Tag Archives: date personale

Care-i treaba cu cardul de fidelitate

card de fidelitate farmacie

Cel mai important act al românului a devenit cardul de fidelitate. La farmacie. Nu buletinul, nu cardul de asigurat. Încă o mizerie pe care o tolerăm cu fatalitate mioritică, deși acolo sunt cele mai sensibile date ale noastre

Read More 6 Comments

Săptămâna în 10 minute #2

muraturi dollo

Săptămâna asta am stricat grădinile de legume, în așteptarea frigului, am pus murături, am săpat 50 de gropi, m-am întors în 47 cu mama și i-am suflat în lumânări Toshibei. Ah, și am citit regulamentul Facebook…

Read More 4 Comments

Și tu, Godină?!

polițisti

Pe sistemul „când lucrezi cu miere, te mai lingi pe degete”, polițistul Godină zice că și el când lucra la circulație accesa datele oamenilor fără drept, și ar face-o în continuare, dacă ar afla că i-a scuipat cineva nevasta în parcare. Cine cere respectarea legii în România merită trimis la psihiatru

Read More 14 Comments

Am stins un incendiu azi

incendiu

Dar continuă să ardă prea multe focuri în țara în care pare că e mai ieftin să arzi deșeurile deși plătești și pentru colectarea lor selectivă. Plus o dilemă despre 112.

Read More 9 Comments

Tu știi ce fac datele tale? Ale mele fac bani prin Direct Marketing

felicitari

Dacă ați figurat în cartea de telefon sau ați fost clienți Romtelecom, datele voastre personale au intrat în baza de date Direct Marketing și e posibil să primiți acasă tot felul de cereri de bani pentru cauze umanitare, cum ar fi un SRL care strânge bani, chipurile, pentru artiștii care pictează cu gura sau piciorul

Read More 30 Comments

Plimbă leuțu’ și semnează ca prostuțu’

leutu-ing

Cum te convinge ING să-i dai acces la datele tale din Biroul de credit, deși nu vrei și nici nu e musai: la actualizarea datelor de client, te obligă să semnezi formularul, chiar dacă nu ești de acord cu prevederi din el, pe motiv că sistemul nu permite corectura. Dacă nu, zice că-ți blochează contul

Read More 22 Comments

Cardul Sensiblu și protecția datelor personale

sensiblu-card

Farmacia Sensiblu spune că este victima unora care-i folosesc numele când îi sună pe oameni ca să le vândă produse. Totuși farmacia refuză să facă publice numele firmelor parazite și susține că le-a speriat cu o notificare. Actele de la Autoritatea pentru protecția datelor, însă, arată că Sensiblu are dreptul să împartă datele clienților săi și cu alții.

Read More 11 Comments

BNR vrea să știe dacă m-am măritat

Banca la care am contul curent m-a somat să-mi actualizez datele ca să pot beneficia în continuare de serviciile ei. Cică BNR îi cere la șase luni date despre starea mea civilă.

Read More 19 Comments

Lăbăreală

Labareala la serviciu

Concluzii după patru luni de muncă pentru bursa mea: 76% lăbăreală, 14% productivă, 9% neproductivă. Cam asta e România, fraților!

Read More 12 Comments

Bifați aici ca să vă iau datele

Sondaj
Read More 1 Comment

Oldies but goldies

Nu sunt dezamăgit de România, pentru că nu m-am lăsat amăgit

Camil Petrescu fiul

Camil Petrescu fiul, despre cum se vede România de peste ocean și din mijlocul Bucureștiului. De ce a plecat acum 43 de ani, de ce s-a întors azi și de ce ar mai pleca o dată, dacă ar avea iar 22 de ani. Despre salamul cu soia de New York.

Cine-l bate pe prinţul Charles, la popularitate, în Viscri

Patul care asteapta musafiri in casa Gerdei din Viscri

Transilvania li s-a arătat străinilor exact aşa cum este. Un ţinut minunat, locuit de oameni în esenţă buni, dar inconştienţi de valoarea moştenirii pe care o au în bătătură.

(III) Clientul român e mitocan și nespălat

sexwork is work

Ultima parte a interviului cu „Profesoara” – una dintre cele mai vechi prostituate din București – face un portret robot al clientului român, de la gunoier și căcănar, până la politician și preot.

Mama mi-a zis să nu mă duc, dar eu nu și nu…

parapanta3

Cu parapanta e ca și cu un bărbat, prima dată nu e bine, dar ceva te face să mai vrei măcar o dată 😉

Metodologia bătutului în ușă

suricate

Sau cât de mult seamănă românul cu americanul, când trebuie să-și dea zăpada din fața casei sau să facă front comun cu vecinii în fața autorităților

Moartea iedului, mănânc și trăiesc

cioban-ied

Ciobanul mi-a zis să nu mă uit, că la ei femeile pleacă de acasă când se taie mieii. Am decis să nu-l ascult. Credeam că o să fiu mai tare ca Labiș și n-o să mai pot mânca după asta.