Tag Archives: parcari

Bucureștene

blocarea domeniului public

Cum scoate România ce-i mai rău din tine, plus alte constatări de prin minunatul meu oraș natal, care nu-mi pute, dar nici bine nu-mi mai face.

Read More 2 Comments

Cum s-a făcut de am căpătat loc de parcare chiar la scară, deși n-am vrut

parcare pisici

Se pare că dacă depui online cerere la Primăria sectorului 3, în 6-8 luni primești și loc de parcare. Doar că se întâmplă să fie ocupat de ani de zile de revoluționarul blocului, cu care nu vrei neapărat să fii în conflict. Ce faci?

Read More 38 Comments

Cel mai îndreptățit din parcarea de reședință

20200111_164356 (2)

Am fost la dezbaterea despre parcări de la Primăria sectorului 3 și am plecat de acolo dezamăgită de oameni și de misecuvenismul lor.

Read More 36 Comments

În care Dollo se hotărăște să meargă la poliție

parcare resedinta3

Ce se întâmplă când parchezi pe locul cuiva, fără să știi, și găsești în parbriz o somație de la Poliția locală, să te prezinți la sediul lor ca să iei amendă între 500 și 1000 de lei. Te duci sau nu te duci? Eu m-am dus.

Read More 20 Comments

Cine dă mai mult ca să parcheze în sectorul 3?

trotuar

În loc să scumpească doar câteva mii de parcări de reședință, Negoiță ar putea să taxeze toți posesorii de mașini, pentru că toți ocupăm domeniul public. Apoi să lase parcatul la liber. Cam așa zice și strategia de parcare a Capitalei, aprobată în martie, dar pe care nu o aplică nimeni

Read More 24 Comments

Despre bugete și petarde

se-lucreaza

Un avocat, politician, fost prim ministru, înțelege necesitatea transparenței, a dezbaterii publice și a dezvoltării unei comunități împreună cu oamenii ei, nu împotriva lor. Un jurnalist, fost purtător de cuvânt guvernamental, politician și acum primar, nu înțelege rostul transparenței, al dezbaterii, al deschiderii către public și pedalează populist pe furatul căciulii cu festivaluri, luminițe, statui, biserici, Doamne ajută!

Read More 5 Comments

(In)Sula lui Negoita

Pensionarii au o sula rezervata

Mergeti repede sa vizitati parcul Ioan Cuza, pana nu-l distrug romanii iubitori de frumos si nu-l lasa in paragina fostul primar minune al Capitalei

Read More 5 Comments

Ce mi-a placut la belgieni

Locuri speciale pentru femeile care au nevoie de spatii largi la parcare

Ce ar trebui sa invatam de la belgieni: selectarea gunoiului, parcarea masinilor, reguli de bun simt in tren

Read More 5 Comments

Dictatura avariatilor

Olteanca AMY n-a mai avut bani si de avarii cand si-a luat Audi, asa ca intra cu el direct unde are treaba
Read More 0 Comments

Ce poate face comunismul

parcari in china
Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Cât ne costă să „stârpim” prostituția și cât am câștiga dacă am legaliza-o

ashley

Statul a cheltuit un milion de lei și doi ani de anchete ca să descopere că prostituția se face și prin mica publicitate. Printre „proxeneți” – o femeie de serviciu care cumpăra prezervative la un salon de masaj, o studentă care-i organiza agenda unei fete, un ziar de mică publicitate…

Cum se aproba un film pe vremea lui Ceaușescu

gabriela petre

Povestește Mihai Constantinescu, regizor care și-a început cariera cu niște pușcărie pentru delict de opinie, a stat pe bară zece ani după asta, fiindu-i interzis să lucreze în branșă, apoi a făcut un balet ideologic ca să nu-i fie rușine azi cu filmele semnate în vremea aia

Doctorul cu 2000 de pacienţi şi 350 de oi

doctorul

Medicul Emil Crişan a făcut medicina de drag, dar a moştenit şi dragostea de animale de la strămoşii săi, aşa că azi îşi împarte priceperea între oameni şi animale.

Românul s-a născut poet, de aia e mai lent

casca

Când o lucrare unică intră pe mâinile unor muncitori români termenele contractuale devin opționale. Totul în România durează mai mult, zice spaniolul șef de șantier. Dar la final iese o operă brâncușiană, zice inginerul român

Îmi pasă de turci, dar de noi mi se rupe

proteste-turcia

Mai știe cineva azi de ce au ieșit revoltații noștri la Universitate în iarna lui 2012? Merge sănătatea mai bine? Țara e mai bine guvernată? Au ieșit din foame cetățenii ăia însetați de demnitate?

Viceroy vrea să-și ia permisul, Bianca – doar să se mărite

IMG_2114

Pentru că statusul social adevărat stă în Dacia papuc, cu care se poate căra „marfa”, și în numărul de puradei agățați de fusta nevestei. Restul e deșertăciune.