Samusocial adună haine în Parcul Eroilor

Sâmbătă, între orele 10.00 și 16.00, împărțiți cu alții preaplinul șifonierelor voastre.

T ocmai citisem zilele trecute un articol despre cum americanii au început să treacă de la a poseda la a împărți. Era unul acolo care inițiase curentul prin care oamenii erau îndemnați să-și reducă posesiunile la 100 de obiecte. Nu mi-am numărat lucrurile din casă, dar sigur am peste o sută, și multe pe care clar nu le folosesc cu anii sau poate niciodată. Dar, cum bine știți, la noi e încă prea greu să donezi ceva, chiar și lucruri utile, în bună stare. Probabil că încă n-am atins fundul ăla din care învățăm că nu contează ce ai, ci pe cine.

Dar asta nu e o postare din aia filosofică, ci una practică. Știu că astă iarnă unii dintre voi ziceau că n-au haine groase de dat, dar acum nu vă prisosește nimic prin garderobă? Samusocial face, pentru al treilea an consecutiv, o colectă de haine pentru oamenii străzii sau pentru familii care nu dau buzna prin mall în sezonul reducerilor.

Dacă aveți, așadar, haine pe care nu le mai purtați – dar în bună stare – sunteți așteptați cu ele sâmbătă, 8 iunie, la gura de metrou Eroilor, în parcul cu același nume, între orele 10.00 și 16.00. NU se primesc bani de data asta, ci doar haine. Găsiți evenimentul și pe Facebook, de unde am luat și poza.

Tags: , , , ,

3 Responses to “Samusocial adună haine în Parcul Eroilor” Subscribe

  1. Gilbert 04/06/2013 at 23:16 #

    Asta-i treabă bună. Like it!

  2. Ioana 06/06/2013 at 08:55 #

    In Ro nu pot sa puna containere pe ici pe colo pentru colecta de haine? In Franta asa e, la intrarea in magazine, prin spatele blocurilor…eu dau cam de 2 ori pe an asa. Le pun in saci, spalate, nu rele de loc (is unele pe care nu le-am purtat niciodata…da, stiu, consumerismu’, da’ uite ca nu-i asa de rau de fiecare data cand dau iama in magazine:)

    • Dollo 06/06/2013 at 09:04 #

      Nu există nici educația asta aici. Încă. Era o știre zilele trecute că în Danemarca i-au prins pe niște polonezi care furau din containerele astea și vindeau hainele în Polonia probabil. Sau cine știe unde în est. Polițiștii au pus un mic gps în căptușeala unei haine ca să-i prindă pe hoți. Îți dai seama ce în serios iau ăia lucrurile. La noi deocamdată se fură din containerele cu reciclabile.

Leave a Reply

Oldies but goldies

Rulată Germania

marcela

Cum mi-am înscris mașina nemțească în România și am trăit să povestesc despre asta

Generaţia „Silicon Valley” de România, după 50 de ani

Politehnica Bucuresti, Falcultatea de Electronica si Telecomunicatii - Generatia 1960 - numai vise

Au absolvit în 1960 Politehnica. Erau 150. Mai târziu unii au emigrat și au ridicat cu creierele lor celebra Silicon Valley din California. Cei care au avut cu adevărat vână de aventurieri au rămas aici, în România. Acum mai sunt vreo 50.

În așteptarea telefonului de la Angela Merkel

tausance-bun

Ce mai face echipa care l-a ajutat pe Iohannis să strângă un milion de like-uri pe Facebook și să ajungă președinte

Plasturii lui Negoiță – cât au costat și de ce s-au dezlipit

lipire-plasturi

50.000 de bucățele de „not so safety walk” cumpărate de la 3M au fost lipite bucată cu bucată de oamenii ADPB, pare-se la fel de prost cum a fost gândită toată lucrarea de pe Bulevardul Unirii

Povești de la capătul lumii

vapor expeditie antarctica

Fin del mundo – sau curul lumii cum îi mai zic argentinienii – e la fel de scump ca Londra. Dar au pinguini, lei de mare și balene în fața casei.

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.