Archive | iulie, 2011

Spune ce ai în frigider, mânca-ți-aș!

Toshiba la răcoare

Uite așa se trăiește în România, dacă ține cineva musai să știe.
Apropos, voi ce aveți prin frigider? Trimiteți-mi poze pe email ca să le postăm pe blog. Gratis! 🙂

Read More 12 Comments

Suspensii de Nissan

reclama-nissan
Read More 2 Comments

Vacanța cu balonu’ în Franța

A venit vacanta cu balonul din Franta
Read More 9 Comments

Ce fac animalele la Zoo Berlin

Niste maimutici
Read More 14 Comments

Nedumeriri

Izmene moderne

Abia ce înțelesesem nevoia bărbaților de a sta crăcănați pe scaune, în public – din cauză de dotări între picioare, care nu pot sta „înghesuite” – dar moda asta cu pantalonii în vine mă bulversează de-a dreptul. Își mai găsesc ei dotările în pungile alea dintre picioare?

Read More 22 Comments

De ce nu suntem nemți?

Coada la bilete de metrou

Budele din Berlin m-au dat pe spate, aproape la fel de tare ca și cârnații lor 😀 Și m-a mai impresionat determinarea pe care nemții o au în a respecta regulile.

Read More 2 Comments

Țipă puiule, țipă!

Puiul si sopirla

Dacă ăsta ar fi fost puiul lui Alexandru Brătescu Voinești, generații întregi de români ar fi fost astăzi mai curajoși, nu credeți? 🙂

Read More 11 Comments

The second day in Berlin

schweinshaxe mit sauerkraut und kartoffeln

M-am hotărât, în cealaltă viață vreau să mă nasc în Germania. M-am îndrăgostit de cârnații lor, iar azi am avut onoarea să savurez un picior de porc cu varză murată.

Read More 4 Comments

Alive and drinking :)

Chilliwurst cu cartofi prajiti si bere

Ori a fost frica morții, ori foamea adunată de toată ziua, dar chilliwurst-ul ăla picant și înecat în ketchup mi s-a părut cea mai bună mâncare ever.

Read More 3 Comments

Pierzi avionul si castigi

Vedere din business lounge de Bucuresti

Cum se comportă Austrian Airlines când nu mai are loc de tine în avion 🙂

Read More 7 Comments

Oldies but goldies

De ce a fost mai bine în iarna lui 54

București în iarna din 1954

Pe vremea aia oamenii știau să-și facă provizii pentru iarnă, să se scoată singuri din rahatul alb și reușeau să îndeplinească și planul în uzină. Acum avem televiziuni de știri al căror unic rol educativ e ăla de a perpetua mentalitatea asistată a cetățeanului care în curând va aștepta să fie șters și la cur de către autoritățile incompetente.

Skopje, Macedonia: sărăcie și statui pe datorie

Prometeu, turiștii și clădirea parlamentului în plan secund

Premierul macedonean ia credite externe ca să clădească identitatea națională cu statui și clădiri impozante, în timp ce țara are 30% șomeri, iar oamenii emigrează ca să trăiască mai bine.

(III) Clientul român e mitocan și nespălat

sexwork is work

Ultima parte a interviului cu „Profesoara” – una dintre cele mai vechi prostituate din București – face un portret robot al clientului român, de la gunoier și căcănar, până la politician și preot.

Fiecare moment dificil din istoria unei țări are nevoie de victime

mineriada

Ce or mai face oamenii ăia care au bătut la Mineriadă? Or fi bine, sănătoși, or avea copii, planuri, or fi mulțumiți de viața lor, de deciziile pe care le-au luat, or dormi liniștiți? Or face politică?

Când Manhattanu era un soi de Ferentari…

Martha-Cooper-Kids

… iar Martha Cooper, prima femeie fotograf de la New York Post. Azi e septuagenară, dar se aleargă cu poliția și grafferii prin Brazilia ca la tinerețe. Și vine la București în 13-15 octombrie la Make a Point

Secretul Rozaliei din Criţ: “Ne-a ferit Dumnezeu de emigrare aicea, că avem mult de lucru”

Minunata ciorba ardeleneasca a adunat Europa la aceasi masa

Cu timpul oamenii au constatat că activităţi pe care noi le considerăm plictisitoare, pentru că le facem zi de zi, pot fi vândute foarte bine străinilor, care nu le-au văzut niciodată