Tag Archives: viata la bloc

Cum s-a dat drumul la căldură în Franța

caldura1

În care Dollo e căzută în admirație când vede cum se sapă gropi în Franța, fără lopeți, și e și mai șocată când află că blocul în care stă a decis să renunțe la centrala proprie, pe gaze, și să ia căldură „de la primărie”. O lume pe contrasens cu România.

Read More 2 Comments

Acuzații de bypass la adresa burghejilor cu boiler de la bloc

subsolul blocului

Cum era o americancă să pună bazele unei noi religii într-un bloc din Vitan, din cauza unor coincidențe care au creat impresia că a lăsat câteva apartamente fără apă caldă. Și cum s-a făcut până la urmă de am rămas atei

Read More 13 Comments

Cum s-a făcut de am căpătat loc de parcare chiar la scară, deși n-am vrut

parcare pisici

Se pare că dacă depui online cerere la Primăria sectorului 3, în 6-8 luni primești și loc de parcare. Doar că se întâmplă să fie ocupat de ani de zile de revoluționarul blocului, cu care nu vrei neapărat să fii în conflict. Ce faci?

Read More 38 Comments

Nocturnă cu cioburi

iasomie

Când se aruncă cu sticle în mașinile din parcare și vine poliția, iar la tine pe balcon se află o colecție cu tot ce ai băut în ultimele luni, care te poate incrimina.

Read More 7 Comments

Sunetul reciclării pe toboganul delăsării

sticle lapte

Reciclarea la noi în bloc sună a sticle sparte aruncate de la etaj, după o noapte de beție, de femeia de serviciu, sătulă de gașca de drojdieri după care rânește.

Read More 19 Comments

Aveți scurgeri de gaze, doamnă!

verificare racord gaz

Trăind în limbo, între o scurgere de gaze care nu miroase, și o organizare românească a firmei care face verificarea periodică a instalației din bloc.

Read More 5 Comments

România mea

parcare

Dacă ar fi să defilăm cu vecinii de la bloc, cam așa ar fi contingentul de la mine de acasă. La voi cum e?

Read More 3 Comments

Viața la bloc 2017

casa-poporului-flacari

Cum nu ne-am pus noi detectoare de gaze, dar o să ne construim rampă pentru handicapați, deși e urâtă și ne strică fațada

Read More 11 Comments

Economia de după reabilitarea blocului

20161208_135911

Primarii sparg banii, fără număr și fără control, pe așa-zisa anvelopare a blocurilor. Locatarii așteaptă economiile la întreținere, dar nu vor să fie ei ăia care le fac, închizând robinetul caloriferului. Reabilitarea rămâne deocamdată pe hârtie, în timp ce furnizorul de căldură dă faliment.

Read More 17 Comments

Despre obligația de a-ți plăti întreținerea

reabilitat

A nu plăti ceea ce consumi, așteptând s-o facă alții pentru tine, la infinit, e ca atunci când nu te speli și te dai cu deodorant ca să nu puți. Dar tot pute, să știți, mirosul propriei nesimțiri nu piere nici sub cel mai de firmă parfum din lume.

Read More 13 Comments

Oldies but goldies

Je suis doamna de la litera B

realitate

Doamna care răspunde de litera B mănâncă dintr-o caserolă, lucrează la un birou care nu se vede de dosare, zilnic cu o armată de oameni nerăbdători la ușă, care nu lasă nici măcar timpul să iasă bășina celui dinaintea lor din birou, că dau năvală să-i ia locul. Nu vreau să știu ce s-ar întâmpla dacă pe doamna ar apuca-o pântecăraia.

Ziua 2: Dragă, eu unde dorm? că mă întreabă recenzorul….

Ospitalitate, dar nu degeaba

Dacă vă calcă recenzorul oferiți-i, vă rog eu, un pahar cu apă. Nici nu știți ce nevoie are!

Jurnalul unei pisici de garsonieră

toshiba cu bile

Best of #pisicaToshiba 2017, foto, video și cugetări adânci 😉

Pedeapsa norvegiană, cum s-a ajuns la ajutor și n-au rămas la răzbunare

opera2

Zicătoare norvegiană: cu ce fel de fost deținut ai vrea să te întâlnești seara, pe o alee pustie? Aplicată în România, zicătoarea ar suna așa: cu ce fel de ziarist sau politician ai vrea să ai de-a face într-o campanie electorală?

Construcția unei case în România, când nu ai bani, dar ai pretenții (I)

trasare

Arhitectul și proiectul – România geme de Gaudi nedescoperiți; 12 arhitecți în doi ani și al 13-lea care ne-a pus capac; Care e treaba cu proiectul casei – diferența dintre DTAC și PTh

Generaţia „Silicon Valley” de România, după 50 de ani

Politehnica Bucuresti, Falcultatea de Electronica si Telecomunicatii - Generatia 1960 - numai vise

Au absolvit în 1960 Politehnica. Erau 150. Mai târziu unii au emigrat și au ridicat cu creierele lor celebra Silicon Valley din California. Cei care au avut cu adevărat vână de aventurieri au rămas aici, în România. Acum mai sunt vreo 50.