Caut motor și companie pentru Transfăgărășan

După ce am văzut Transalpina anul trecut, anul ăsta vreau să conduc pe Transfăgărășan. Mi se alătură cineva?

P entru că am descoperit că am cititori motocicliști, cu postarea asta, zic să mai fac o faptă bună și să ajut un prieten. Omul e motociclist, a condus în general prin străinătate, și în ultima vreme numai motoare închiriate. Vine în România și ar vrea să unduiască un motor și pe Transfăgărășan, și poate chiar pe Transalpina. A încercat să închirieze de la București un motor, dar n-a avut succes. Se pare că la noi nu e atât de dezvoltat acest serviciu. Așa că m-a rugat să-l ajut, că cică am 1500 de followeri pe Facebook, o fi vreunul motorist 😉

Așadar, omul vrea să închirieze/împrumute pentru câteva zile, în luna august, un motor de 650 de cc și cu ABS. Musai. Dacă aveți așa ceva și vreți să-i faceți o bucurie omului, dați de veste.

Tot pe Transfăgărășan vreau să ajung și eu anul ăsta, după ce anul trecut am băut o șampanie fără alcool pe Transalpina.  Dar eu vreau cu mașina, că are și fundul meu niște limite, nu poate să stea stresat atâta pe un motor. Dar pentru că nu am companie în mașină, vă provoc, care vreți, să mă însoțiți. Împărțim mașina, benzina, călătoria și bucuria. Poate fi începutul unei frumoase prietenii de drum lung 😉

Planul e să fac asta tot în august, poate chiar în același timp cu omul cu motorul, dacă își găsește motor. Dacă nu, nu.

Și dacă tot am cerut un deget, hai să mai cer unul. Dacă printre voi există și cineva priceput cu parapantă, aș vrea să bifez și experiența asta vara asta. În tandem, firește 😉

Așadar, caut motor, posesor de parapantă și companie pentru Transfăgărășan. Se bagă cineva, aștept provincia? 😉

*Poza e de pe blogul lui Adrian Petrișor, un fotograf pe care-l admir.

Tags: , , ,

21 Responses to “Caut motor și companie pentru Transfăgărășan” Subscribe

  1. Motanul 30/07/2013 at 13:58 #

    Oare rezista Rosinanta incarcata la urcatul Transfagarasanului?
    Eu am fost anul trecut pe acolo, e super fain dar putin prea scurt dupa parerea mea.

    • Dollo 30/07/2013 at 22:40 #

      Dacă a rezistat pe Transalpina, face ea față și pe Transfăgărășan

  2. Monica Lauleanu 04/08/2013 at 21:31 #

    Calatorie frumoasa si usoara sa aveti.
    Astept cu nerabdare impresiile.

Leave a Reply

Oldies but goldies

Din câte încercări reușește un nevăzător să intre la metrou

florin georgescu metrou2

Din cel puțin două, la fel ca noi ăștia care nu nimerim să băgăm cartela cum trebuie în noii turnicheți. Asta de când s-a lansat aplicația gratuită Tandem acces, care le permite nevăzătorilor să folosească metroul ca toată lumea

Doctorul cu 2000 de pacienţi şi 350 de oi

doctorul

Medicul Emil Crişan a făcut medicina de drag, dar a moştenit şi dragostea de animale de la strămoşii săi, aşa că azi îşi împarte priceperea între oameni şi animale.

Stăm prost cu nervii

sacrificat

O jumătate de oră într-un autobuz Mercedes, în cel mai bogat oraș al țării.

Cum le iertăm greşiţilor noştri

Roland Jahn, intre dosarele Stasi

Şeful arhivelor Stasi din Berlin a aflat, când şi-a văzut dosarul, că avocatul care-l apăra era informatorul securităţii. Acum le predă lecţii de organizare şi de iertare trimişilor din ţările arabe care s-au trezit că au eliberat arhivele şi nu ştiu cum să le mânuiască

Metodologia bătutului în ușă

suricate

Sau cât de mult seamănă românul cu americanul, când trebuie să-și dea zăpada din fața casei sau să facă front comun cu vecinii în fața autorităților

Consilierul Victor Stan: cum să mă adoptați, doamnă, dar ce, sunt câine?

victor ion stan

În proiectul „Nu aștepta supereroi, cere-ți orașul înapoi”, orice bucureștean poate să adopte un consilier general și să-l întrebe ce face el pentru oraș. Eu l-am adoptat pe Victor Stan, unul dintre veteranii consiliului, și așa a decurs prima mea discuție cu el.