Archive | Scrise pe buda RSS feed for this section

Plătim pentru păcatele părinților, dar pentru ale iubiților?

Pe urmele părinților

Părinți delincvenți, incestuoși, alcoolici sau doar abuzivi, toate se sparg mai devreme sau mai târziu în capul copiilor. O poveste din Grecia emigrată în America, una din comunismul românesc și alta actuală, din Germania democrată. Cât de normal e să arunci cu piatra în copil pentru păcatele părinților? Dar într-o femeie pentru politica iubitului ei?

Read More 39 Comments

Prietenie la prima vedere

Intangibilii, o prietenie la prima vedere

Intangibilii, un film care ilustrează perfect minunea închegării unei prietenii care după toate probabilitățile nu ar trebui să existe. Câți dintre voi ați trăit așa ceva și câți vă puteți lăuda cu prietenii din copilărie care supraviețuiesc maturității?

Read More 27 Comments

Ia-i ceva lu ăla micu, să tacă!

Copiii și câinele, la picnic la Mogoșoaia

Părinții par mai degrabă dispuși să-și îngroape copiii în jucării electronice care îi izolează sau le deformează caracterul, în loc să-i responsabilizeze alături de un animal de companie.

Read More 19 Comments

La mulți ani, măi animalelor!

Toshiba, în geanta mea de înot

A accepta un animal în viața ta echivalează cu a crește un copil, minus pretenția cu care-l împovărezi pe copil, de a te „crește” el la bătrânețe.

Read More 25 Comments

Să umiliți bine!

Băsescu se simte umilit

Poporul român se comportă de veacuri așa, cu liderii săi. La fel și cu valorile. Dar nici cu Băsescu nu mi-e rușine. El a primit în toți anii ăștia exact ce a dat, și ceva în plus, din partea casei.

Read More 23 Comments

Falsa problemă a religiei în școli

Cu scheletul bunicii pe Facebook

De 20 de ani religia se studiază în școală datorită perseverenței și organizării din cea mai profitabilă corporație a României: Biserica Ortodoxă. Cine le ține pe celelalte corporații să nu-și fidelizeze clienții de pe băncile școlii?

Read More 130 Comments

De ce a fost mai bine în iarna lui 54

București în iarna din 1954

Pe vremea aia oamenii știau să-și facă provizii pentru iarnă, să se scoată singuri din rahatul alb și reușeau să îndeplinească și planul în uzină. Acum avem televiziuni de știri al căror unic rol educativ e ăla de a perpetua mentalitatea asistată a cetățeanului care în curând va aștepta să fie șters și la cur de către autoritățile incompetente.

Read More 331 Comments

De ce urâm țiganii

Ţigani

Pentru că fac blatul în tramvai și înjură vatmanul….

Read More 41 Comments

Voi cum atârnați hârtia igienică?

O chestiune dezbătută și de alții - aici http://www.doobybrain.com/2009/01/21/which-way-do-you-hang-your-toilet-paper/

Cu fața la perete sau cu fața spre voi? Vă place s-o priviți în toți porii înainte sau s-o derulați cu cumpătare? 🙂 Votantul cu numărul 100 primește cado un sul de hârtie igienică, să-l atârne cum vrea el/ea în baie.

Read More 60 Comments

Ce ați făcut în ultimii 5-10 ani?!

Protestatarul, omul anului 2011 desemnat de revista Time

Românii nu știu ce-i aia prevenție. Nu conduc preventiv, nu se tratează profilactic, nu merg la vot. De asta avem multe accidente, mortalitate ridicată din boli vindecabile și „revoluții”. Întrebarea din titlu e adresată revoltaților din piață: câți ați mers la vot ultima oară?

Read More 30 Comments

Oldies but goldies

Cine-l bate pe prinţul Charles, la popularitate, în Viscri

Patul care asteapta musafiri in casa Gerdei din Viscri

Transilvania li s-a arătat străinilor exact aşa cum este. Un ţinut minunat, locuit de oameni în esenţă buni, dar inconştienţi de valoarea moştenirii pe care o au în bătătură.

Ziua 2: Dragă, eu unde dorm? că mă întreabă recenzorul….

Ospitalitate, dar nu degeaba

Dacă vă calcă recenzorul oferiți-i, vă rog eu, un pahar cu apă. Nici nu știți ce nevoie are!

Nostalgii maso-comuniste de 1 Mai

steaguri

O frântură dintr-o zi grea, muncitorească, a unui chelner hâtru de la Restaurantul Riviera din Parcul 23 August.

Perla Harghitei din Călărași (V)

noi

Povestea casei din lemn de la Harghita și minunații unguri de la Ecowoodenhouses care au construit-o

Pur și simplu Norvegia

16

Impresii de călătorie din Norvegia, încă o țară care nu suferă vreo comparație cu România.

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.