Tag Archives: ziaristi

Despre ziariști, numai de bine

Ziaristii sunt asa cum zice Hultanul, in cele mai multe cazuri

Apel către ziariștii lu pește din România: vă simțiți monitorizați la serviciu, aveți impresia că șeful știe tot ce discutați voi pe email, messenger sau telefon? Foarte bine vă face, că nu sunteți în stare decât să bârfiți pe la colțuri sau pe bloguri, iar când vi se oferă ocazia să luptați pentru drepturile voastre preferați să vă băgați capul în Facebook ca struțul și să dați like la cauze născute moarte. Iar în realitate dați lik la tot felul de cururi în timpul programului.

Read More 12 Comments

Era să scrie și EVZ despre Coca Cola

Cum era sa scrie EVZ despre Coca Cola
Read More 5 Comments

Legal issues

Trebuie sa stai stramb ca sa scrii drept

Ce i-a speriat pe toți jurnaliștii din Balcani la cursurile ținute de o englezoaică de la BBC a fost că trebuie să respecte legile britanice ca să poată să-și publice articolele în limba engleză. Dacă s-ar respecta legile astea în România, jumătate din ziare ar fi goale, iar televiziunile mogulilor ar trage obloanele.

Read More 7 Comments

Conrad, ziaristul berii

Conrad

Să vezi ditai omul trecut de 45 de ani, chel, cu o burtică respectabilă, de la bere, îmbrăcat în pantaloni scurți din piele întoarsă, verzi, cu ciorapi croșetați trei sferturi, grena, pantofi albaștri și cu fundiță la gât, nu e chiar o chestie de trecut cu vederea. În ciuda costumului, tipul avea o mină serioasă și falnică. Până la urmă scrie despre politică la Der Standard.

Read More 2 Comments

Snitzelstrasse

Snitelul din prima seara. N-am reusit sa mananc decat jumate

A văzut că-i picase o hârtie din buzunar tipului, când și-a scos țigările, a alergat și strigat după el, ca să-i dea banii. Ghici câți erau? 200 de euro. Toți am exclamat în cor: „No fucking way in…!”, apoi fiecare a completat linia punctată cu numele țării lui: România, Bulgaria, Albania, Serbia, Bosnia, Macedonia, Croația, Muntenegru. Kosovo…. Sârbul, zdruncinat de întâmplare, n-a putut să adauge decât: „Yeah, it is a fine day!”.

Read More 6 Comments

Libertatea presei

In oglinda

Cum arată presa liberă din România, într-o oglindă din Viena

Read More 9 Comments

Ce plătiți, aia citiți

Piratare

Dacă credeți că plata curentului sau a internetului vă dă dreptul să și furați munca altora, să nu vă mai mirați că singura presă care mai rămâne în picioare are miros de petrol furat de la stat, iz de inginerii financiare pe seama prostimii neinformate sau duhoare de turnător la Securitate. Este prețul pe care l-am plătit toți până acum, ca să ajungem așa.

Read More 13 Comments

Scrisoarea unui ziarist bătrân și puțin nebun

Grigore Cartianu

De ce cred eu ca Grigore Cartianu are dreptate cand spune ca batrana trebuie tâlhărită multimedia

Read More 9 Comments

Cum impoziteaza Boc barterul in presa?

De ce s-au inventat banii

Pe BestJobs, peste 1200 de oameni cu fumuri jurnalistice in cap sau ghiorait de foame in matze au aplicat la un site care spune ca va plati articolele in natura

Read More 2 Comments

A murit Madalina, s-au nascut bocitorii

N-am gasit o fotografie mai umana, toate erau prea studiate :D

Daca un om decide sa moara este pentru ca nu e multumit de viata lui, credeti ca ar fi multumit sa si-o vada apoi etalata in public? E ca si cand televiziunile lu peste ar da pe ecran imagini cu cadavrul cazut in baie sau unde o fi fost. Daca exista decenta de a nu da astfel de imagini, de ce naiba nu exista si in rest?

Read More 7 Comments

Oldies but goldies

Viața și moartea într-un sat românesc. În 2012

Ale lor mâini bătrâne

Despre mutarea clasei muncitoare de la oraș la sat, înmormântarea organizată de firma de pompe funebre a preotului, despre UE care ne obligă să nu mai ținem mortul în casă, dar noi vrem să facem economie. Și despre politicieni.

De ce ea? (2)

tarau-curte

Cazul Daniela Tarău: viața în arestul Capitalei, pentru un om care se știe nevinovat, ancheta lui Cristian Panait și procesul absurd, în care niciun judecător nu catadicsea să citească dosarul.

De ce nu s-a surpat Bucureștiul când „ne-a făcut Ceaușescu” metroul

metrou5

Pentru că pe vremea aia s-au folosit mulți mineri cu târnăcoape, care au săpat cu grijă tuneluri, pentru că specialiștii de atunci și-au făcut doctoratele pe bune la metrou, nu plagiindu-i pe alții, și chiar și atunci au existat tasări de teren.

Ce bucurie aș vrea eu să-mi facă Volksbank

bucurie

Banca pe care au dat-o mii de clienți în judecată oferă trei „lozuri” de câte 1000 de euro pentru satisfacerea unor bucurii omenești. Bucuria mea de client ar fi să-mi achit mai repede creditul la ei și să nu-i mai calc pragul niciodată.

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.

(II) Prostituatele, distracție și sursă de venit pentru polițiști

politie-prostituate

Partea a doua din interviul cu „Profesoara”, una dintre cele mai vechi prostituate din București. După anii de glorie din comunism și zorii revoluției capitaliste, vin anii de hărțuire democratică din partea poliției și jandarmeriei