Archive | august, 2012

Chinurile desfacerii gonflabilelor, la bărbați

O tactică aparte - Poză luată de pe Facebook

Invariabil, preludiul oricărei relații dintre un bărbat și o gonflabilă este strivirea între arătător și degetul mare a „sfârcului” prin care este chemat afară duhul sfânt al saltelei. Restul ritualului poate fi văzut zilnic pe oricare din plajele lumii.

Read More 10 Comments

Ce face Toshiba când plouă

Noi două și o umbrelă

Pisica neagră și umbrela roșie

Read More 4 Comments

Cum am făcut primii 150 de euro

Tac și încasez ;)

La trei ani de când am început acest blog am câștigat primii bani din el. De la o singură cititoare, ca mulțumire că o informez despre ce se întâmplă în țara ei natală. Îi mulțumesc cititoarei, dar și mamei că m-a învățat ce să spun 🙂

Read More 23 Comments

Poiana lui Iocan din fața blocului

Cine salvează o bere, salvează lumea ;)

Aseară, între cutii de bere și coji de semințe: dacă ai un președinte de bloc care face numai tâmpenii nu aștepți să-i expire mandatul, ci îl schimbi înainte, că e ca și o căsnicie, nu stai cu unul care te bate… întotdeauna poți să găsești ceva mai bun. „Iar mai bun decât Băsescu e oricine, până și Diaconescu!”.

Read More 21 Comments

La Cotroceni: „Toți suntem un pic securiști aici!”

La Muzeul satului

Muzeul Cotroceni, un loc în care să-i duci pe străini sau pe românii emigrați, ca să le arăți că mai există și „securiști de bine” 😉

Read More 5 Comments

Plătim pentru păcatele părinților, dar pentru ale iubiților?

Pe urmele părinților

Părinți delincvenți, incestuoși, alcoolici sau doar abuzivi, toate se sparg mai devreme sau mai târziu în capul copiilor. O poveste din Grecia emigrată în America, una din comunismul românesc și alta actuală, din Germania democrată. Cât de normal e să arunci cu piatra în copil pentru păcatele părinților? Dar într-o femeie pentru politica iubitului ei?

Read More 39 Comments

The mother fucker of everything

Busniss class la Gara de Nord din București

„La ce ne trebuie un traducător de engleză? Adică ce, eu nu sunt capabil să le zic vreo două ălora de la FMI despre mama și tata la finanțele noastre, care se simte bine și nu le-a picat greu criza politică?” și-o fi zis el Antonescu, în oglinda de la baie, dimineață când s-a trezit.

Read More 27 Comments

Legea succesiunii în România, câți notari, atâtea obiceiuri

Într-o zi, fiule, nimic din toate astea nu va fi al tău, din cauza taxelor

De când umblu să fac succesiune după tata înțeleg de ce se dau de ceasul morții nevestele și fiicele de politicieni să fie notărese. Păi să fii notar în România e mai tare decât să extragi petrol din Golf

Read More 70 Comments

Cât ne costă venirea Papei în România

Vine Papa - luată de pe Fb

Dat fiind că în Europa catolicismul e în declin, iar Biserica Catolică traversează un mare scandal de corupție, o vizită a Papei într-o țară în care Biserica Ortodoxă depășește McDonald în profit anual echivalează cu o întoarcere în timp, în Evul mediu și fericit.

Read More 15 Comments

Flori de mucegai

Florile lui Prigoană din gunoiul nostru

După ce a renunțat la reciclare pe motiv că e o abureală de ochii UE și nu aduce profit, Prigoană ne spune că din deșeurile noastre mustind de zeamă de pepene și tăiței prelinși din ciorbă răsar chestiile alea frumoase de pe mașinile lui. Așa o fi, dar poate în conturile familiei Prigoană, că aci pe străzi mașina asta nouă și frumoasă lasă o dâră de putoare de vară….

Read More 10 Comments

Oldies but goldies

(III) Clientul român e mitocan și nespălat

sexwork is work

Ultima parte a interviului cu „Profesoara” – una dintre cele mai vechi prostituate din București – face un portret robot al clientului român, de la gunoier și căcănar, până la politician și preot.

Cu cât ne-a botezat Samsung Biblioteca Națională

Biblioteca Națională Samsung

Statul român plătește un credit de 104 milioane de euro pentru clădirea Bibliotecii Naționale, iar firma Samsung și-a pus numele pe ea, cu câteva televizoare în valoare de 300.000 de euro. O afacere marca Ministerul Culturii și Patrimoniului Național.

Strâns uniți în jurul SRI, întru salvarea planetară a Internetului

dumbrava-cosmoiu

Cum se derulează o ședință în Parlamentul României, în care SRI încearcă și reușește să impună o lege abuzivă, iar deputații se fac că se opun.

De ce nu s-a surpat Bucureștiul când „ne-a făcut Ceaușescu” metroul

metrou5

Pentru că pe vremea aia s-au folosit mulți mineri cu târnăcoape, care au săpat cu grijă tuneluri, pentru că specialiștii de atunci și-au făcut doctoratele pe bune la metrou, nu plagiindu-i pe alții, și chiar și atunci au existat tasări de teren.

„Căpșunarii” care construiesc metroul din Drumul Taberei

Faur, Gheorghe și Vișovan în fața scutului cu care vor săpa tunelul de metrou

Au plecat de 10-20 de ani din țară, s-au specializat în săpat tuneluri în Spania sau Italia, și acum vin ca specialiști „străini”. Vestea proastă e că vor să plece înapoi. Sunt dezamăgiți că România nu a ajuns Europa din urmă cât timp ei au fost plecați.

Mergând pe sârmă

domnul i

Împrumutam bicicleta și mergeam noaptea în parc la Icoanei. Îmi era rușine altfel, pe zi, să nu râdă lumea de mine, că sunt ditamai bărbatul și cad de pe bicicletă. Că am căzut de câteva ori, dar de aia am și ales Grădina Icoanei, că are aleile de nisip și pământ, nu mă răneam prea tare când cădeam. În trei nopți am învățat.