Ctrl V+Enter, hai că-s curioasă :)

Băgați aici ce ați copiat ultima dată, ca să vă vază o țară întreagă cu ce vă ocupați în loc să munciți :) Sau ce munciți...

A ți pățit-o vreodată? Să dați „Paste” la ceva în fereastra de messenger, apoi Enter, din reflex. Iar când ați văzut ce cârnat a apărut pe ecran v-ați fi dorit să apăsați naibii mai tare pe Ctrl+C. Sau măcar să vă fi uitat înainte de Enter…

Așa mi s-a întâmplat azi când discutam pe messenger cu o persoană, pentru un subiect. Am vrut să-i trimit un link către un articol și pesemne că n-am copiat cu adevărat acel link. Așa că am dat cu încredere Crtl+V și Enter. În momentul ăla l-am pierdut pe interlocutor într-un ditamai cârnatul de text, care rămăsese de la un precedent copy/paste în memoria scurtă a computerului. Săracul om nu pricepea ce vreau să spun. Nici eu 😀 Iar pe msg nu merge să ștergi ce ai scris, ca pe Facebook, deși mi-am dorit de multe ori să-mi retrag cuvintele prea tăioase din diverse ocazii…

Nu știu ce impresie am făcut, mi-am cerut scuze. Îmi mai cer și pe această cale, dacă citește această postare, și îl rog și pe el, ca și pe voi, să se răzbune: să dea Ctrl+V în fereastra de comment, și să posteze aici ce i-a rămas de la ultimul copy/paste pe care l-a făcut.

Dați și voi Ctrl+V ca să vedem și noi (și șefii voștri :D) la ce lucrați înainte să faceți o pauză și să intrați pe dollo.ro 🙂 Desigur, aveți ocazia să vă autocenzurați înainte să dați Enter, dar eu v-aș ruga să n-o faceți, că e mai haios așa. Doar dacă nu cumva o să-mi puneți prin comentarii vreun secret de stat sau de serviciu, pentru care am putea intra toți la apă 😀 Eventual adăugați și o explicație la ce s-a copiat, ca să înțelegem despre ce e vorba.

Așadar, dați cu „Paste” în mine, ca să vă citească și alții. Încep eu:

Maidanezii sunt mai rezistenți și mai adaptabili. Contează cât timp intenţionezi să investeşti în pregătirea lor” – e un citat dintr-un text care va apărea în Esquire din martie, despre câinele Codruț.

 

P.S. Căutând poză pe Google am constatat că invitația mea nu e originală, dar tot o mențin. Asta e, nu putem inventa mereu apa caldă 🙂

Tags: ,

35 Responses to “Ctrl V+Enter, hai că-s curioasă :)” Subscribe

  1. Clara 27/02/2012 at 12:37 #

    http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/categories/departments/living_room/living_room_rugs/

  2. mis 29/02/2012 at 12:50 #

    {

  3. Gabi 01/03/2012 at 12:23 #

    Dacă Dan Bitman avea trei coaie, îl chema Dan Tritman.

  4. Dr. Ojdieru 01/03/2012 at 14:11 #

    BB202250722

    fără legătură, @Gabi, chanon much?

Leave a Reply

Oldies but goldies

Cum stăm cu moralitatea, noi ăștia educați în comunism

pionieri

Dacă e adevărat că predarea religiei în școli are rol de moralizare a maselor, atunci noi decrețeii, pionierii, șoimii patriei, de unde am învățat onoarea și moralitatea?

De ce nu s-a surpat Bucureștiul când „ne-a făcut Ceaușescu” metroul

metrou5

Pentru că pe vremea aia s-au folosit mulți mineri cu târnăcoape, care au săpat cu grijă tuneluri, pentru că specialiștii de atunci și-au făcut doctoratele pe bune la metrou, nu plagiindu-i pe alții, și chiar și atunci au existat tasări de teren.

Megastructuri și mini-popoare

catedrala2

Cum ne privesc turiștii care ne vizitează Casa Poporului. Ce diferență e între uimirea lor și a noastră când le vizităm catedralele lor, vechi de secole. Și la ce ne ajută clădirile astea impunătoare pe noi, oamenii de rând.

Dumnezeu preferă proștii

catedrala

A te mai opune acum Catedralei Neamului echivalează cu a cere demolarea Casei Poporului. Istoria ne arată că în 25 de ani nu am învățat valoarea prevenției în tratarea bolilor, nici a dezbaterii publice în luarea deciziilor.

Prezență inedită a lui Budha la răstignirea lui Iisus la București

soldati-jandarmi

Un Pilat din Pont grăsuț și chel a stârnit polemici în rândul audienței de la răstignirea lui Iisus – ediția 2014

Ziua 4: Și chinez, și ateu, și friguros

Cica daca Adam si Eva ar fi fost chinezi

Azi am explicat unui conclocuitor chinez cum funcționează termoficarea românească; i-am băgat mințile în cap recenzoarei care voia să mă înregistreze doar pentru că trecusem pe la mama, și apoi am bârfit copios cu niște recenzoare bătrâne și puțin ciupite de molii, ca mine 😛