Archive | octombrie, 2016

Mai bine stai la Masa tăcerii decât să speli Poarta sărutului

mama

Ponta îl critică pe Johannis că s-a așezat pe opera lui Brâncuși, dar pentru el, când era premier, s-a deschis în mod special Sarmizegetusa, deși era interzis pentru public.

Read More 4 Comments

Poze cu Dollo ;)

diamant3

Dedicație foto pentru Dollo și Toshiba, de la un cititor înghețat prin minunata Islandă

Read More 0 Comments

Prietenul după anii de pușcărie se cunoaște

helge2

Way back, o organizație formată din foști deținuți, e plătită de Ministerul Justiției ca să-i reintegreze pe condamnați. În Norvegia, firește

Read More 10 Comments

Bredtveit, închisoarea din Oslo în care deținutele au cuțite, iar gardienii sunt … dezarmanți

bucatarie2

În general cam tot ce vedeți la Ikea și vi se pare scump în România se regăsește într-o închisoare norvegiană, la dispoziția deținuților, de la mobilier până la accesorii și electrocasnice. Foarte posibil ca bucătăriile pușcăriilor norvegiene să fie mai performante ca ale voastre de acasă 😉

Read More 0 Comments

Cum să critici guvernul norvegian pe banii lui

barbati

Avocatul poporului și Armata salvării, două organisme independente finanțate de guvern ca să îi arate unde greșește. Culmea e că au ce să critice

Read More 10 Comments

No honeymoon in Norwegian prisons

lista-asteptare

Câteva sute de infractori își așteaptă anual rândul la unul din cele 3800 de locuri în celebrele penitenciare norvegiene. Norocoși, 99 de români au prins loc în față și anul ăsta 😉

Read More 0 Comments

O zi la probațiune

alb-negru

Ce face un VIP condamnat cu suspendare, când ajunge în biroul consilierului de probațiune, unde trebuie să-și demonstreze îndreptarea: răspunde la telefon cu „dragă, sunt în oraș, la un interviu, vorbim mai târziu” 😉

Read More 1 Comment

Fetele din familia mea

mama

Au trăit câteva războaie, au făcut copii, i-au îngropat, au rămas văduve, au divorțat, i s-au închinat regelui și lui Dumnezeu, au construit socialismul, au iubit, au trăit, au murit

Read More 4 Comments

Scrisoarea pe care n-a mai primit-o Eugen Ionescu

dosarul-profesorul

Povestea profesorului Ion Nițulescu – un „element dușmănos” față de orânduirea socialistă – și a delatorilor săi, dintre care numai securistul șef mai trăiește azi bine mersi, măncându-și pensia într-o vilă somptuoasă chiar în satul natal al victimei sale

Read More 13 Comments

Distanța între Deutsche post și Poșta română

posta-germana

O scrisoare trimisă din Germania pe 29 septembrie și nelivrată nici acum apare pierdută între Deutsche post și Poșta română, timp de două zile, într-un loc necunoscut.

Read More 8 Comments

Oldies but goldies

Nu există o legătură între creșterea avuției bisericii și calitatea vieții enoriașilor

oti

Interviu cu fondatorul Asociației Secular Umaniste din România, Atila Nyerges, despre religie, credință, știință și imoralitatea legăturii dintre biserică și politicieni, pe la spatele poporului prezumat credincios.

În așteptarea telefonului de la Angela Merkel

tausance-bun

Ce mai face echipa care l-a ajutat pe Iohannis să strângă un milion de like-uri pe Facebook și să ajungă președinte

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.

Cum s-a făcut de am aflat povestea Amitei Bhose

AmitaBhose_Vaideeni1980

Fascinanta istorie a unei indience care s-a îndrăgostit de România citindu-l pe Eminescu, a lăsat familie și avere în urmă și a venit să trăiască în comunismul fără apă caldă și curent în căminele din Regie.

Cum e PSD-ul în Germania

metin-hakverdi2

Ce promite în campanie un parlamentar german de origine turcă, votat de peste 40% dintre alegători: impozitarea multinaționalelor, creșterea impozitelor pentru bogați, subvenții pentru femei și săraci

„Căpșunarii” care construiesc metroul din Drumul Taberei

Faur, Gheorghe și Vișovan în fața scutului cu care vor săpa tunelul de metrou

Au plecat de 10-20 de ani din țară, s-au specializat în săpat tuneluri în Spania sau Italia, și acum vin ca specialiști „străini”. Vestea proastă e că vor să plece înapoi. Sunt dezamăgiți că România nu a ajuns Europa din urmă cât timp ei au fost plecați.