Archive | Scrise pe buda RSS feed for this section

Chestii cu mama

pe laptop

Un film cu Denzel Washington care părea telenovelă turcească, discuții despre „mirosul de bunică” și cum se scapă de el, și veșnica dilemă: cine se va duce prima, ea sau pisica Toshiba .

Read More 5 Comments

Patimile tânărului Johny…

johny

… și impotența tehnologiei de a sta în calea dragostei. La moșie 😉

Read More 4 Comments

Cât costă un principiu

complicatii

Cochetez cu ideea de a da în judecată statul pentru nedreptatea pe care i-a făcut-o mamei, refuzând să-i dea cardul de energie pentru iarna 2023-2024. Am nevoie de părerea voastră.

Read More 40 Comments

6 februarie 2023

fier beton turcia2

cutremurul din Turcia și viețile noastre mărunte

Read More 4 Comments

Despre Harry și ăla care i-a scris cartea

pe olita

Și despre cei 15.000 de români care au cumpărat produsul. Părerea mea.

Read More 16 Comments

Dileme morale. Dacă sunt

dilema

Dacă ați fi avut ocazia să vă băgați în față la vaccin ați fi refuzat?

Read More 32 Comments

Cât (crezi că) valorezi în caz de Covid?

cuie

Atunci când paturile de la ATI se epuizează, ce ceriterii ar trebui să avem în vedere în alegerea bolnavilor care trăiesc? Ce ați alege voi?

Read More 35 Comments

Discuții cu mama în pandemie (5)

mama-eu

Despre cum m-a ajutat pe mine planul distopic al lui Streinu-Cercel să înțeleg mai bine cum se simte mama în pandemia asta

Read More 14 Comments

Tu ce ai vrea să interzici pe lume?

ipocrizie

Eu, mărturisesc, dacă aș avea pentru o zi la dispoziție butonul de interzis, aș interzice ipocrizia. Care ne omoară zilele astea mai mult decât covidul și incompetența autorităților la un loc.

Read More 17 Comments

Tot ce e românește posibil

antic romanian skateboard

Nu, nu cred că o să ne ia dracu pentru că trăim în România și avem conducători corupți și proști. Cred că ne înscriem în media globală și că atât cât va fi românește posibil ne vom descurca să trecem și peste asta. Iar uneori, surprinzător, asta poate însemna chiar mai mult decât credeam.

Read More 23 Comments

Oldies but goldies

Suni la 112 și te sună înapoi niște ciocli

morturary

O întrebare pentru domnul Raed Arafat: ce comision primesc operatoarele de la 112 ca să le furnizeze firmelor de pompe funebre numerele de telefon ale rudelor celor decedați?

Cât ne-a costat înflorirea sectorului 3, în campania electorală 2016

begonia1

Primarul Negoiță a cumpărat gazon la preț dublu față de piață, apoi l-a tăiat și aruncat ca să planteze în loc begonii. Cât au costat ele și de ce primarul refuză să spună?

Cum a distrus Oprescu o investiție de 14 milioane de euro, deturnând 5 milioane

oprescu_telegondola

Pentru o datorie de 5 milioane de euro a RATB către Metrorex, Primăria Capitalei preferă să arunce la coș o investiție de 14 milioane de euro, parte a unui proiect mai amplu, de 35 de milioane de euro, făcut din credite externe.

Scrisoarea pe care n-a mai primit-o Eugen Ionescu

dosarul-profesorul

Povestea profesorului Ion Nițulescu – un „element dușmănos” față de orânduirea socialistă – și a delatorilor săi, dintre care numai securistul șef mai trăiește azi bine mersi, măncându-și pensia într-o vilă somptuoasă chiar în satul natal al victimei sale

Secretul Rozaliei din Criţ: “Ne-a ferit Dumnezeu de emigrare aicea, că avem mult de lucru”

Minunata ciorba ardeleneasca a adunat Europa la aceasi masa

Cu timpul oamenii au constatat că activităţi pe care noi le considerăm plictisitoare, pentru că le facem zi de zi, pot fi vândute foarte bine străinilor, care nu le-au văzut niciodată

Ziua 7: Facerea de bine e ca recensământul fără CNP

Cuvantul recenzorului de la blocul meu

Azi am recenzat prin telefon o persoană care se afla la coadă la moaștele sfântului x. CNP-ul încă era facultativ.