Archive | Scrise pe buda RSS feed for this section

De ce nu ne citesc prietenii?

O prietena ;)

Nu știu dacă e trist că am ajuns să ne apropiem mai mult de niște nume.ro, com sau org decât de niște persoane reale, nici dacă o fi bine sau rău. Se întâmplă. Și până la vreun cataclism mondial care să desființeze internetul cam asta va fi viața noastră.

Read More 34 Comments

De ce nu suntem nemți?

Coada la bilete de metrou

Budele din Berlin m-au dat pe spate, aproape la fel de tare ca și cârnații lor 😀 Și m-a mai impresionat determinarea pe care nemții o au în a respecta regulile.

Read More 2 Comments

Vrăbiuța Cip

Toshiba si vrabiuta Cip

A fost prima carte din viața mea și prima poezie învățată pe de rost, înainte de a învăța să citesc. Acum mă uit pe coperta ei și văd că la anul împlinește 40 de ani.

Read More 11 Comments

La ce ne trebuie BAC? Îl avem pe Dumnezeu și Internetul

Funny Mac Background For Stupid People

Generația copy/paste pică BAC-ul și toată țara se dă de ceasul morții de parcă Dumnezeu l-ar fi izgonit pe Google din Rai

Read More 16 Comments

Foamea pe vremea mea

Poza luata de pe site-ul Odorasi
Read More 10 Comments

Cum miroase România

Din avion Romania se vede bine
Read More 4 Comments

Palma care se ține minte

O palma la timp te tine departe de rele

De Paște am ajuns să fac schimb de amintiri cu mama despre bătaia părintească pe care o ții minte. Discuția a pornit de la faptul că nu există părinte care să nu-și fi „altoit” copilul măcar o dată în viață, pe criteriul că … asta face bine la educație.

Read More 3 Comments

Unde v-ați întoarce?

Lasa timpul sa curga

La o sumară analiză constat că perioadele în care m-am simțit împlinită, și poate pentru o fracțiune de minut m-aș întoarce în ele, ar fi alea în care mi-a fost bine profesional. Oare sunt defectă?

Read More 10 Comments

Alzheimer

Alzheimer

Era să plătesc încă o dată factura la telefon. Și nu e singurul lucru pe care-l uit de la o săptămână la alta. Și încă n-am făcut 42 de ani.

Read More 15 Comments

Prietenii de pe facebook și dușmanii lor

Cel mai bun prieten (al omului) nu e pe Facebook

Într-o zi s-a întâmplat să-mi scrie un prieten, de-adevăratelea, și să-mi zică ceva de genul „prietenii dușmanilor mei sunt dușmanii mei!” Ha? Cu ce ți-am greșit, omule? Păi, zice, ești prietenă pe Facebook cu fosta mea, și noi suntem dușmani, deci…
Hm. Stai și stoarce-ți creierii cine este fosta lui? Așa am aflat că o am pe fosta în listă, deși n-o cunosc și nici nu știu când am adăugat-o.

Read More 5 Comments

Oldies but goldies

Pe barba mea, poliția face ce vrea

barba

În era datelor biometrice, în care computerul face recunoașteri faciale chiar și sub burka, poliția română îi refuză unui bucureștean înnoirea permisului de conducere pentru că nu vrea să-și radă barba

Skopje, Macedonia: sărăcie și statui pe datorie

Prometeu, turiștii și clădirea parlamentului în plan secund

Premierul macedonean ia credite externe ca să clădească identitatea națională cu statui și clădiri impozante, în timp ce țara are 30% șomeri, iar oamenii emigrează ca să trăiască mai bine.

Respect pentru sfânta prostie națională

prostie

Senatorii Ficățel și Miki Șpagă vor să ne oblige să le arătăm respect, printr-o lege care ne va măsura sentimentele și va sancționa prompt abaterile de la sentimentele sănătoase, naționale, de iubire și respect față de tot ce e românesc, creștin și … tricolor

Eu sunt lucrător sexual, legea e o curvă

sexworker

Interviu în 3 episoade cu „Profesoara”, una dintre cele mai vechi prostituate din București. Azi, începuturile – „Epoca de aur”, când comunismul tolera prostituția, marca era mai tare ca dolarul iar clientul era domn.

Maidanezul antrenat să fie Saint Bernard

Codruț și nepotul lui, Vasile

Codruț a fost cules de pe străzile din Craiova, în 2004, și a devenit azi unicul maidanez cu atestat de câine de căutare și salvare din dărâmături. O performanță la care ajung maximum 10% din câinii de rasă la nivel internațional.

Învățăm greu, mimăm mult și uităm repede

iohannis

Săptămâna trecută, după 25 de ani de tergiversări, dosarul Revoluției s-a închis, fără să fie cineva pedepsit și fără să știm vinovații. Dar asta e deja istorie, acum ne arde incendiul din club, de data asta va fi altfel, acum au murit tineri nevinovați pentru profitul unora, nu pentru democrație și alte abureli.