Tag Archives: parcari

Bucureștene

blocarea domeniului public

Cum scoate România ce-i mai rău din tine, plus alte constatări de prin minunatul meu oraș natal, care nu-mi pute, dar nici bine nu-mi mai face.

Read More 2 Comments

Cum s-a făcut de am căpătat loc de parcare chiar la scară, deși n-am vrut

parcare pisici

Se pare că dacă depui online cerere la Primăria sectorului 3, în 6-8 luni primești și loc de parcare. Doar că se întâmplă să fie ocupat de ani de zile de revoluționarul blocului, cu care nu vrei neapărat să fii în conflict. Ce faci?

Read More 38 Comments

Cel mai îndreptățit din parcarea de reședință

20200111_164356 (2)

Am fost la dezbaterea despre parcări de la Primăria sectorului 3 și am plecat de acolo dezamăgită de oameni și de misecuvenismul lor.

Read More 36 Comments

În care Dollo se hotărăște să meargă la poliție

parcare resedinta3

Ce se întâmplă când parchezi pe locul cuiva, fără să știi, și găsești în parbriz o somație de la Poliția locală, să te prezinți la sediul lor ca să iei amendă între 500 și 1000 de lei. Te duci sau nu te duci? Eu m-am dus.

Read More 20 Comments

Cine dă mai mult ca să parcheze în sectorul 3?

trotuar

În loc să scumpească doar câteva mii de parcări de reședință, Negoiță ar putea să taxeze toți posesorii de mașini, pentru că toți ocupăm domeniul public. Apoi să lase parcatul la liber. Cam așa zice și strategia de parcare a Capitalei, aprobată în martie, dar pe care nu o aplică nimeni

Read More 24 Comments

Despre bugete și petarde

se-lucreaza

Un avocat, politician, fost prim ministru, înțelege necesitatea transparenței, a dezbaterii publice și a dezvoltării unei comunități împreună cu oamenii ei, nu împotriva lor. Un jurnalist, fost purtător de cuvânt guvernamental, politician și acum primar, nu înțelege rostul transparenței, al dezbaterii, al deschiderii către public și pedalează populist pe furatul căciulii cu festivaluri, luminițe, statui, biserici, Doamne ajută!

Read More 5 Comments

(In)Sula lui Negoita

Pensionarii au o sula rezervata

Mergeti repede sa vizitati parcul Ioan Cuza, pana nu-l distrug romanii iubitori de frumos si nu-l lasa in paragina fostul primar minune al Capitalei

Read More 5 Comments

Ce mi-a placut la belgieni

Locuri speciale pentru femeile care au nevoie de spatii largi la parcare

Ce ar trebui sa invatam de la belgieni: selectarea gunoiului, parcarea masinilor, reguli de bun simt in tren

Read More 5 Comments

Dictatura avariatilor

Olteanca AMY n-a mai avut bani si de avarii cand si-a luat Audi, asa ca intra cu el direct unde are treaba
Read More 0 Comments

Ce poate face comunismul

parcari in china
Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Mergând pe sârmă

domnul i

Împrumutam bicicleta și mergeam noaptea în parc la Icoanei. Îmi era rușine altfel, pe zi, să nu râdă lumea de mine, că sunt ditamai bărbatul și cad de pe bicicletă. Că am căzut de câteva ori, dar de aia am și ales Grădina Icoanei, că are aleile de nisip și pământ, nu mă răneam prea tare când cădeam. În trei nopți am învățat.

Moarte chiaburilor din sănătate!

Rares Nechifor, embolizare uterina

Care n-a plecat din țară până acum – ca să se trateze sau să profeseze într-un sistem civilizat – e invitat s-o facă de la 1 martie 2013. România nu-și permite să mai încurajeze existența unei alternative private în sănătate.

Ce caută englezii în Grecia

karaoke

În timp ce milioane de estici se dau peste cap să emigreze în vest ca să facă bani, englezi, germani sau canadieni vin în Grecia ca să trăiască decent, în căutarea unui stil de viață care nu le mai e accesibil în propriile țări.

Sanssouci, casa de la țară a unui rege cool

pajiste

La 1740 oricine putea să intre pe domeniul lui Frederick cel mare al Prusiei, cu condiția să fi fost îmbrăcat corespunzător. Azi intrarea costă 19 euro și îți dezvăluie un colț de rai și o poveste frumoasă.

Zen and the Art of Marcela Maintenance*

marcela

Calitatea service-urilor din București: prețuri europene, servicii făcute românește, pentru că „așa facem noi și n-am avut niciodată probleme”. Avatarurile unui șofer care se încăpățânează să citească manualul mașinii.

Nu s-a furat, așa s-a votat. Și numărat

voturi2

Cum am fost observator la numărătoarea voturilor într-o secție de votare din București și mi-am revenit din iluziile cetățenești pe care le aveam.