Tag Archives: Robert Negoita

Votul de conștiință în țara votului inutil

nicusor la vasle

Cu cine (nu) votez la Primăria Capitalei și la aia de sector și de ce. Plus alte considerații inutile despre București și oamenii lui.

Read More 18 Comments

În timp ce ne uităm în gura lui Bădulescu

trotuar unirea

Despre ce se mai întâmplă lucrativ prin oraș, când PSD se face că se ceartă între găști: 12 hectare din Parcul IOR devin construibile, iar cineva își înfige un panou publicitar ilegal în față la Unirea și nimeni nu bagă de seamă

Read More 2 Comments

Ce poți face cu 200.000 de lei în sectorul 3

pisica-peste

Primăria sectorului 3 întreabă pe ce să cheltuiască banii de la buget, cetățenii propun și apoi votează. Primăria numără voturile 😉

Read More 1 Comment

Bucureștiul, văzut de la fereastra de 4 stele a lui Negoiță

rin5

Un oraș indecis, care amestecă opulența cu prostul gust și cu sărăcia extremă, în detrimentul decenței, funcționalului, modernului, normalității. Un hotel kitch, vecin cu un șir de maghernițe insalubre, la câteva sute de metri în spatele Bulevardului Unirii, în care același primar a îngropat 10 milioane de euro din bani publici.

Read More 17 Comments

Un pas mare pentru finanțe, prea mic deocamdată pentru cetățean

gresie-negoita

Pe site-ul de raportare a cheltuielilor publice, inaugurat azi de Guvern, rezultă că în București nu s-a făcut deszăpezire, salubrizare, reabilitare termică, nu s-au dat salarii în nicio primărie în ultimele două luni.

Read More 5 Comments

A venit toamna, acoperă-mi gresia cu niște antiderapant

placi

Robert Negoiță, iubitorul primar al sectorului 3, a lipit bucățele de material antiderapant pe plăcile de gresie de pe Bulevardul Unirii – pe care a dat 10 milioane de euro – ca să nu-și rupă trecătorii picioarele când merg să-și plătească impozitele.

Read More 10 Comments

Pasarea răspunderii în privința incendiilor

blocuri

Când reclami un pericol de incendiu, Pompierii te trimit la Primăria Capitalei, care te trimite la Poliția locală, care te trimite la Primăria sectorului 3, care te trimite din nou la Capitală. Iar primarul Negoiță zice că asta e, civilizația comportă și riscuri…

Read More 15 Comments

Prostie, hoție și beton

cinema gloria

De ce risipește primarul Negoiță 1,7 milioane de euro din buget ca să facă o fântănă arteziană în fața unui cinematograf mort de cartier – Cinema Gloria?

Read More 7 Comments

Și angajații ADP sector 3 sunt mândri că sunt români

angajati-negoita-cort

Câțiva angajați ai Administrației Domeniului Public sector 3 au fost surprinși în dimineața de 16 mai montând/demontând un cort de campanie al PSD, undeva în sectorul 3.

Read More 0 Comments

Cum te convinge Negoiță să-ți reabilitezi blocul pe banii tăi

bloc-reabilitat2

Primăria sector 3 le spune locatarilor care n-au avut norocul să intre în programul de reabilitare gratuită până acum că pe banii lor și ai Europei lucrările vor fi mai de calitate decât alea făcute moka de primărie.

Read More 24 Comments

Oldies but goldies

(III) Clientul român e mitocan și nespălat

sexwork is work

Ultima parte a interviului cu „Profesoara” – una dintre cele mai vechi prostituate din București – face un portret robot al clientului român, de la gunoier și căcănar, până la politician și preot.

Cum și-a arogat PSD un cinema de 3 milioane de euro din bani publici

poza-cinema-gloria-pro

Cinema Gloria, inaugurat și folosit doar de PSD deocamdată, nu are autorizație de securitate la incendii. ISU susține că nu poate amenda nici PSD, nici primăria, din cauza unor chichițe legislative. Totuși a amendat în același timp un cinematograf autorizat, închiriat de USR pentru un eveniment public.

De ce nu plecăm din România

Mâini de români - copiii culegători de afine din Pasul Prislop

Dacă despre curajul și nerăbdarea celor care pleacă s-a tot scris, teama, lenea, sentimentalismul și, de ce nu, curajul de a rămâne al celorlalți a fost lăsat în umbră.

Ice age cu comision bancar argentinian

perrito moreno

Trecerea granițelor din Argentina în Chile și retur sau comisioanele bancare nesimțite l-ar face și pe un eurosceptic să iubească UE.

Și ce ne-a dat nouă UE? Mai mult ne-a luat!

dabuleni

Cum se vede Uniunea Europeană de la margine, de pe malul românesc și mai prost al Dunării – de la Cazane până la Dăbuleni.

Zen and the Art of Marcela Maintenance*

marcela

Calitatea service-urilor din București: prețuri europene, servicii făcute românește, pentru că „așa facem noi și n-am avut niciodată probleme”. Avatarurile unui șofer care se încăpățânează să citească manualul mașinii.