Archive | Românisme RSS feed for this section

Plimbă leuțu’ și semnează ca prostuțu’

leutu-ing

Cum te convinge ING să-i dai acces la datele tale din Biroul de credit, deși nu vrei și nici nu e musai: la actualizarea datelor de client, te obligă să semnezi formularul, chiar dacă nu ești de acord cu prevederi din el, pe motiv că sistemul nu permite corectura. Dacă nu, zice că-ți blochează contul

Read More 22 Comments

Hai păpușă sexoasă, bagă!

primaria

Primele victime ale poziționării USR împotriva modificării Constituției sunt propriii consilieri generali din București, hărțuiți grobian de consilierii PSD pe tema „cuplurilor de același gen”. Famiglia tradițională PSD de la Primăria Capitalei îi hărțuiește pe copiii adoptați ai cuplului bisexual USR

Read More 14 Comments

Viața la bloc 2017

casa-poporului-flacari

Cum nu ne-am pus noi detectoare de gaze, dar o să ne construim rampă pentru handicapați, deși e urâtă și ne strică fațada

Read More 11 Comments

Recursul la argumente

ilusion

De ce în 2017 e nevoie să le explici unora că oamenii sunt egali în fața legii și au aceleași drepturi indiferent de rasă, sex sau etnie – pentru că la televiziunea națională vine un avocat al poporului și neagă Holocaustul, și nimeni nu-l contrazice, deși avem și o lege care-l face pasibil de pușcărie pentru asta.

Read More 34 Comments

Iarba peticită de acasă

iarba-lipita-la-loc

Primarul sectorului 3, Robert Negoiță, și-a dat seama că nu-i mai ajunge bugetul pentru ghețici și părăluțe și s-a apucat să peticească iarba decupată anul trecut în campania electorală. Nu pot decât să salut mintea de pe urmă a primarului 😉

Read More 5 Comments

Cum schimbi Codul fiscal pentru toți, dar îți iese doar o scutire de impozit pentru popi

casa-popeii-smeeni

Câțiva parlamentari UDMR și PNL au încercat să micșoreze impozitele pe curțile românilor, dar au fost păcăliți ca la alba neagra de colegi de-ai lor din Parlament și au ajuns să voteze fără să știe numai scutirea de impozit a caselor parohiale.

Read More 5 Comments

Stele din bălegar

stea5

Cui mai dăm 2% din impozitul pe venit anul ăsta. Poate pentru ultima oară! Și povestea legumelor sănătoase cultivate de oamenii străzii din Satu Mare

Read More 5 Comments

Când n-o să mai fure toată lumea, n-o să mai furăm nici noi

roboti

Când? Despre năravul popular al lingerii degetelor atunci când lucrezi cu mierea și despre iluzia schimbării după momentul zero al… grațierii

Read More 15 Comments

How to fuck* a business in Romania 2017

0-prohib

După ce au cenzurat până și dicționarele, autoritățile române sunt decise să ne transforme într-o nație care se înmulțește numai prin masaj neprotejat, cu finalizare. La mulți ani de ziua presei și a libertății de exprimare!

Read More 36 Comments

Bucureștiul, văzut de la fereastra de 4 stele a lui Negoiță

rin5

Un oraș indecis, care amestecă opulența cu prostul gust și cu sărăcia extremă, în detrimentul decenței, funcționalului, modernului, normalității. Un hotel kitch, vecin cu un șir de maghernițe insalubre, la câteva sute de metri în spatele Bulevardului Unirii, în care același primar a îngropat 10 milioane de euro din bani publici.

Read More 17 Comments

Oldies but goldies

De ce a fost mai bine în iarna lui 54

București în iarna din 1954

Pe vremea aia oamenii știau să-și facă provizii pentru iarnă, să se scoată singuri din rahatul alb și reușeau să îndeplinească și planul în uzină. Acum avem televiziuni de știri al căror unic rol educativ e ăla de a perpetua mentalitatea asistată a cetățeanului care în curând va aștepta să fie șters și la cur de către autoritățile incompetente.

Nu există o legătură între creșterea avuției bisericii și calitatea vieții enoriașilor

oti

Interviu cu fondatorul Asociației Secular Umaniste din România, Atila Nyerges, despre religie, credință, știință și imoralitatea legăturii dintre biserică și politicieni, pe la spatele poporului prezumat credincios.

Regrete eterne fără semnul exclamării

Discuție despre pronumele de politețe pe marginea unei jerbe mortuare în Piața de flori George Coșbuc: se zice „nu vă vom uita niciodată” sau „nu te vom uita, fată?” 😉

De ce picură în Casa Poporului

casa poporului senat

Un accident umed a fost descoperit ieri, pe Facebook, în Parlament. Pentru că am apucat s-o cunosc pe mama Casei Poporului înainte să moară, vă invit să citiți un text din care veți afla și voi cum e când se sparge o țeavă în Palat, cum intră zăpada în birouri iarna, de ce unii zic că ar fi nevoie de termopane noi, câtă apă, curent și nervi consumă Casa Poporului ca să fie ceea ce este: locul în care cei mai iubiți fii ai poporului muncesc zi de zi pentru propășirea noastră, a tutulor.

Mama mi-a zis să nu mă duc, dar eu nu și nu…

parapanta3

Cu parapanta e ca și cu un bărbat, prima dată nu e bine, dar ceva te face să mai vrei măcar o dată 😉

Primăria Capitalei cumpără lumina soarelui la suprapreț

panouri

Aministrația parcurilor București a cârpit sistemul de iluminat din Parcul Tineretului cu niște panouri fotovoltaice pe care le-a cumpărat cu de patru ori prețul pieței, de la o firmă care a făcut în viața ei o singură afacere: asta.