Archive | august, 2023

Ely: Citesc Hotnews aproape zilnic și nu e zi să nu zic „bine că am plecat”

ely4

Există și emigranți nefericiți, dar fie pâinea cât de rea, tot mai bine e în Germania…

Read More 7 Comments

Cum am petrecut canicula în casa din lemn (XI)

temperatura pervaz

Cea mai toridă perioadă de când stăm în casa de la moșie pare că s-a încheiat. După cele 40+ grade din iulie, la 30+ câte sunt acum doar te joci 🙂 Așa că hai să vă spun și cum a fost când a fost cald cu adevărat 🙂

Read More 7 Comments

Hidroelectrica: Minte-mă că ești mă-ta dacă vrei facturi!

stupid rules

Dacă ești prost de sincer cu cea mai profitabilă companie de stat – Hidroelectrica – nu poți să afli de ce NU facturează serviciile pe care de fapt tot tu le plătești

Read More 20 Comments

A.C.: Decât să fiu cetățean de mâna a doua în țara mea, mai bine cetățean de mâna a doua în altă țară. Doare mai puțin

ac-danemarca

Mă îndoiesc că în viitorul apropiat România îmi va recunoaște familia și încă mi se pare nedrept că a trebuit să plec din țara mea pentru a avea o familie.

Read More 3 Comments

Lizoanca s-a întors în sat

doina rusti lizoanca1

Ce onoare și bucurie mai mare pe un cititor decât să-și vadă numele și părerea despre cartea autorului, taman în acea carte?! Și primită acasă, cu curierul 😉

Read More 0 Comments

Care mai crezi în rating-urile de 5 stele?

Prosopul distrus

Când căutăm niște servicii sau produse, și ne uităm la părerile altora despre ele, nu-i așa că cele mai sincere și autentice păreri sunt cele scrise la 1 și 2 stele? iar alea de 4-5 stele par scrise de un AI euforic?

Read More 18 Comments

A.C. – Sunt norocoasă să pot lua din ambele culturi ce e mai bun

ac1

Romania va fi mereu o parte din mine, indiferent unde aleg sa emigrez

Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Consilierul Victor Stan: cum să mă adoptați, doamnă, dar ce, sunt câine?

victor ion stan

În proiectul „Nu aștepta supereroi, cere-ți orașul înapoi”, orice bucureștean poate să adopte un consilier general și să-l întrebe ce face el pentru oraș. Eu l-am adoptat pe Victor Stan, unul dintre veteranii consiliului, și așa a decurs prima mea discuție cu el.

Cât valorează un om? Dar după moarte?

sidonia cu geo bogza si miron

Cum am descoperit-o pe Sidonia Drăgușanu – scriitoare, ziarist freelancer în timpul războiului, activistă feministă, sfătuitoarea doamnelor, prietena domnilor – deși o uitase toată lumea, inclusiv Uniunea Scriitorilor

Miron Radu Paraschivescu, jurnalul unui comunist fără partid

Miron Radu Paraschivescu

Cine ar ști să se roage cu adevărat pentru sufletul meu decât o curvă – însemnările unui ratat oarecare din România secolului trecut. Miron Radu Paraschivescu, Jurnalul unui cobai

Scrisoarea pe care n-a mai primit-o Eugen Ionescu

dosarul-profesorul

Povestea profesorului Ion Nițulescu – un „element dușmănos” față de orânduirea socialistă – și a delatorilor săi, dintre care numai securistul șef mai trăiește azi bine mersi, măncându-și pensia într-o vilă somptuoasă chiar în satul natal al victimei sale

De ce nu plecăm din România

Mâini de români - copiii culegători de afine din Pasul Prislop

Dacă despre curajul și nerăbdarea celor care pleacă s-a tot scris, teama, lenea, sentimentalismul și, de ce nu, curajul de a rămâne al celorlalți a fost lăsat în umbră.

Restul de 60% e tăcere

deget

Portret colectiv al celor 60% absenți de la vot: Vine inspecția sanitară și o întreabă pe asistentă dacă anumite aparate de pe care trebuie să ia probe sunt dezinfectate. Asistenta zice că nu, că nu a avut timp. Inspectorul pune mâna pe soluție, dezinfectează aparatul, ia proba și pleacă mulțumit