Archive | octombrie, 2014

Ce s-a întâmplat cu femeia de pe bancnotă?

chibritul udrea

Dacă nicio femeie nu a reușit să ajungă pe o bancnotă românească, merită vreuna să ajungă să conducă țărișoara asta creștină și binecuvântată de Dumnezeu cu bărbați destoinici? 😉

Read More 5 Comments

Jurnalul lui Alice Voinescu – la pomul lăudat să nu te duci cu sacul

alice voinescu

Am crezut ca o să citesc opinii pertinente despre România interbelică şi cea comunistă, în loc de asta au fost două volume consistente în care m-am luptat necontenit să găsesc puţină substanţă printre dumnezei, rugăciuni, vise, discuţii cu rude moarte şi prieteni vii, certuri în familie, parastase şi înmormântări.

Read More 27 Comments

Prostie, hoție și beton

cinema gloria

De ce risipește primarul Negoiță 1,7 milioane de euro din buget ca să facă o fântănă arteziană în fața unui cinematograf mort de cartier – Cinema Gloria?

Read More 7 Comments

În a doua parte a vieții

tatanasu

Trecute vieți de mame, unchi, bunici și bunicuțe. O poveste sentimentală de week-end de familie.

Read More 18 Comments

Anul ăsta pe unde mi-ați umblat, cititorilor?

islam

Trimiteți-mi poze din concediile voastre de anul ăsta, ca să le vedeți puse pe dollo.ro între Crăciun și Anul Nou și să vă întrebați ce naiba ați căutat acolo? 🙂

Read More 16 Comments

Hârtia igienică Remus și cartela Rovana

rovana plumb

Ultimele promisiuni electorale ale guvernului Ponta, înainte de alegerea președintelui.

Read More 5 Comments

Ce mai citim iarna asta?

clubul de carte

Aștept propuneri pentru următoarele lecturi de la clubul de carte.

Read More 14 Comments

Jocurile sunt făcute

pompieri

Alegerile și natalitatea: copiii se nasc acolo unde oamenii nu se întreabă cum îi vor educa sau ce fel de viață le oferă, ci unde e foame și disperare, iar futaiul e singura formă de entertainment. Așa se întâmplă și cu votul.

Read More 23 Comments

Trei ani de club de carte și un masaj la spate

Voucher CASA JAD Boutique

Ne vedem mâine ca să bem pentru aniversarea a trei ani de club de carte, cu japonezul Murakami și câte un masaj chinezesc pe pat de jad.

Read More 4 Comments

Dar-ar boala în ele de mașini, tâgâdâm, tâgâdâm…!

vaci3

… sudui bărbatul călare pe murg, încercând să se strecoare printre mașinile care se înghesuiau să-i viziteze satul, în defileul Dâmbovicioarei.

Read More 9 Comments

Oldies but goldies

Autorizația de construcție – când primăria e mai parolistă decât arhitectul (II)

unelte

În țara lui „așa se face”: dom profesor îți face o onoare cu forța, iar producătorul îți zice, voalat, că proiectantul tău e praf; Și se întâmplă că ne dispare din proiect și al treilea structurist

Doctorul cu 2000 de pacienţi şi 350 de oi

doctorul

Medicul Emil Crişan a făcut medicina de drag, dar a moştenit şi dragostea de animale de la strămoşii săi, aşa că azi îşi împarte priceperea între oameni şi animale.

De ce țin oamenii cu PSD

flyere

Deoarece în multe județe e cel mai mare angajator. Pe banii noștri, baronii PSD patronează instituții de stat supradimensionate cu angajați fictivi care muncesc în realitate pentru partid. Înțelegeți de ce se oftică Dragnea că el e singurul fraier judecat pentru o astfel de faptă pe care o practică cu succes toți colegii lui în continuare?

Miron Radu Paraschivescu, jurnalul unui comunist fără partid

Miron Radu Paraschivescu

Cine ar ști să se roage cu adevărat pentru sufletul meu decât o curvă – însemnările unui ratat oarecare din România secolului trecut. Miron Radu Paraschivescu, Jurnalul unui cobai

Îmi pasă de turci, dar de noi mi se rupe

proteste-turcia

Mai știe cineva azi de ce au ieșit revoltații noștri la Universitate în iarna lui 2012? Merge sănătatea mai bine? Țara e mai bine guvernată? Au ieșit din foame cetățenii ăia însetați de demnitate?

Cum stăm cu moralitatea, noi ăștia educați în comunism

pionieri

Dacă e adevărat că predarea religiei în școli are rol de moralizare a maselor, atunci noi decrețeii, pionierii, șoimii patriei, de unde am învățat onoarea și moralitatea?