Gura lui Boc adevăr grăiește

„Funcția politică nu e o funcție pe care o ai ca urmare a unei pregătiri profesionale sau a unor merite”, Emil Boc, prim ministrul Romaniei, 2011, TVR

Mă uit de câteva minute la Boc vorbind la TVR, ca la o comedie foarte bună. Omul vorbește despre necesitatea schimbării Codului muncii și despre ce progrese a făcut guvernul condus de el la conducerea patriei, în special din 2009 încoace. Și zice Boc:

– Ar fi păcat ca după aceste eforturi susținute, din ultimii doi ani, să vină alții să culeagă roadele după noi.

– Dar n-ar fi absurd ca după doi ani de eforturi să vină cineva și să vă schimbe din fruntea Guvernului și să pună pe altul care va culege roadele?, îl întreabă amabilă moderatoarea emisiunii „Ediție specială”.

– În politică ești atâta timp cât ai susținere. Funcția politică nu e o funcție pe care o ai ca urmare a unei pregătiri profesionale sau a unor merite profesionale. Funcția politică o ai dacă ești susținut, zice Boc cu inocența-i caracteristică.

Acuma, e drept că totuși asta e realitatea, dar atunci când Băsescu zicea că Boc e cel mai bun premier, la ce fel de bunătate s-o fi referit?

P.S. Moderatoarea avea se pare mandat clar să afle dacă Boc e supărat că vrea Băsescu să-l schimbe, așa că a mai insistat până la finalul emisiunii, întrebând dacă Boc, ca un soldat conștiincios al partidului, după ce a făcut mereu tot ce i-a cerut partidul, nu consideră că și partidul i-ar datora, totuși ceva. Și Boc ce credeți că a răspuns? „Nu te întreba ce face partidul pentru tine, ci ce poți face tu pentru partid!”. E, suntem soldați conștiincioși sau ce?

Tags: ,

8 Responses to “Gura lui Boc adevăr grăiește” Subscribe

  1. Cetatean 24/02/2011 at 23:12 #

    Ia uite aici fata adevarata a lui Emil Boc:

    Boc-poc

    • Dollo 24/02/2011 at 23:33 #

      :)) Aoelo, cred ca tinea in el o gramada de basini. O partea le-a dat azi pe TVR :))

  2. Dumnezero 24/02/2011 at 23:21 #

    Au cules astia la roade de s-au umflat seifurile din bancile „offshore”.

    Partidul astora este o piata in sine, ca o Bursa, asa ca „Nu te întreba ce face partidul pentru tine, ci ce poți face tu pentru partid!” e perfect adevarat. Este un Stat in Stat, ca BOR.

    O poveste amuzanta de la Cluj: una din cele doua firme care a renovat piata Unirii si a facut alte lucrari prin centru, a intrat in faliment. Motivul pentru care a intrat in faliment si este executata este ca patronul s-a bazat pe o licitatie aranjata si a platit mita in avans, 3 mil. euro pt. contract de 4 mil. euro. Primarul (la care ii zicem „Apostu 50%”, succesorul lui Boc) a luat banii, dar nu a dat contractul. Patronul firmei si-a pierdut si casa pe care o luase pe firma. Licitatia a fost incurcata de contestatii… de la alte firme „afiliate” cu PDL. …. Se lupta intre ei, iar cine nu e afiliat, nici nu se mai oboseste sa participe la licitatii.

    Romania are administrare mono-partid… ca sub Ceausescu.

    • Dollo 24/02/2011 at 23:34 #

      Dumnezero – cel ce da spaga, de spaga va pieri ;)!

  3. Dumnezero 25/02/2011 at 10:38 #

    Pacat ca nu piere si cel ce primeste spaga :/

    • Dollo 25/02/2011 at 10:41 #

      Piere el si ala la un moment dat. Dar vine altul in loc, sigur.

  4. Daniel 28/02/2011 at 03:03 #

    Marfa titlul asta……..e ca aia „Loc de dat cu capu`”…..aici o adaptam cu bagatu` sau cu defecatu`……….crapar-ar fierea in ei…….

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tweets that mention Gura lui Boc adevăr grăiește | Dollo zice Bine -- Topsy.com - 24/02/2011

    […] This post was mentioned on Twitter by dollo, Ganduri Libere…. Ganduri Libere… said: Dollo: Gura lui Boc adevăr grăiește http://goo.gl/fb/4tKfU […]

Leave a Reply

Oldies but goldies

Strâns uniți în jurul SRI, întru salvarea planetară a Internetului

dumbrava-cosmoiu

Cum se derulează o ședință în Parlamentul României, în care SRI încearcă și reușește să impună o lege abuzivă, iar deputații se fac că se opun.

Bolivia: cocaleros, cholitas, sărăcie și frumusețe cât cuprinde

20180320_141433

Frunze de coca amare și politică dulce, socialistă. Bolivia și oamenii ei.

Life’s a bitch, prison bitch

irina-jianu-6-560x419

Irina Jianu, condamnată în lotul „Trofeul calității” alături și pentru Adrian Năstase, ispășește șase ani de pușcărie în închisoarea construită chiar de firma ei, în 2006, la Bacău

A venit toamna, acoperă-mi gresia cu niște antiderapant

placi

Robert Negoiță, iubitorul primar al sectorului 3, a lipit bucățele de material antiderapant pe plăcile de gresie de pe Bulevardul Unirii – pe care a dat 10 milioane de euro – ca să nu-și rupă trecătorii picioarele când merg să-și plătească impozitele.

Nu s-a furat, așa s-a votat. Și numărat

voturi2

Cum am fost observator la numărătoarea voturilor într-o secție de votare din București și mi-am revenit din iluziile cetățenești pe care le aveam.

Cum stăm cu moralitatea, noi ăștia educați în comunism

pionieri

Dacă e adevărat că predarea religiei în școli are rol de moralizare a maselor, atunci noi decrețeii, pionierii, șoimii patriei, de unde am învățat onoarea și moralitatea?