le corbusier3

Cea mai interesantă biserică făcută de un ateu

Cu beton turnat la mână, ca beciul nostru de la moșie, plus lipsă îmbinare între pereți și acoperiș, biserica Notre-Dame du Haut a lui Corbusier e totuși o operă de artă pe care francezii nu numai că au știut s-o protejeze, dar s-o și pună în valoare prin amenajări ulterioare.

gradina

Când relele lumii te ajung și-n paradis

Am cunoscut în sfârșit și eurosceptici francezi, agricultori nemulțumiți de politicile agricole europene, tineri care vor să termine școala ca să muncească „afară” și adulți nemulțumiți de tineretul din ziua de zi. Și am zis să și povestesc despre asta 🙂

card de fidelitate farmacie

Care-i treaba cu cardul de fidelitate

Cel mai important act al românului a devenit cardul de fidelitate. La farmacie. Nu buletinul, nu cardul de asigurat. Încă o mizerie pe care o tolerăm cu fatalitate mioritică, deși acolo sunt cele mai sensibile date ale noastre

Recent News

Ce am văzut și făcut în Cipru (II)

kato pyrgos

Unde domnul inginer devine domnul căpitan, ca să ne putem plimba cu barca, iar Dollo își dorește o casă în zona cea mai frumoasă a Ciprului, între Shakira și Dionisos

Read More 2 Comments

Ce am văzut și făcut în Cipru (I)

afrodita rock

O insulă care reunește ce au mai bun grecii și turcii, dar pe ei îi ține separat ca să nu te copleșească cu ospitalitatea. Aici povestim mai ales despre partea turcă: condiții de acces, prețuri, cazare, ce e de văzut și încercat.

Read More 9 Comments

Patimile tânărului Johny…

johny

… și impotența tehnologiei de a sta în calea dragostei. La moșie 😉

Read More 4 Comments

Macabre

caine-picior

Unde poți să arunci un cadavru în România – ipoteză contrazisă de realitate.

Read More 4 Comments

Cât costă un principiu

complicatii

Cochetez cu ideea de a da în judecată statul pentru nedreptatea pe care i-a făcut-o mamei, refuzând să-i dea cardul de energie pentru iarna 2023-2024. Am nevoie de părerea voastră.

Read More 40 Comments

Votul de conștiință în țara votului inutil

nicusor la vasle

Cu cine (nu) votez la Primăria Capitalei și la aia de sector și de ce. Plus alte considerații inutile despre București și oamenii lui.

Read More 18 Comments

Lupta pentru supraviețuire, faza pe pere

gandac paros

Cu cine mă mai lupt zilele astea la moșie pentru democrație și prosperitate. Sau măcar pentru dreptul de a gusta o pară cinstită din grădina mea 🙂

Read More 8 Comments

Focuri care ard mocnit

gunoi canal irigatii Fundulea

Cum salvează arderile (ne)controlate de deșeuri mica democrație rurală și națională, în care statul nu-și face datoria, dar nici nu pune biciul pe cetățean.

Read More 17 Comments

Cum își întrețin cardiologii clientela

brandusa

În sala de așteptare a unei clinici, o pacientă era cât pe ce să scape neconsultată la inimă 😉

Read More 1 Comment

Oamenii mărunți din anticamera Fiscului

birou unic anaf

Statul român nu e pregătit ca să aibă cetățeni educați și nici să le răspundă cu aceeași monedă, dar insistă că pentru starea de sănătate precară și pentru evaziunea fiscală de vină ar fi totuși lipsa noastră de educație

Read More 5 Comments

Oldies but goldies

Din Buenos Aires con mucho calor

eu

Zgomotos, fierbinte, cu iz de grătar și cu aromă de tango – Buenos Aires, orașul cu 13 milioane de oameni

Moartea iedului, mănânc și trăiesc

cioban-ied

Ciobanul mi-a zis să nu mă uit, că la ei femeile pleacă de acasă când se taie mieii. Am decis să nu-l ascult. Credeam că o să fiu mai tare ca Labiș și n-o să mai pot mânca după asta.

Life’s a bitch, prison bitch

irina-jianu-6-560x419

Irina Jianu, condamnată în lotul „Trofeul calității” alături și pentru Adrian Năstase, ispășește șase ani de pușcărie în închisoarea construită chiar de firma ei, în 2006, la Bacău

(III) Clientul român e mitocan și nespălat

sexwork is work

Ultima parte a interviului cu „Profesoara” – una dintre cele mai vechi prostituate din București – face un portret robot al clientului român, de la gunoier și căcănar, până la politician și preot.

Parcul meu IOR

Parcul IOR

Mi-a fost alături 40 de ani, m-a crescut și relaxat. Acum e rândul meu să-l apăr de șmecheri. Dacă sunteți din sectorul 3, veniți mâine la Titan ca să ne păstrăm parcul.

Pentru Dan. Și pentru toți cei care au murit „ca fraierii” la Revoluție

O bunică de pe strada care-i poartă numele lui Dan

Azi e doar un nume de stradă în Berceni. Pe ea locuiesc oameni. Probabil unii dintre ei s-au enervat acum câțiva ani când au fost nevoiți să-și schimbe buletinele pentru că primăria le schimbase numele străzii.