Archive | Românisme RSS feed for this section

Acuzații de bypass la adresa burghejilor cu boiler de la bloc

subsolul blocului

Cum era o americancă să pună bazele unei noi religii într-un bloc din Vitan, din cauza unor coincidențe care au creat impresia că a lăsat câteva apartamente fără apă caldă. Și cum s-a făcut până la urmă de am rămas atei

Read More 13 Comments

Vitamina D plus adrenalina primului jaf de la moșie 10′#14

sandor ranjind

Am fost la medicul de familie și mi-a zis că va fi mai rău; Februarie e noul martie și cum s-a făcut de am prins infractorul în flagrant și l-am convins să se lase păgubaș (VIDEO)

Read More 19 Comments

Cu cât cumperi mai mult, cu atât ești mai hoț, la Kaufland 10′#13

timpul înseamna bani kaufland

Deși încearcă și reușește de multe ori să te fure cu un preț mai mic pe etichetă și altul mai mare pe bon, Kaufland te controlează la ieșire și te suspectează că furi de la ei, cu cât ai coșul mai încărcat de produse. Am pățit

Read More 24 Comments

ITP nemțesc și alte chestii românești – săptămâna în 10 minute #3

fratii portocala

Cine va câștiga alegerile la anul; mama și păcănelele; ITP la noi și în Germania; de-a câinele și pisicile în complexul rezidențial de la moșie; Și cum faci o femeie fericită.

Read More 4 Comments

De ce s-au scumpit asigurările obligatorii de locuințe și ce face PAID cu banii ăștia

asigurari PAD

Cosmin Tudor, directorul de dezvoltare al PAID, zice că banii nu se sparg pe prostii, ci se pun an de an la un ciorap mare, din care va ieși un miliard de euro la marele cutremur. Când toată lumea va încerca să-i înșele pe asigurători ca să obțină cât mai multe beneficii

Read More 7 Comments

Se scumpesc și țepele obligatorii, zise și asigurări contra dezastrelor naturale

trusa ultim ajutor

Asigurările obligatorii PAD se scumpesc cu 30%, căci nu le ajungeau milioanele de euro pe care le colectau până acum de la fraieri. Plus alte modificări legislative care consfințesc clar interesul politicului pentru borcanul cu miere din asigurări

Read More 10 Comments

Cum își mai bate joc guvernul de pensionarii nespeciali

instiintare

Guvernul Ciolacu le dă pensionarilor cu pensii mici ajutoare de 400 de lei ca să le taie cardurile de energie de 700 de lei. Economii pe seama bătrânilor cu pensii de până în 2000 de lei.

Read More 2 Comments

Să ne dea statul!

pomeni becali

Despre fraierii de la Euroins, victimele de la Crevedia și riscurile catastrofice neacoperite de asigurările obligatorii, cum ar fi incendiul și prostia

Read More 4 Comments

Și tu, Godină?!

polițisti

Pe sistemul „când lucrezi cu miere, te mai lingi pe degete”, polițistul Godină zice că și el când lucra la circulație accesa datele oamenilor fără drept, și ar face-o în continuare, dacă ar afla că i-a scuipat cineva nevasta în parcare. Cine cere respectarea legii în România merită trimis la psihiatru

Read More 14 Comments

Ticăloșii care se petrec sub ochii noștri

parul IOR distrus

Cum sunt furate pe față, 12 hectare din Parcul IOR, în Capitala unei țări UE, fără ca vreuna din instituțiile „statului de drept” să facă ceva cu adevărat ca să-i oprească pe hoți

Read More 6 Comments

Oldies but goldies

Ce înseamnă să fii cioban

cioban

În pofida unei potenţe proverbiale, datorată chipurile cărnii de oaie, ciobanii nu mai au căutare la fete, iar o viaţă de celibat şi mizerie la oi nu mai e pe placul tinerilor.

Stăm prost cu nervii

sacrificat

O jumătate de oră într-un autobuz Mercedes, în cel mai bogat oraș al țării.

Copiii proști nu ies din școli proaste, ci din părinți

Lasă și tu copiii la școală

După ce dau lunar, la grădiniță, sume cât salariul mediu pe economie, părinții se înghesuie să plătească oricât ca să-și vadă plozii înscriși „la o școală bună”, dar își păstrează intactă lipsa de disponibilitate pentru a petrece timp cu copilul lor.

Cât ne-a costat înflorirea sectorului 3, în campania electorală 2016

begonia1

Primarul Negoiță a cumpărat gazon la preț dublu față de piață, apoi l-a tăiat și aruncat ca să planteze în loc begonii. Cât au costat ele și de ce primarul refuză să spună?

„Căpșunarii” care construiesc metroul din Drumul Taberei

Faur, Gheorghe și Vișovan în fața scutului cu care vor săpa tunelul de metrou

Au plecat de 10-20 de ani din țară, s-au specializat în săpat tuneluri în Spania sau Italia, și acum vin ca specialiști „străini”. Vestea proastă e că vor să plece înapoi. Sunt dezamăgiți că România nu a ajuns Europa din urmă cât timp ei au fost plecați.

Din câte încercări reușește un nevăzător să intre la metrou

florin georgescu metrou2

Din cel puțin două, la fel ca noi ăștia care nu nimerim să băgăm cartela cum trebuie în noii turnicheți. Asta de când s-a lansat aplicația gratuită Tandem acces, care le permite nevăzătorilor să folosească metroul ca toată lumea