Tag Archives: furt

Ce-am găsit să fie al meu

umbrela pierduta

În care Dollo învață să nu-și însușească obiectele găsite pe jos și chiar să nu mai fure altoaie de plante din grădinile altora

Read More 6 Comments

Cu cât cumperi mai mult, cu atât ești mai hoț, la Kaufland 10′#13

timpul înseamna bani kaufland

Deși încearcă și reușește de multe ori să te fure cu un preț mai mic pe etichetă și altul mai mare pe bon, Kaufland te controlează la ieșire și te suspectează că furi de la ei, cu cât ai coșul mai încărcat de produse. Am pățit

Read More 24 Comments

Despre neasumare și micul furt de căciulă

articol furat adevarul

Alina Mitran se pretinde ziaristă din 2000, dar fură munca altora și o semnează în articole publicate în Adevărul. Șefii ei o pun să șteargă măgăria, dar se fac că plouă la fel cum, la mine în sat, copiii cred că scapă dacă nu se uită la tine când le atragi atenția că greșesc.

Read More 11 Comments

Când n-o să mai fure toată lumea, n-o să mai furăm nici noi

roboti

Când? Despre năravul popular al lingerii degetelor atunci când lucrezi cu mierea și despre iluzia schimbării după momentul zero al… grațierii

Read More 15 Comments

Cum vede un copil de 8 ani protestele

cartea-regulilor

Protest #7 – Oamenii ăștia care fură sunt răi. Și ar trebui să furăm și noi de la ei, dar nu știm unde își țin ei banii, doar ei știu unde ni-i ținem noi. Că lor le plac banii. Ce o fi și cu banii ăștia, ce or avea în ei de îi vrea toată lumea?

Read More 7 Comments

Furtul, fibra noastră națională

becali

Întâlnirea hoților cu proștii, la Ministerul Justiției. Dar dacă soluția ar fi să dăm o ordonanță ca oamenii să nu mai fure, până când construim mai multe pușcării?

Read More 5 Comments

Cum mai stăm cu etica

10406799_866448053415956_2663568585338857730_n

După ce a propus schimbarea legii în cazul deținuților-scriitori, Comisia de etică universitară se gândește la următorii pași: legalizarea plagiatului sau desființarea doctoratelor.

Read More 0 Comments

De ce e mai bine să plagiezi, decât să creezi

defending-plagiarism

Cum m-a plagiat duduia Diana Toea în Adevărul și mi-a făcut cunoscută munca, fără să mă numească, în Historia, Metropotam, RomâniaTV și alte publicații care se bazează pe preluarea articolelor altora.

Read More 35 Comments

Prostie, hoție și beton

cinema gloria

De ce risipește primarul Negoiță 1,7 milioane de euro din buget ca să facă o fântănă arteziană în fața unui cinematograf mort de cartier – Cinema Gloria?

Read More 7 Comments

Cinstea se învață sau se recompensează?

gollum

Ce ați face dacă ați găsi un portofel plin cu bani, dar fără acte? Dar dacă ați fi cei care l-au pierdut, v-ați aștepta să-l recuperați?

Read More 32 Comments

Oldies but goldies

Viceroy vrea să-și ia permisul, Bianca – doar să se mărite

IMG_2114

Pentru că statusul social adevărat stă în Dacia papuc, cu care se poate căra „marfa”, și în numărul de puradei agățați de fusta nevestei. Restul e deșertăciune.

Turism nemţesc în Transilvania: “Adevărata Românie poate fi descoperită numai la sat”

Casutele de vacanta ale lui Jonas din Valea Verde

„Pupă-mă-n fund şi rămâi sănătos!”, salutul medieval inedit al sighisorenilor, a provocat, in epoca, indignarea Vienei, iar azi le smulge zambetele turistilor straini

Cum s-a „optat” pentru ora de religie

scoala

Curtea Constituțională îți dă, dar nu-ți bagă și-n traistă. Motive pentru care peste 90% dintre părinți au făcut cereri ca să-și înscrie copiii la ora de religie.

Generaţia „Silicon Valley” de România, după 50 de ani (II)

Bucuria revederii dupa 50 de ani

Noi nu am muncit pentru un regim politic, ci pentru bunăstarea unui popor. Am rămas aici ca o datorie față de cei care ne-au învățat. Însă acum în România specialiștii sunt tratați în bătaie de joc. Eu încă nu sunt pensionar, deci nu simt că atentez la siguranța țării, cum sunt considerați acum pensionarii, cu veniturile lor

Construcția unei case în România, când nu ai bani, dar ai pretenții (I)

trasare

Arhitectul și proiectul – România geme de Gaudi nedescoperiți; 12 arhitecți în doi ani și al 13-lea care ne-a pus capac; Care e treaba cu proiectul casei – diferența dintre DTAC și PTh

Dubița albă din Vitan, monumentul neputinței poliției și Primăriei sectorului 3

Celebra dubiță abandonată în fața Poștei Vitan

O dubiță zace de câteva luni încurcând traficul din Vitan. Poliția locală știe, dar nu are platformă de ridicat, Poliția rutieră o filmează și-l amendează pe proprietar, Primăria Capitalei zice să apelăm la țiganii care fură fier vechi, să fure și mașina abandonată.