fonduri.

De asemeni, pentru a se evita macar pe viitor abuzurile savirsite in ultimii 20 de ani, Asociaţia noastră solicită autorităţilor Statului să ia măsurile care se impun pentru:

 • a stopa finanţarea cultelor religioase de la bugetul de stat sau din bugetele locale, cu excepţia unor proiecte cu caracter umanitar, clare şi bine-definite
 • a obliga toate cultele religioase care primesc finanţare din partea autorităţilor centrale sau locale ale statului, a regiilor autonome şi a companiile cu capital majoritar de stat să publice anual rapoarte financiare detaliate prin care să justifice modalitatea de cheltuire a banilor
 • a obliga regiile autonome şi companiile cu capital majoritar de stat să facă publice destinatarii şi sumele sponsorizărilor, inclusiv cele efectuate în beneficiul cultelor religioase, pentru a se asigura transparenţa procesului
 • a asigura transparenţa activităţilor economice desfăşurate de culte în scopul fiscalizarii corespunzătoare a acestora

Sa nu uitam: În România sînt 18.300 de biserici; doar 4.700 de şcoli generale stau la dispoziţia copiilor!

Alexandru Toma Pătraşcu

vicepreşedinte ASUR

Etichete: ,

9 comentarii la “N-au canalizare, dar au catedrală de 5 milioane de euro” Subscribe

 1. Gilbert 16/12/2010 at 02:21 #

  Catedrala asta a smenuirii neamului ar trebui ridicata numai din donatiile credinciosilor evlaviosi, cam in felul in care s-a inaltat Ateneul. Nu cred ca ar trebui rupt vreun ban de la buget (adica si de la buzunarul celorlalte culte) pentru o astfel de fanfaronada.

 2. Dumnezero 16/12/2010 at 03:09 #

  Le urez infectii cu salmonella si stafilococi draguti si la idiotii care-si fac vila fara sa verifice infrastructura si la popii care misuina pe la santierul manuirii neamului.

 3. mircea 16/12/2010 at 03:20 #

  Cacatul de Voluntari e parfum pe linga mercurul din pesticidele cu care-s burdusiti TOTI pestii din baltile noastre.

  • Dollo 16/12/2010 at 17:50 #

   Or fi pesticidele mai rele, dar daca ar fi sa aleg sa mananc dintr-o balta cu cacat si una cu pesticide… nush ce as alege 😉

 4. Ana 16/12/2010 at 23:29 #

  De situatie nu mai comentez (oricum cam tot ce are legatura cu biserica imi lasa un gust amar). Am doar o solutie pentru problema cu imaginile care apar in spatele embedurilor de youtube cand dai click pe ele.

  In html, trebuie adaugat pentru fiecare embed de youtube:

  1) inainte de deschiderea tagului <embed:

  2) in interiorul tagului embed (de ex la sfarsit, inainte de >):

  wMode="transparent"

 5. Ana 16/12/2010 at 23:32 #

  ah, nu a aparut… inca o data, inainte de deschiderea tagului de <embed

  dar fara spatiu inainte de param

  si wMode="transparent" pus tot pe acolo pe unde sunt allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"

 6. Ana 16/12/2010 at 23:35 #

  damn, tot nu merge – ok, tutorialul care m-a invatat pe mine asta e aici

  • Dollo 17/12/2010 at 19:27 #

   @Ana – Cum nu prea am inteles ce si cum ar trebui sa fac, am ales optiunea mai simpla 🙂 Am schimbat codul luat de pe Yoube pentru cele doua clipuri video, acum este "iframe embed code". Sa imi spui daca mai sunt probleme.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Tweets that mention N-au canalizare, dar au catedrală de 5 milioane de euro | Dollo zice Bine -- Topsy.com - 16/12/2010

  […] This post was mentioned on Twitter by DumneZERO, dollo. dollo said: N-au canalizare, dar au catedrală de 5 milioane de euro: La români le lipsesc reperele: n-au… http://goo.gl/fb/rtGct […]

Lasă un comentariu

Oldies but goldies

Cum e PSD-ul în Germania

metin-hakverdi2

Ce promite în campanie un parlamentar german de origine turcă, votat de peste 40% dintre alegători: impozitarea multinaționalelor, creșterea impozitelor pentru bogați, subvenții pentru femei și săraci

De ce nu-i prieşte Mioriţei iarba din UE

turma-alergand

Oieritul românesc supravieţuieşte cu greu, între subvenţia europeană care vine târziu, dezinteresul tineretului pentru meseria de cioban, şi supremaţia supermarketurilor care ne bagă pe gât brânză de import.

USR, mai bine nu se poate

candidati-scena

Am fost la congresul USR ca să-i cunosc mai bine pe oamenii pe care-i susțin. Am vrut să înțeleg de ce Nicușor Dan ține cu dinții și de progresiști și de conservatori, și cum s-a tranșat soarta partidului prin alegerea celor mai buni 21 de oameni care să-l conducă.

Din câte încercări reușește un nevăzător să intre la metrou

florin georgescu metrou2

Din cel puțin două, la fel ca noi ăștia care nu nimerim să băgăm cartela cum trebuie în noii turnicheți. Asta de când s-a lansat aplicația gratuită Tandem acces, care le permite nevăzătorilor să folosească metroul ca toată lumea

Cum se aproba un film pe vremea lui Ceaușescu

gabriela petre

Povestește Mihai Constantinescu, regizor care și-a început cariera cu niște pușcărie pentru delict de opinie, a stat pe bară zece ani după asta, fiindu-i interzis să lucreze în branșă, apoi a făcut un balet ideologic ca să nu-i fie rușine azi cu filmele semnate în vremea aia

Casa Becali, fostă Groza, fostă Auschnit, fostă Manu

casa becali

“Intrați, bey, fotografiați ce vreți voi, vizitați tot, mi se rupe! O să văd eu ce-o să scrieți după aia, dacă sunteți cu sufletul curat… Intrați, faceți ce vreți, numa’ să nu furați!”. Așa ne-a primit Gigi Becali în curtea casei sale din Aleea Alexandru nr.1