Un tango con los huevos

În tango bărbatul trebuie să arate că are ouă, dar uneori sunt bune și cardurile ;)

biden-basescu

Aseară, la tango, profesorul și-a încheiat discursul cu expresia folosită de nu știu ce maestru al lui de la Buenos Aires: „tango se dansează con los huevos” – adică bărbații să nu fie timizi, când invită femeia, să-i arate cine are oo, și deci cine conduce.

La asta, un bărbat mai … matur din asistență i-a replicat ușor interogativ profesorului: „Eu am doar niște carduri…!?” Am râs toți, fiecare cu părerea lui/ei despre dualitatea huevos-carduri bancare 🙂

Adineauri văd pozele astea cu Traian Băsescu și Joe Biden – vicepreședintele SUA în vizită la București – care parcă dansează un tango. Tâmplă la tâmplă, ochi închiși… Nu știu care e cu huevos și care cu cardurile, dar pare că se bucură amândoi la fel de mult de „dans” 🙂

biden-basescu2

 

pozele sunt de pe contul de Fb al lui Băsescu

Tags: , , , , ,

11 Responses to “Un tango con los huevos” Subscribe

  1. Béranger 22/05/2014 at 09:54 #

    Adică tălică mergi la cursuri de tango în căutare de oo?!

    • Dollo 22/05/2014 at 09:56 #

      Eu merg în căutarea mea „însămi” 🙂 lecția de aseară era despre masculinitate și feminitate în tango. Asta cu oole era pentru băieți, pe noi ne-a învățat să ne simtem bine cu noi înșine, că oo nu putem s-avem, decât la figurat și în afara tango 😛

      • Béranger 22/05/2014 at 10:12 #

        Să vă simteți bine se învață la alte vârste 😛

        • Dollo 22/05/2014 at 10:20 #

          Deh, unele sunt mai întârziate, eu zic că nici după 40 nu e târziu să mai prinzi câte ceva 😉

  2. Xanaxdoo 22/05/2014 at 10:16 #

    Mi se pare mie, sau Basescu e pe cale (iar) sa lacrimeze in poza a dooa?

    • Dollo 22/05/2014 at 10:20 #

      da, erau și niște poze în care poziția mâinilor trăda o oarecare emoție 🙂

  3. Dorin 22/05/2014 at 12:16 #

    Pai e simplu: oole e la ei, resursele (naturale in acest caz) e la noi. Daca ei are oo le ia, daca noi n-avam, le dam! 🙂

  4. N. Raducanu 22/05/2014 at 18:15 #

    Mie mi-a placut soldatul din poza a 2-a. Face pe discretul, dar in sinea lui probabil gandeste: Mama lor de homosexuali !

    • mihai 04/05/2015 at 16:02 #

      In sinea lui probabil gandeste una din urmatoarele:
      – cate ore mai dureaza misiunea (pozitie de drepti)
      – ce norocos e ca azi a nimerit inauntru, spre deosebire de colegii lui care stau in aceeasi pozitie in curte.

  5. geo 23/05/2014 at 11:35 #

    tango chevron!

  6. dana 04/05/2015 at 14:23 #

    esteti invidiosi, care este !

Leave a Reply

Oldies but goldies

Cu prejudecățile la Roma

Vaticanul după ploaie

Cum am cheltuit pensia pe o lună a mamei la o masă de fițe la Pierluigi în Roma

Strâns uniți în jurul SRI, întru salvarea planetară a Internetului

dumbrava-cosmoiu

Cum se derulează o ședință în Parlamentul României, în care SRI încearcă și reușește să impună o lege abuzivă, iar deputații se fac că se opun.

Respect pentru sfânta prostie națională

prostie

Senatorii Ficățel și Miki Șpagă vor să ne oblige să le arătăm respect, printr-o lege care ne va măsura sentimentele și va sancționa prompt abaterile de la sentimentele sănătoase, naționale, de iubire și respect față de tot ce e românesc, creștin și … tricolor

Plasturii lui Negoiță – cât au costat și de ce s-au dezlipit

lipire-plasturi

50.000 de bucățele de „not so safety walk” cumpărate de la 3M au fost lipite bucată cu bucată de oamenii ADPB, pare-se la fel de prost cum a fost gândită toată lucrarea de pe Bulevardul Unirii

Generaţia „Silicon Valley” de România, după 50 de ani (II)

Bucuria revederii dupa 50 de ani

Noi nu am muncit pentru un regim politic, ci pentru bunăstarea unui popor. Am rămas aici ca o datorie față de cei care ne-au învățat. Însă acum în România specialiștii sunt tratați în bătaie de joc. Eu încă nu sunt pensionar, deci nu simt că atentez la siguranța țării, cum sunt considerați acum pensionarii, cu veniturile lor

O zi la probațiune

alb-negru

Ce face un VIP condamnat cu suspendare, când ajunge în biroul consilierului de probațiune, unde trebuie să-și demonstreze îndreptarea: răspunde la telefon cu „dragă, sunt în oraș, la un interviu, vorbim mai târziu” 😉