Valea Prahovei, scumpa sau de vanzare

450 de euro de persoana, Revelionul la un hotel de cocalari din Predeal. Daca va da mana puteti sa va cumparati si o pensiune intreaga, de tot.

Doua zile m-am invartit prin zona Predeal-Brasov, cu treburi. Vremea superba, calda si insorita, Valea Prahovei, cum o stiti, trista si pustie in timpul saptamanii, asaltata de masini de fitze in week-end. Ce mi-a atras atentia de data asta a fost numarul mare de pensiuni „de vanzare”, semn ca probabil turismul p-aci, prin gradina carpatica, se cam duce dracu. In acelasi timp sunt cateva hoteluri care se bat in stele si preturi afisate in euro: de la 39 de euro in sus, pe noapte. Cele mai amuzante sunt ofertele de Revelion: cam 450 de euro de persoana intr-un hotel de cocalari 🙂

Noi am stat in Predeal la Hotel Orizont: 4 stele, proaspat redeschis in vara, dupa un face-lift care cica ar fi durat trei ani. Nu e inca gata, desi in camera ai ditamai registrul care pretinde ca deja iti ofera toate serviciile. Maseuza, de exemplu a picat de epuizare si a luat-o salvarea taman cand am ajuns noi. Locul de joaca pentru copii nu e inca gata, iar frigiderele din camera fierb bauturile in loc sa le raceasca. O problema aparuta de cateva zile, dupa cum zice receptionera, dar insurmontabila, se pare. La fel s-a dovedit si functionarea unei plasme din hol, care n-a vrut sa arate nimic din ce stie, la momentul „sponsorului” care trebuia sa ne faca o prezentare multimedia.

In rest servirea e buna, chelnerii sunt proaspat indoctrinati sa-ti raspunda extrapoliticos, dar bucatarul e cam varza la capitolul mancare traditionala romaneasca. Bucatele sunt cam fade. De remarcat amenajarea care s-a facut cu bun gust. Lucru rar. Poate ca atunci cand va fi gata-gata, o sa fie o placere sa te cazezi acolo, o camera dubla e vreo 60 de euro pe noapte acum. Pana sambata hotelul a fost relativ plin doar gratie celor doua grupuri venite cu turismul de seminar: noi si Asociatia Directorilor Economici si Contabililor din Judetele Romaniei! O galagie de doamne trupese si gurese care, cel putin la masa, se distrau de parca erau prima data scapate de acasa 🙂

Oxigenul din week-end

Sambata s-a mai animat intreaga statiune. Câte un cârd de Audi, BMW, Mercedes de toate marimile si numerele era arondat aproape fiecarui hotel de patru stele.

Rozmarin (ultimul hotel pe stanga, la iesirea din Predeal spre Brasov) e unul dintre preferatele oamenilor „de viata”. Pentru cele 4 stele afisate are o amenajare cam kitch, cu multe coarne de cerb si crengi de copaci lacuite pe pereti, o formatie de cocalari cu camasi roz care cantau extrem de zgomotos orice arie, cam pe aceleasi ritmuri maneliste, niste ospatari lenti si cam blazati. In schimb, punctul forte mi s-a parut bucatarul. Am mancat acolo cea mai buna fasole batuta, cea mai buna zacusca, muraturi ca la mama acasa si niste carnati gustosi. A, si niste strudele cu mere sau branza, foarte bune. Daca as fi in locul managerului de la Orizont as incerca sa le fur bucatarul astora de la Rozmarin, si asa as face cel mai tare hotel din Predeal. Cred 🙂

Tarife de Revelion

Nu cred ca printre cititorii mei sunt genul Rozmarin, dar in caz ca v-ar atrage ideea Revelionului acolo, va costa 450 de euro de persoana, 4 nopti cu all inclusive. Pretul include cazarea, „surprize muzicale”, cina festiva, acces gratis la discoteca, sauna, fitness si transport pana la si de la partie. Pentru copiii de peste 13 ani e nevoie sa platiti suplimentar si cazare (100-120 de euro) si cina de Revelion (50 de euro).

In restul statiunii gasiti si pensiuni cu preturi mai mici, sa zicem de la 75-85 de lei camera, la care se adauga masa. Unele sunt chiar frumoase, si destul de izolate, de exemplu pe drumul care urca spre Trei brazi.

La toate trebuie sa adaugati „nepretuitul” drum pe DN1 pana acolo si inapoi. Desi noi am plecat inainte de pranz din Predeal, tocmai ca sa evitam aglomeratia de duminia dupa-amiaza, tot am stat la cateva zoi prin Busteni si Sinaia.

Daca e musai sa mergeti pe Valea Prahovei va recomand Predealul, macar din punct de vedere estetic. Nu pare chiar asa inghesuit si kitchos ca Sinaia, Azuga sau Busteni.

Maine va povestesc ce am cautat pe acolo. O sa-l cunoasteti pe domnul Vilmos, un vacar ungur care se intelege cel mai bine cu romanii.

Etichete: , , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. Valea Prahovei, scumpa sau de vanzare | Dollo zice Bine | ROTUR ANUNTURI TURISM - 14/11/2010

    […] Vezi anuntul original aici : Valea Prahovei, scumpa sau de vanzare | Dollo zice Bine […]

Lasă un comentariu

Oldies but goldies

Moarte chiaburilor din sănătate!

Rares Nechifor, embolizare uterina

Care n-a plecat din țară până acum – ca să se trateze sau să profeseze într-un sistem civilizat – e invitat s-o facă de la 1 martie 2013. România nu-și permite să mai încurajeze existența unei alternative private în sănătate.

Când și de ce s-au dat ultimele amnistii în Europa

oug_gratiere-curcan

De la Ceaușescu, în 1988, care voia să fie iubit, la Vaclav Klaus, în 2013, care a vrut să scape niște corupți, Europa a trecut prin mai multe aministii și grațieri colective. Președinții care le-au dat nu s-au bucurat, însă, de simpatia populară.

O masă cinstită la cea mai umană închisoare din lume

curte

Halden este cea mai nouă închisoare din Norvegia, a costat 250 de milioane de dolari și le oferă deținuților condiții de viață ca în libertate

Viceroy vrea să-și ia permisul, Bianca – doar să se mărite

IMG_2114

Pentru că statusul social adevărat stă în Dacia papuc, cu care se poate căra „marfa”, și în numărul de puradei agățați de fusta nevestei. Restul e deșertăciune.

Pe barba mea, poliția face ce vrea

barba

În era datelor biometrice, în care computerul face recunoașteri faciale chiar și sub burka, poliția română îi refuză unui bucureștean înnoirea permisului de conducere pentru că nu vrea să-și radă barba

Când religia contrazice nevoile societății – eșecul german

biserica catolica

Biserica are monopol pe protecția socială în anumite zone din Germania, așa cum vrea și România să facă. Nemții își dau seama, după 50 de ani, că au greșit.