Archive | Românisme RSS feed for this section

Ursitul unei doamne

cruce mama-mic

De Bobotează, mama m-a dus la cimitir ca să-i văd „apartamentul” pe care și l-a pregătit singură, iar eu am visat ce mă macină mai mult când sunt în România.

Read More 8 Comments

Cum am obținut aprobarea statului ca să-mi închiriez casa. Provizoriu

chei

A durat patru luni, din care două am umblat după autorizația de construire a blocului și câteva săptămâni după semnăturile vecinilor, care și ei închiriaseră, dar nu îmi ceruseră și mie voie. Restul a fost așteptare încordată la ușa virtuală a Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului. Încă o operațiune prin care statul se acoperă cu hârtii

Read More 11 Comments

„Moartea asistată” de la Spitalul Pantelimon

trusa de ultim ajutor

Se știa de comportamentul abuziv și arogant al medicilor de la Spitalul Pantelimon, era notorie lipsa de empatie de acolo, și totuși un singur om dintre toți care știau a avut curajul să reclame. Ce spune asta despre noi?

Read More 15 Comments

Feminismul n-a omorât pe nimeni…

klinger-mash

… dar nici bine nu se simte. Cel puțin în Grădina Maicii Domnului

Read More 16 Comments

De ce ne enervează ReturRo

ambalaje retur

O soluție pentru eliberarea automatelor de colectare a reciclabilelor de la supermarket, de vânătorii-culegători de ambalaje. Și alte păreri despre sistemul SGR din România

Read More 17 Comments

Idiocracy cu mămăligă

porumb uscat

Cum s-a rezolvat gunoiul din canalul de irigații, cum s-a făcut de am rămas fără porumb vara asta, cum se face că la țară iese fum fără foc și cum o să fie când o să rămânem și fără apă în puț.

Read More 11 Comments

Cât costă un principiu

complicatii

Cochetez cu ideea de a da în judecată statul pentru nedreptatea pe care i-a făcut-o mamei, refuzând să-i dea cardul de energie pentru iarna 2023-2024. Am nevoie de părerea voastră.

Read More 40 Comments

Focuri care ard mocnit

gunoi canal irigatii Fundulea

Cum salvează arderile (ne)controlate de deșeuri mica democrație rurală și națională, în care statul nu-și face datoria, dar nici nu pune biciul pe cetățean.

Read More 17 Comments

Cum își întrețin cardiologii clientela

brandusa

În sala de așteptare a unei clinici, o pacientă era cât pe ce să scape neconsultată la inimă 😉

Read More 1 Comment

Oamenii mărunți din anticamera Fiscului

birou unic anaf

Statul român nu e pregătit ca să aibă cetățeni educați și nici să le răspundă cu aceeași monedă, dar insistă că pentru starea de sănătate precară și pentru evaziunea fiscală de vină ar fi totuși lipsa noastră de educație

Read More 5 Comments

Oldies but goldies

Regrete eterne fără semnul exclamării

Discuție despre pronumele de politețe pe marginea unei jerbe mortuare în Piața de flori George Coșbuc: se zice „nu vă vom uita niciodată” sau „nu te vom uita, fată?” 😉

Nu s-a furat, așa s-a votat. Și numărat

voturi2

Cum am fost observator la numărătoarea voturilor într-o secție de votare din București și mi-am revenit din iluziile cetățenești pe care le aveam.

Cum s-a făcut de am aflat povestea Amitei Bhose

AmitaBhose_Vaideeni1980

Fascinanta istorie a unei indience care s-a îndrăgostit de România citindu-l pe Eminescu, a lăsat familie și avere în urmă și a venit să trăiască în comunismul fără apă caldă și curent în căminele din Regie.

Restul de 60% e tăcere

deget

Portret colectiv al celor 60% absenți de la vot: Vine inspecția sanitară și o întreabă pe asistentă dacă anumite aparate de pe care trebuie să ia probe sunt dezinfectate. Asistenta zice că nu, că nu a avut timp. Inspectorul pune mâna pe soluție, dezinfectează aparatul, ia proba și pleacă mulțumit

Suni la 112 și te sună înapoi niște ciocli

morturary

O întrebare pentru domnul Raed Arafat: ce comision primesc operatoarele de la 112 ca să le furnizeze firmelor de pompe funebre numerele de telefon ale rudelor celor decedați?

Plasturii lui Negoiță – cât au costat și de ce s-au dezlipit

lipire-plasturi

50.000 de bucățele de „not so safety walk” cumpărate de la 3M au fost lipite bucată cu bucată de oamenii ADPB, pare-se la fel de prost cum a fost gândită toată lucrarea de pe Bulevardul Unirii