Archive | septembrie, 2012

Pâine la metru

Pâine la metru

Oamenii stau la coadă la pâinea la metru, ca să cumpere bucăți de dimensiunea unei pâini normale. La Auchan.

Read More 6 Comments

Simbolul Bucureștiului: oaia, maidanezul sau bordura?

Un câine care doarme, vara, chiar în Centrul istoric, la ușa Băncii Naționale a României

De ziua Bucureștiului, hai să votăm ce simbol ar fi mai nimerit pentru oraș: oaia, maidanezul, bordura, Casa poporului, shaorma de la Dristor?

Read More 11 Comments

Ce cărți citim toamna/iarna asta

Cărți cu vin să citim :)

Votați cele trei cărți pe care le citim până în decembrie. Vinul îl alegem la fața locului 🙂

Read More 21 Comments

Școala cu handicap

Portarul zelos face bine la siguranță

– Suntem de la o asociație culturală din cartier și vrem să prezentăm conducerii liceului un proiect cultural pentru elevi.

– Nu e interesat domnu director. E sătul de asociații culturale…

Read More 4 Comments

Frau Dollo zice în Der Standard

O tânără de viitor la forumul din Alpbach

Anul trecut pe vremea asta îmi doream să fiu publicată de Der Standard. Mi s-a împlinit dorința după un an. Dacă sunteți curioși ce părere am eu despre viitorul tinerei generații în Europa bătrânilor, puteți să mă citiți acum și bilingv 😉

Read More 9 Comments

Să-ți dai viața pentru Vanghelie

Marian Vanghelie în campanie - foto gândul.info

A face afaceri cu Vanghelie echivalează cu a-ți pierde și firma și casa – iar mai nou chiar viața. E ca un soi de Caritas: mulți fraieri bagă voturi, alți fraieri (dar care se consideră deștepți și norocoși că l-au apucat pe Vanghelie de un picior) bagă bani, iar puțini deștepți câștigă dreptul de a dispune cum vor de bugetul local.

Read More 6 Comments

Victorie românească

Calea Victoriei, București, 2012

Șoc-Șoc-Șoc! Cum arată Calea Victoriei din Capitala României. Dați repede click ca să vedeți ceva ce i-a șocat pe toți străinii care s-au plimbat cu autobuzul turistic cu etaj prin București. 😀

Read More 6 Comments

In vino erotico și legile lui Murphy

Un vino erotico franțuzesc și un rose românesc

Aseară, la Beros & van Schaik, am cochetat cu gândul că mai bine fac un club de degustări de vinuri și cititori de etichete, decât să continui cu ăsta de carte, să trag de oameni să citească și să vină la întâlniri.

Read More 15 Comments

Doriți și usturoi pe panseluță sau o serviți natur?

Mâncare la Restaurantul lui George Butunoiu

Un articol lung, dar amuzant, despre un restaurant mișto din București, un bucătar sexy, despre binefacerile consumului de lapte, despre viața sexuală a asiaticilor și despre obsesiile femeilor bogate de a se înfometa sănătos.

Read More 14 Comments

Justiție de supermarket (III)

Tribunalu București, raionul dosare arhivate

Tata cred că e deja reîncarnat într-o altă viață în timp ce eu mă chinui să fac succesiunea după el și mă plimb ca orbetele între avocat, notar și, mai nou, judecători. Accesul la justiție e împiedicat de însăși faptul că nimeni nu te luminează pe unde se intră în accesul ăsta.

Read More 37 Comments

Oldies but goldies

Ice age cu comision bancar argentinian

perrito moreno

Trecerea granițelor din Argentina în Chile și retur sau comisioanele bancare nesimțite l-ar face și pe un eurosceptic să iubească UE.

Din Buenos Aires con mucho calor

eu

Zgomotos, fierbinte, cu iz de grătar și cu aromă de tango – Buenos Aires, orașul cu 13 milioane de oameni

Când gardul te dă de gol că ești nababul satului (III)

gardul

Proba șanțului și a zidului drept la sate; Viață de turnător de beton la mână; Azi ești tânăr și mâine îți cumperi gard jaluzea

Sanssouci, casa de la țară a unui rege cool

pajiste

La 1740 oricine putea să intre pe domeniul lui Frederick cel mare al Prusiei, cu condiția să fi fost îmbrăcat corespunzător. Azi intrarea costă 19 euro și îți dezvăluie un colț de rai și o poveste frumoasă.

Recursul la argumente

ilusion

De ce în 2017 e nevoie să le explici unora că oamenii sunt egali în fața legii și au aceleași drepturi indiferent de rasă, sex sau etnie – pentru că la televiziunea națională vine un avocat al poporului și neagă Holocaustul, și nimeni nu-l contrazice, deși avem și o lege care-l face pasibil de pușcărie pentru asta.

Ziua 4: Și chinez, și ateu, și friguros

Cica daca Adam si Eva ar fi fost chinezi

Azi am explicat unui conclocuitor chinez cum funcționează termoficarea românească; i-am băgat mințile în cap recenzoarei care voia să mă înregistreze doar pentru că trecusem pe la mama, și apoi am bârfit copios cu niște recenzoare bătrâne și puțin ciupite de molii, ca mine 😛