Tag Archives: reabilitare termica

Românul față cu munca

bloc-reabilitare5

Muncitorii lucrează de mântuială și risipesc materialele, firmelor nu le pasă pentru că primăria plătește, locatarii nu au curaj să-l supere pe primar, care are și el un interes. Într-un final blocul se vopsește frumos, pe dinafară.

Read More 24 Comments

Economia de după reabilitarea blocului

20161208_135911

Primarii sparg banii, fără număr și fără control, pe așa-zisa anvelopare a blocurilor. Locatarii așteaptă economiile la întreținere, dar nu vor să fie ei ăia care le fac, închizând robinetul caloriferului. Reabilitarea rămâne deocamdată pe hârtie, în timp ce furnizorul de căldură dă faliment.

Read More 17 Comments

Despre obligația de a-ți plăti întreținerea

reabilitat

A nu plăti ceea ce consumi, așteptând s-o facă alții pentru tine, la infinit, e ca atunci când nu te speli și te dai cu deodorant ca să nu puți. Dar tot pute, să știți, mirosul propriei nesimțiri nu piere nici sub cel mai de firmă parfum din lume.

Read More 13 Comments

Cum te convinge Negoiță să-ți reabilitezi blocul pe banii tăi

bloc-reabilitat2

Primăria sector 3 le spune locatarilor care n-au avut norocul să intre în programul de reabilitare gratuită până acum că pe banii lor și ai Europei lucrările vor fi mai de calitate decât alea făcute moka de primărie.

Read More 24 Comments

Strângem semnături ca să fie gratis

Robert Negoita in mijlocul electoratului care l-a consacrat

PSD îţi bate la uşă gratis, cu o ofertă călduroasă de iarnă. Ce dacă lumea şi euro stau să crape, la noi vine campania electorală neicuşorule!

Read More 17 Comments

Constructorii despre reabilitare: Preţul cel mai mic, lucrarea de mântuială

bloc2

Cum se face auditul energetic și reabilitarea termică a blocurilor: metoda copy/paste și umflarea prețurilor la materiale de proastă calitate.

Read More 0 Comments

Ciocu’ mic, primăria vă reabilitează blocul

bloc

Deoarece statul suportă între 80 şi 100% din costuri, locatarilor li se refuză dreptul de a se implica în controlul lucrărilor sau alegerea firmelor constructoare.

Read More 0 Comments

Despre oameni si jurnalisti

Poza e de aici: http://hultan.wordpress.com
Read More 0 Comments

Traiesc intr-un cartier religios si termoizolat

Candela cu picior
Read More 2 Comments

Cum s-au reabilitat termic cehii, pe banii lor

Reabilitarea termică la alții

Blocurile comuniste, risipitoare de energie, au fost refăcute și contorizate în ultimii 13 ani, pe cheltuiala locatarilor, fără ajutor de la stat sau subvenții la căldură

Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Vinales, seva eco-bio a Cubei

vinales20

Dar ce căutași, maică, taman în Cuba? l-am întrebat noi pe albanez. Și el nu pricepea ce-l întrebăm, dar râdea la noi. Noroc că nevastă-sa mai scăpa câteva cuvinte englezești și până la urmă ne-a arătat stâlpii casei, a bătut cu mâna în ei și am priceput că albanil nu era albanez, ci zidar.

Cum stăm cu moralitatea, noi ăștia educați în comunism

pionieri

Dacă e adevărat că predarea religiei în școli are rol de moralizare a maselor, atunci noi decrețeii, pionierii, șoimii patriei, de unde am învățat onoarea și moralitatea?

A venit toamna, acoperă-mi gresia cu niște antiderapant

placi

Robert Negoiță, iubitorul primar al sectorului 3, a lipit bucățele de material antiderapant pe plăcile de gresie de pe Bulevardul Unirii – pe care a dat 10 milioane de euro – ca să nu-și rupă trecătorii picioarele când merg să-și plătească impozitele.

Fiecare moment dificil din istoria unei țări are nevoie de victime

mineriada

Ce or mai face oamenii ăia care au bătut la Mineriadă? Or fi bine, sănătoși, or avea copii, planuri, or fi mulțumiți de viața lor, de deciziile pe care le-au luat, or dormi liniștiți? Or face politică?

Slăbiciunile unei femei puternice

katharine-graham

„Personal history”, de Kay Graham, cândva cea mai puternică femeie din America, la cârma Washington Post: despre jurnalism, politică, feminitate și neîncredere. O carte despre cum era America great în secolul trecut.

Ziua 8 – Dumneata scrie ce trebuie, eu mă fac că nu văd… și semnez

Sursa foto: http://monstersketch.blogspot.com/2009_05_01_archive.html

Cea mai drăguță văduvă din blocul recenzat de mine, mă roagă să nu-i arăt ce am bifat la starea civilă, pentru că ea încă îl simte alături pe bărbatul ei mort de 35 de ani.