Archive | septembrie, 2012

Adio mare!

Berbecul și gazda noastră, Mioara

În week-end ne-am spus la revedere cu niscai plajă, câteva băi în mare – apă rece, dar bună – un berbec la proțap, papanași, must și tot felul de alte excese de toamnă.

Read More 19 Comments

Le dăm ungurilor Codex Aureus sau ba?

Codex Aureus

Cel mai important manuscris medieval pe care-l are România trebuie retrocedat Bisericii Romano-Catolice, prin decizie CEDO. Voi ce credeți, să-l dăm și să ajungă la Vatican sau să-l păstrăm că face parte din patrimoniul național?

Read More 18 Comments

Școala fără Internet e ca pușcăria fără telefoane mobile

Ponta face lucrarea Domnului în școli și instituții publice

După ce Năstase le-a dat laptele și cornul, Ponta le bagă Internet wireless elevilor și le scoate definitiv școala din cap. În curând BAC-ul se va da online, în direct de la Mamaia, în bikini, sub ochiul vigilent al lui Mazăre.

Read More 10 Comments

Cartea care se șterge singură după două luni

Cartea care dispare

Tipărită cu o cerneală care dispare în două luni, cartea nu merge s-o pui pe noptieră și s-o mai ștergi de praf din când în când, amăgindu-te că o vei citi în viața asta. Ori o citești repede, ori ai dat banii degeaba pe o agendă cu titlu de carte.

Read More 16 Comments

De ce le ținem lumânarea fostelor glorii

Dukadam la spital

Tot respectul pentru performanța lui Dukadam de a apăra nu știu câte penalti-uri acum 20 de ani, dar nu vreau să aflu zi de zi, cât de moale o fi avut scaunul, înainte de clismă, fosta mare glorie. Știrile ProTV devin nefrecventabile.

Read More 21 Comments

Credința crește odată cu sărăcia. Sau invers?

Credincioșii și bogații lumii

Cu cât PIB-ul unei țări e mai mic, cu atâta cetățenii ei se arată mai religioși. România figurează în extrema religioasă a lumii, alături de indieni, arabi, turci, deși ne place să ne raportăm și-i invidiem mereu pe cei din extrema cealaltă a lumii civilizate: țările nordice, Germania, Franța, Elveția Canada.

Read More 9 Comments

Principiul bătăii rupte din rai

Principii de viață

A merge sau nu în vacanță la bulgari? O dilemo-dramă de familie care se lasă cu bătaie, în filmul „Principii de viață”. Cu Vlad Ivanov și Gabriel Huianu – un puști despre care vom mai auzi.

Read More 10 Comments

Vreme de numărat bani

Toshiba, surprinsă numărând banii

Că de făcut copii,… cine are cu ce 😉

Read More 10 Comments

Dragostea de cărți la români

Jenny, o bibliotecară de școală nouă, în America ;) - poza e de aici: http://talesfromanopenbook.wordpress.com/2008/09/28/dusty-librarians-no-more/

Strângem cărți toată viața, cu o avariție nedemnă de o cauză atât de nobilă, și le ținem sub obroc, să se prăfuiască, în loc să le lăsăm să fie citite, răsfoite, pierdute, găsite, frunzărite. Ne dăm iubitori de cărți dar le iubim fals, așa cum iubim maidanezii sau caii din Deltă, doar din vorbe.

Read More 41 Comments

Reportaj / Specialiștii aduși de firma spaniolă care construiește metroul sunt români. Emigrați

Faur, Gheorghe și Vișovan în fața scutului cu care vor săpa tunelul de metrou

Forța calificată de muncă, plecată din România în Spania sau Italia, se întoarce acasă. Dar nu așa cum și-ar dori-o sociologii, piața muncii și bugetele statului. Specialiștii pe utilajul care face tunelul metroului Drumul Taberei – Pantelimon, aduși de firma spaniolă care execută proiectul sunt români. Emigrați, și aduși acum ca specialiști străini.

Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Stăm prost cu nervii

sacrificat

O jumătate de oră într-un autobuz Mercedes, în cel mai bogat oraș al țării.

În așteptarea telefonului de la Angela Merkel

tausance-bun

Ce mai face echipa care l-a ajutat pe Iohannis să strângă un milion de like-uri pe Facebook și să ajungă președinte

Viața și moartea într-un sat românesc. În 2012

Ale lor mâini bătrâne

Despre mutarea clasei muncitoare de la oraș la sat, înmormântarea organizată de firma de pompe funebre a preotului, despre UE care ne obligă să nu mai ținem mortul în casă, dar noi vrem să facem economie. Și despre politicieni.

Când un gard pe mijlocul drumului e cel mai smart lucru din oraș

bucuresti

Gabriela Firea are mai multe atuuri decât au avut predecesorii ei: un buget mare, un consiliu obedient, guvernul de aceeași culoare politică și marele talent de a vorbi ca la televizor. Este un mister de ce nu reușește mai mult decât niște paranghelii jenante.

Rulată Germania

marcela

Cum mi-am înscris mașina nemțească în România și am trăit să povestesc despre asta

Regrete eterne fără semnul exclamării

Discuție despre pronumele de politețe pe marginea unei jerbe mortuare în Piața de flori George Coșbuc: se zice „nu vă vom uita niciodată” sau „nu te vom uita, fată?” 😉