Tag Archives: Traian Basescu

Caietul Albastru al Adrianei Săftoiu

mugur varzariu

În care nu se spune dacă Băsescu și-a tras-o sau nu cu Udrea, dar ce scrie în el, dincolo de bârfa asta, e infinit mai important.

Read More 18 Comments

România TV

romaniatv3

Cum a fost asasinată rațiunea astă noapte, la un post de știri din România

Read More 3 Comments

Un tango con los huevos

biden-basescu

În tango bărbatul trebuie să arate că are ouă, dar uneori sunt bune și cardurile 😉

Read More 11 Comments

Ochii neliniștiți ai lui MRU

Basescu

Privind zig-zag-ul oftalmologic al lui Mihai Răzvan Ungureanu mi-am amintit de șașiul Băsescu și de cum făcea el mișto de consilierii municipali când se uita la ei prin ricoșeu

Read More 13 Comments

Și acum?

Lumânările democrației

Ce trebuie să fac eu ca cetățean care nu e reprezentat nici de USL, nici de PDL, în situația care urmează? Și nu, nu-mi răspundeți cu „pleci din țară” că nu e țara lor, nici a USL, nici a PDL. E țara mea, de ce să plec eu?

Read More 28 Comments

Traian și lupul

Mai poftiți la referendum

N-aș vrea să cobesc, dar am așa o senzație că de pe la orele 19-20, când vor vedea că prezența la vot bate spre 50%, PDL și Traian Băsescu o să iasă, care de pe la partid, care de pe la supermarket, și o să strige la popor să treacă la vot, că altfel reușește și lovitura de referendum, nu numai aia de stat.

Read More 21 Comments

Bărbați de onoare

Băsescu, Ponta și Antonescu, o postură ce se poate repeta și după 29 iulie - Foto Mediafax

Niște muieri capricioare n-ar fi fost mai inconsecvente în declarații decât Băsescu, Ponta și Antonescu în ultima lună. Niciunul nu-și imaginează cum va putea exista țara asta fără ei.

Read More 10 Comments

Numai tata lu’ EBA să nu fii

Băsescu și EBA - MEDIAFAX FOTO

Ce mi-a răspuns Băsescu la întrebarea „de ce și-a lăsat fiica să candideze la Parlamentul european, deși era evident nepregătită pentru funcția asta?”

Read More 41 Comments

Eu cu cine protestez?

Pro Băsescu

După o seară în stradă sunt la fel de nelămurită cum am plecat de acasă. Dacă îl suspendă pe Băsescu, mă duc să-l votez? Dacă da, ce rezolv, dacă nu, ce rezolv? Eu cu cine protestez pentru că nu-mi convine ce se întâmplă în România? Care e ieșirea din blocajul ăsta, oameni buni?

Read More 39 Comments

Să umiliți bine!

Băsescu se simte umilit

Poporul român se comportă de veacuri așa, cu liderii săi. La fel și cu valorile. Dar nici cu Băsescu nu mi-e rușine. El a primit în toți anii ăștia exact ce a dat, și ceva în plus, din partea casei.

Read More 23 Comments

Oldies but goldies

Jadranska magistrala

drum4

Este motivul care ar trebui să vă ducă în Croația, drumul cel mai frumos spre o destinație care nu face decât să confirme preludiul ăsta auto, suspendat între munte și mare.

De ce picură în Casa Poporului

casa poporului senat

Un accident umed a fost descoperit ieri, pe Facebook, în Parlament. Pentru că am apucat s-o cunosc pe mama Casei Poporului înainte să moară, vă invit să citiți un text din care veți afla și voi cum e când se sparge o țeavă în Palat, cum intră zăpada în birouri iarna, de ce unii zic că ar fi nevoie de termopane noi, câtă apă, curent și nervi consumă Casa Poporului ca să fie ceea ce este: locul în care cei mai iubiți fii ai poporului muncesc zi de zi pentru propășirea noastră, a tutulor.

Fatalismul mioritic se tratează cu drujba

diana

Vă mai amintiți că în Drumul Taberei începuse construcția unei noi linii de metrou? Asta e povestea oamenilor care i-au împins liniile și peroanele mai pe mijlocul bulevardului, ca să nu le afecteze pomii.

Visiting Transilvania: “Traditional roma people on the left!”

Port traditional la un copil care cersea in Sighisoara

Turul bisericilor fortificate săseşti din Transilvania a fost, pentru cei şase ziarişti, o ocazie să cunoască România reală, cu drumuri proaste, cu monumente dărăpănate, cu prea mulţi “roma people” în locuri în care li se spunea că au trăit “the saxons”, dar şi cu oameni ospitalieri şi calzi, cu mâncare multă şi gustoasă, şi cu peisaje fabuloase.

De ce nu-i prieşte Mioriţei iarba din UE

turma-alergand

Oieritul românesc supravieţuieşte cu greu, între subvenţia europeană care vine târziu, dezinteresul tineretului pentru meseria de cioban, şi supremaţia supermarketurilor care ne bagă pe gât brânză de import.

Cât valorează un om? Dar după moarte?

sidonia cu geo bogza si miron

Cum am descoperit-o pe Sidonia Drăgușanu – scriitoare, ziarist freelancer în timpul războiului, activistă feministă, sfătuitoarea doamnelor, prietena domnilor – deși o uitase toată lumea, inclusiv Uniunea Scriitorilor