Cine anunta primul, mama lui e curva!

Cand ar fi mai bine sa moara Paunescu, in prime time, intr-o zi fara subiecte sau intr-una in care se anunta scumpiri de alimente? Trimiteti sms de incurajare

Nu e original ce zic, dar ma dispera cursa asta declansata la TV ori de cate ori trage vreunul sa moara. Acum au casunat pe Adrian Paunescu. Pe Dinica, de exemplu, din aceeasi intrecere ajunsesera sa-l ingroape inainte sa moara – aici. Stau echipele de la stiri langa gardul spitalului mai ceva ca pomanagii la poarta cimitirului ca sa prinda colacul. Voi cand credeti ca ar fi mai bine sa moara Paunescu, in prime time, intr-o zi fara subiecte sau intr-una in care se anunta scumpiri de alimente? Trimiteti sms de incurajare, cu numai 0,5 centi bucata, fara TVA.

„Medicii se chinuie sa-l tina in viata pe poetul Adrian Paunescu”, zice una la TV chiar acum. Daca in locul medicilor s-ar „chinui” ziaristii la capul patului lui Paunescu, probabil ar licita momentul propice anuntului: sa fie in prime time sau intr-o zi slaba in subiecte? Ba, daca ar avea si politicienii un cuvant de spus acolo, cred ca ar alege momentul mortii intr-o zi in care ar trebui contracarat vreun subiect sensibil, cum ar fi scumpirea carnii inainte de Craciun sau stenogramele in care Udrea intermediaza spaga pentru Cotroceni.

Ca spectator ajungi sa-i apreciezi pe aia care mor pe neasteptate, ca te scutesc macar de spectacolul asta pre-event. Generalul Chitac, de exemplu, a murit anonim intr-o zi, si daca familia nu anunta la un moment dat, presa habar n-avea. Dupa aia s-au gasit unii sa se cerneasca in direct, rostindu-i numele generalului cu piosenie, de parca nu-l hulisera cu cateva luni inainte, cand omul fusese eliberat din puscarie ca sa se trateze.

La Paunescu la fel. Au inceput deja sa se inalte odele aproape postume „poetului nepereche”, de aceleasi guri care l-au injurat nu demult pe „lingaul lui Ceausescu”. Nu mai departe de saptamana trecuta, la premiera filmului „Autobiografia lui Ceausescu”, am auzit vorbindu-se astfel despre Paunescu. E de ajuns sa dai o cautare pe google dupa numele lui Paunescu si vei gasi mii de referiri, de la Flacara, la Ceausescu, la nevasta-sa care a ucis o familie intreaga intr-un accident de masina, pana la fotografii cu el dormind cu gura cascata in Parlament. Paunescu n-a fost usa de biserica, dar nici de bordel, cum bine zicea chiar el. E pana la urma un om, ca oricare. Ce dracu va dati atata in spectacol ca mai moare unul? Putina decenta, tovarasi!

UPDATE. N-a murit, relaxati-va. Vreau doar sa va mai spun un detaliu pe care l-am aflat adineauri. Cica in multe redactii, ieri, a circulat scenariul ca Paunescu ar fi murit deja, dar ca este tinuta la secret stirea pentru ca pe televizoare trebuia sa se deruleze scandalul cu Curtea Constitutionala care a returnat Legea educatiei in Parlament. Pana la urma scenariul n-a fost confirmat prin faptul ca azi Paunescu inca mai traia…

UPDATE2. Si pana la urma a murit. Nostalgicii cenaclului Flacara cer pe Facebook zi de doliu national, iar ziarele il plang printre reclame:

Tags: ,

9 Responses to “Cine anunta primul, mama lui e curva!” Subscribe

  1. Dumnezero 04/11/2010 at 17:25 #

    Din tot acest circ de extrem-prost-gust, tot nu am reusit sa aflu ce anume i-a provocat problemele mari… septicemie?

    • Dollo 04/11/2010 at 18:17 #

      Habar n-am, erau zvonuri de multa vreme ca are ceva incurabil, si probabil a ajuns spre final.

  2. Pavel 04/11/2010 at 19:56 #

    Numai noaptea să nu moară. Cine mai stă la 3 noaptea să aștepte știrea despre moartea lui Păunescu?

  3. Dumnezero 04/11/2010 at 21:41 #

    Stau vulturii si noaptea. Macar unu sa tina de veghe, in timp ce restul raman in stare de "pregatire".

  4. GeorgeL 04/11/2010 at 22:03 #

    Stiu colegi la doua ziare care se roaga ca Paunescu sa moara pana in 18.00. Mai tarziu, inseamna sa stea oamenii sa faca editie. Deja au scris pomelnicu… doua pagini, au ales deja pozele…

  5. presacaopra(v)da 05/11/2010 at 21:32 #

    Pe cât de hulit, pe atât adorat, plătit regeşte să întreţină „Flacăra” speranţei preţ de aproape două generaţii într-o Românie comunistă, Păunescu a fost printre puţinii – dacă nu singurul scriitor contemporan- care nu şi-a trădat idealurile după ce toţi ceilalţi proletcultişti s-au lepădat de Ceauşescu. Ca să scutim epigonii şi criticii literari de iminentele recursuri la morală post scriptum şi post mortem, amintim că, încă în vână, dar măcinat pesemne de-o repetabilă povară, Maestrul a avut puterea să-şi execute singur epitaful, decretând:

  6. mircea 06/11/2010 at 20:20 #

    N-ai zis bine de data asta…

    De fapt se zice "ma-sa-i curva". "mama lui e curva" suna a Spiru Haret 🙂

    • Dollo 06/11/2010 at 22:28 #

      :)) Trebuie sa mai exersez pe partea asa 🙂

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tweets that mention Cine anunta primul, mama lui e curva! | Dollo zice Bine -- Topsy.com - 04/11/2010

    […] This post was mentioned on Twitter by Ana, dollo. dollo said: Cine anunta primul, mama lui e curva!: Cand ar fi mai bine sa moara Paunescu, in prime time… http://goo.gl/fb/Z5R7x […]

Leave a Reply

Oldies but goldies

Cum a salvat Vodafone caii din Deltă

Cai din Letea

Ca un violator care promite să ia fata de nevastă, ca să nu facă pușcărie, Vodafone promite să hrănească cu 20.000 de euro caii salvați de alții anul trecut. După ce le-a folosit imaginea fără să-i întrebe, ca să-și facă publicitate.

Je suis doamna de la litera B

realitate

Doamna care răspunde de litera B mănâncă dintr-o caserolă, lucrează la un birou care nu se vede de dosare, zilnic cu o armată de oameni nerăbdători la ușă, care nu lasă nici măcar timpul să iasă bășina celui dinaintea lor din birou, că dau năvală să-i ia locul. Nu vreau să știu ce s-ar întâmpla dacă pe doamna ar apuca-o pântecăraia.

Vinales, seva eco-bio a Cubei

vinales20

Dar ce căutași, maică, taman în Cuba? l-am întrebat noi pe albanez. Și el nu pricepea ce-l întrebăm, dar râdea la noi. Noroc că nevastă-sa mai scăpa câteva cuvinte englezești și până la urmă ne-a arătat stâlpii casei, a bătut cu mâna în ei și am priceput că albanil nu era albanez, ci zidar.

Perla Harghitei din Călărași (V)

noi

Povestea casei din lemn de la Harghita și minunații unguri de la Ecowoodenhouses care au construit-o

Primăria Capitalei cumpără lumina soarelui la suprapreț

panouri

Aministrația parcurilor București a cârpit sistemul de iluminat din Parcul Tineretului cu niște panouri fotovoltaice pe care le-a cumpărat cu de patru ori prețul pieței, de la o firmă care a făcut în viața ei o singură afacere: asta.

Mergând pe sârmă

domnul i

Împrumutam bicicleta și mergeam noaptea în parc la Icoanei. Îmi era rușine altfel, pe zi, să nu râdă lumea de mine, că sunt ditamai bărbatul și cad de pe bicicletă. Că am căzut de câteva ori, dar de aia am și ales Grădina Icoanei, că are aleile de nisip și pământ, nu mă răneam prea tare când cădeam. În trei nopți am învățat.