Tag Archives: viata la bloc

Cum s-a dat drumul la căldură în Franța

caldura1

În care Dollo e căzută în admirație când vede cum se sapă gropi în Franța, fără lopeți, și e și mai șocată când află că blocul în care stă a decis să renunțe la centrala proprie, pe gaze, și să ia căldură „de la primărie”. O lume pe contrasens cu România.

Read More 2 Comments

Acuzații de bypass la adresa burghejilor cu boiler de la bloc

subsolul blocului

Cum era o americancă să pună bazele unei noi religii într-un bloc din Vitan, din cauza unor coincidențe care au creat impresia că a lăsat câteva apartamente fără apă caldă. Și cum s-a făcut până la urmă de am rămas atei

Read More 13 Comments

Cum s-a făcut de am căpătat loc de parcare chiar la scară, deși n-am vrut

parcare pisici

Se pare că dacă depui online cerere la Primăria sectorului 3, în 6-8 luni primești și loc de parcare. Doar că se întâmplă să fie ocupat de ani de zile de revoluționarul blocului, cu care nu vrei neapărat să fii în conflict. Ce faci?

Read More 38 Comments

Nocturnă cu cioburi

iasomie

Când se aruncă cu sticle în mașinile din parcare și vine poliția, iar la tine pe balcon se află o colecție cu tot ce ai băut în ultimele luni, care te poate incrimina.

Read More 7 Comments

Sunetul reciclării pe toboganul delăsării

sticle lapte

Reciclarea la noi în bloc sună a sticle sparte aruncate de la etaj, după o noapte de beție, de femeia de serviciu, sătulă de gașca de drojdieri după care rânește.

Read More 19 Comments

Aveți scurgeri de gaze, doamnă!

verificare racord gaz

Trăind în limbo, între o scurgere de gaze care nu miroase, și o organizare românească a firmei care face verificarea periodică a instalației din bloc.

Read More 5 Comments

România mea

parcare

Dacă ar fi să defilăm cu vecinii de la bloc, cam așa ar fi contingentul de la mine de acasă. La voi cum e?

Read More 3 Comments

Viața la bloc 2017

casa-poporului-flacari

Cum nu ne-am pus noi detectoare de gaze, dar o să ne construim rampă pentru handicapați, deși e urâtă și ne strică fațada

Read More 11 Comments

Economia de după reabilitarea blocului

20161208_135911

Primarii sparg banii, fără număr și fără control, pe așa-zisa anvelopare a blocurilor. Locatarii așteaptă economiile la întreținere, dar nu vor să fie ei ăia care le fac, închizând robinetul caloriferului. Reabilitarea rămâne deocamdată pe hârtie, în timp ce furnizorul de căldură dă faliment.

Read More 17 Comments

Despre obligația de a-ți plăti întreținerea

reabilitat

A nu plăti ceea ce consumi, așteptând s-o facă alții pentru tine, la infinit, e ca atunci când nu te speli și te dai cu deodorant ca să nu puți. Dar tot pute, să știți, mirosul propriei nesimțiri nu piere nici sub cel mai de firmă parfum din lume.

Read More 13 Comments

Oldies but goldies

Ice age cu comision bancar argentinian

perrito moreno

Trecerea granițelor din Argentina în Chile și retur sau comisioanele bancare nesimțite l-ar face și pe un eurosceptic să iubească UE.

Epoca post adevăr, UE ține presa de mână și o încurajează să meargă spre lumină

eu-oficials

Jurnaliști europeni cer Comisiei Europene să-i apere de bogați, de politicieni și de ura cititorilor. UE știe că moartea presei = sfârșitul democrației, dar habar n-are ce e de făcut nici pentru salvarea uniunii, nici a presei.

Cât ne-a costat înflorirea sectorului 3, în campania electorală 2016

begonia1

Primarul Negoiță a cumpărat gazon la preț dublu față de piață, apoi l-a tăiat și aruncat ca să planteze în loc begonii. Cât au costat ele și de ce primarul refuză să spună?

Mama mi-a zis să nu mă duc, dar eu nu și nu…

parapanta3

Cu parapanta e ca și cu un bărbat, prima dată nu e bine, dar ceva te face să mai vrei măcar o dată 😉

Ziua 8 – Dumneata scrie ce trebuie, eu mă fac că nu văd… și semnez

Sursa foto: http://monstersketch.blogspot.com/2009_05_01_archive.html

Cea mai drăguță văduvă din blocul recenzat de mine, mă roagă să nu-i arăt ce am bifat la starea civilă, pentru că ea încă îl simte alături pe bărbatul ei mort de 35 de ani.

Suntem mai proști decât ne credem, dar ne și cam place

ignoranta

Oamenii sunt mai puțin înclinați să caute informații după ce află că se înșală, deoarece le place să se simtă bine, nu incompetenți. În plus, când li se confirmă părerile, chiar false, creierul lor secretă dopamină și se simt ca atunci când fac sex sau mănâncă ciocolată.