Archive | Românisme RSS feed for this section

Cumperi zece dinți și primești 2 gratis

Super oferta la dinti

Ofertă de nerefuzat, din Coreea de Sud, doar pentru români: cumperi online 20 de dinți, primești gratis 5, și te duci cu ei la dentist ca să ți-i bage în gingie

Read More 3 Comments

Covorul uitat în Primăria Capitalei

Intrarea principala in Primaria Capitalei

Vechea cladire a primariei așteaptă reabilitarea sub un strat gros, nemișcat, de moloz. Oprescu și-a luat cu el când s-a mutat plăcuța de pe ușă, dar a lasat de izbeliște covorul de pe hol. Acum pe ușa cabinetului primarului stă scris, ca în perioada 2004-2008 „Primar General Adriean Videanu”.

Read More 2 Comments

Când poliția te dă în gât pe youtube

Trafic in Belgrad

Belgradul e un oraș viu. Belgrădenii sunt niște oameni petrecăreți, mai ales noaptea. Ce credeți că face politia din Belgrad cu inregistrarile de la camerele de supraveghere stradale?

Read More 9 Comments

Picamere de la 7 dimineața

Borduriada de la 7 dimineata

Să-mi explice și mie cineva care e graba de a sparge cu picamerul, la 7 dimineața, bordurile de pe trotuarul din spatele blocului meu. Borduri montate acolo anul trecut, pe trotuarul pe care nu circulă nimeni niciodată. Pentru simplul motiv că pe el sunt parcate mereu mașinile locatarilor din bloc.

Read More 3 Comments

Am văzut roșu la piață

Trufandale in Piata Vitan

Cum să ceri aproape în luna iunie 25-35 de lei pe kilogramul de cireșe (fie ele și cu carne, că sunt cărnoase și or avea și viermi), când un kil de carne costă până în 20 de lei, la fel și unul de kaizer sau mușchi procesat ca mezel? Păi cât costă să crești un purcel, să-l tai, să-l procesezi, și cât poate să coste culesul unei cireșe din copac, ha?

Read More 11 Comments

De ce să fim deștepți când putem fi proști?

Preocuparea fata de Bucuresti

Întrebările tâmpe scremute a doua oară de consilierii generali, pentru referendum, demonstrează că Băsescu avea dreptate. Populația nu trebuie întrebată ce vrea. Dar nici consilierii n-ar mai trebui lăsați să decidă. Mai bine numim direct un stăpân care să ne administreze orașul.

Read More 8 Comments

La ce mai folosește buletinul de București?

Numai pentru seriosi

În timp ce unii zic că suntem cetățeni ai Europei, în urbea noastră dâmbovițeană pare că rămânem tot într-un cerc strâmt și aproape provincial de tributari unor hârtii fără valoare: „Fac buletin de București persoanelor serioase”

Read More 14 Comments

Poliția te face de râs în fața blocului

Usa blocului meu

De ceva timp constat că pe ușa de la intrare în blocul meu sunt mai mereu lipite citații la adresa diverșilor locatari, puse acolo de cineva din Ministerul Administrației și Internelor. Oare poliția crede că noi, ceilalți locatari, ne vom duce cu furci, coase și fărașe la ușa ălora citați, și le vom bate obrazul, după ce le vedem numele pe ușa blocului sau ce?

Read More 12 Comments

Legal issues

Trebuie sa stai stramb ca sa scrii drept

Ce i-a speriat pe toți jurnaliștii din Balcani la cursurile ținute de o englezoaică de la BBC a fost că trebuie să respecte legile britanice ca să poată să-și publice articolele în limba engleză. Dacă s-ar respecta legile astea în România, jumătate din ziare ar fi goale, iar televiziunile mogulilor ar trage obloanele.

Read More 7 Comments

Valideșăn ză card, pliz!

Validati cardul la fiecare calatorie

Doamna de la chioșcul RATB mi-a explicat cu convingere că „biletele, gata, și-au trăit traiul, s-au scos!” așa că mi-a dat un card. Cu mine i-a fost ușor, că știam de ceva vreme că se vor scoate biletele de hârtie, dar domnul din spatele meu a reacționat de parcă atunci afla că s-a instaurat prohibiția la bere și el nu apucase să-și facă provizii: „cum, nu mai sunt bileteee!!?”

Read More 19 Comments

Oldies but goldies

Ziua 2: Dragă, eu unde dorm? că mă întreabă recenzorul….

Ospitalitate, dar nu degeaba

Dacă vă calcă recenzorul oferiți-i, vă rog eu, un pahar cu apă. Nici nu știți ce nevoie are!

Suni la 112 și te sună înapoi niște ciocli

morturary

O întrebare pentru domnul Raed Arafat: ce comision primesc operatoarele de la 112 ca să le furnizeze firmelor de pompe funebre numerele de telefon ale rudelor celor decedați?

Viața și moartea într-un sat românesc. În 2012

Ale lor mâini bătrâne

Despre mutarea clasei muncitoare de la oraș la sat, înmormântarea organizată de firma de pompe funebre a preotului, despre UE care ne obligă să nu mai ținem mortul în casă, dar noi vrem să facem economie. Și despre politicieni.

Mergând pe sârmă

domnul i

Împrumutam bicicleta și mergeam noaptea în parc la Icoanei. Îmi era rușine altfel, pe zi, să nu râdă lumea de mine, că sunt ditamai bărbatul și cad de pe bicicletă. Că am căzut de câteva ori, dar de aia am și ales Grădina Icoanei, că are aleile de nisip și pământ, nu mă răneam prea tare când cădeam. În trei nopți am învățat.

Generaţia „Silicon Valley” de România, după 50 de ani

Politehnica Bucuresti, Falcultatea de Electronica si Telecomunicatii - Generatia 1960 - numai vise

Au absolvit în 1960 Politehnica. Erau 150. Mai târziu unii au emigrat și au ridicat cu creierele lor celebra Silicon Valley din California. Cei care au avut cu adevărat vână de aventurieri au rămas aici, în România. Acum mai sunt vreo 50.

Cum s-a întors ţurcana în Haţeg, în loc să emigreze

iovaneasa

Şapte tineri de la poalele Retezatului s-au apucat să crească oi când alţii ca ei voiau să emigreze. În câţiva ani au adunat în jurul lor peste o sută de crescători şi speră să fie urmaţi şi de consătenii care acum stau la poartă şi-i bârfesc.