De ce se bagă Băsescu în procesul Columbenilor?

Moni si Iri isi disputa copilul prin ordonanta presedintiala. Ce crede o absolventa de drept despre asta...

Irinel Columbeanu a dat dimineață un interviu în direct pentru Stirile ProTV, chiar din poarta reședinței sale de la Isvorani. El s-a oprit oleacă din drumul pe care pornise hotărât spre Judecătoria Buftea, unde se dă azi Ordonanță președințială pentru încredințarea micuței Irina mamei Moni, până la divorț. Cu ocazia asta mi-am amintit ce reputație au ordonanțele astea președințiale în mintea unor absolvenți de drept.

Întâmplare mi-a fost povestită de un parlamentar (sociolog de meserie) cu care discutam acum câteva luni despre calitatea învățământului românesc. Omul are o secretară la cabinetul de parlamentar, absolventă de drept. Când își pregătea licența, omul a lăsat-o să folosească infrastructura job-ului pentru asta. Într-una din zile a întrebat-o ce temă are lucrarea ei de licență. „Ordonanțele președințiale în dreptul civil”, ar fi zis absolventa.

O, zice parlamentarul, dat pe spate, e chiar interesant, ai în România o bază solidă de documentare. Și cum intenționezi să procedezi, cum abordezi documentarea?, o întreabă el.

„Păi, vreau să iau la mână toate ordonanțele și hotărârile date de Guvern și de Președinție în ultimii ani!”, răspunde absolventa de drept.

Atunci și-a dat seama parlamentarul că fata aia făcuse facultatea de drept, fără să aibă habar că ordonanța asta președințială nu e dată de președintele țării, ci de ăla de la judecătorie.

Tot o confuzie a încercat și Irinel în dimineața asta să inducă în opinia publică privitoare la TV, cum că ceea ce i se întâmplă lui e cumva o ilegalitate sau oricum un abuz. Omul n-a lăsat să se înțeleagă chiar că ordonanța ar fi dată de Băsescu (cum probabil va crede secretara parlamentarului privind la știri), însă a spus că CSM-ul ar trebui să facă un control la Judecătoria Buftea, să vadă cum se abuzează acolo de ordonanțe președințiale. Supărarea lui Iri era pe faptul că nu fusese citat, și că a aflat din presă de faptul că nevastă-sa vrea custodia copilului, prin ordonanța președințială.

Dacă ar fi dat sărci pe gugăl (cum am făcut și eu adineauri), Irinel s-ar fi lămurit că ordonanța asta poate, cică, să … ordone măsuri vremelnice în cazuri grabnice și fără citarea părților.

Oricum, tot răul e spre bine. Mă gândesc că dacă e așa mediatizat cazul, mai există o speranță pentru absolvenții de drept din țara asta, să afle și ei cine și de ce dă ordonanțele astea președințiale. Dacă nici din tabloide nu mai poți să-ți faci cultură juridică, chiar nu știu ce șanse mai au viitorii experți parlamentari din țara asta să-și completeze cultura generală…

Tags: , , , ,

5 Responses to “De ce se bagă Băsescu în procesul Columbenilor?” Subscribe

  1. Pavel 25/02/2011 at 13:43 #

    Divorţează Irinel de Moni sau Moni de Irinel? Aş miza pe a doua variantă! Deci, ţeapă moşule, aia a mers, şi-a trăit viaţa pe banii tăi, are şi copil, şi cică e o fiinţă realizată.

    Cât despre ordonanţele prezidenţiale, şi denumirea lor e tâmpă. Cum sunt multe altele din ţara asta. Deci, îi pot găsi o scuză lui Irinel, studentei de la drept niciuna.

  2. Daniel 28/02/2011 at 03:10 #

    Imi dau seama cam pe ce criterii distinsul parlamentar a ales-o pe tuta aia ca secretara. pardon, asistenta, ca altfel tusesc tutele astea…….ca dealtfel cum a ajuns parlamentar si ala…….

  3. Xanaxdu 28/02/2011 at 16:21 #

    Eu zic sa vedem partea buna a lucrurilor: fetelor, se elibereaza locul la Irinel la mosie! Oare citi ani o sa aiba urmatoarea Monica?

    • Dollo 28/02/2011 at 16:56 #

      Noi oricum nu ne mai incadram in locul ala, am pierdut demult si ultimul marfar… 😀 Nici cu ordonanță de la Băsescu nu ne mai ia Columbeanu…

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tweets that mention De ce se bagă Băsescu în procesul Columbenilor? | Dollo zice Bine -- Topsy.com - 25/02/2011

    […] This post was mentioned on Twitter by dollo, Ganduri Libere…. Ganduri Libere… said: Dollo: De ce se bagă Băsescu în procesul Columbenilor? http://goo.gl/fb/5yljF […]

Leave a Reply

Oldies but goldies

Miron Radu Paraschivescu, jurnalul unui comunist fără partid

Miron Radu Paraschivescu

Cine ar ști să se roage cu adevărat pentru sufletul meu decât o curvă – însemnările unui ratat oarecare din România secolului trecut. Miron Radu Paraschivescu, Jurnalul unui cobai

Când un gard pe mijlocul drumului e cel mai smart lucru din oraș

bucuresti

Gabriela Firea are mai multe atuuri decât au avut predecesorii ei: un buget mare, un consiliu obedient, guvernul de aceeași culoare politică și marele talent de a vorbi ca la televizor. Este un mister de ce nu reușește mai mult decât niște paranghelii jenante.

Pentru Dan. Și pentru toți cei care au murit „ca fraierii” la Revoluție

O bunică de pe strada care-i poartă numele lui Dan

Azi e doar un nume de stradă în Berceni. Pe ea locuiesc oameni. Probabil unii dintre ei s-au enervat acum câțiva ani când au fost nevoiți să-și schimbe buletinele pentru că primăria le schimbase numele străzii.

Ziua 4: Și chinez, și ateu, și friguros

Cica daca Adam si Eva ar fi fost chinezi

Azi am explicat unui conclocuitor chinez cum funcționează termoficarea românească; i-am băgat mințile în cap recenzoarei care voia să mă înregistreze doar pentru că trecusem pe la mama, și apoi am bârfit copios cu niște recenzoare bătrâne și puțin ciupite de molii, ca mine 😛

Casa Becali, fostă Groza, fostă Auschnit, fostă Manu

casa becali

“Intrați, bey, fotografiați ce vreți voi, vizitați tot, mi se rupe! O să văd eu ce-o să scrieți după aia, dacă sunteți cu sufletul curat… Intrați, faceți ce vreți, numa’ să nu furați!”. Așa ne-a primit Gigi Becali în curtea casei sale din Aleea Alexandru nr.1

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.