le corbusier3

Cea mai interesantă biserică făcută de un ateu

Cu beton turnat la mână, ca beciul nostru de la moșie, plus lipsă îmbinare între pereți și acoperiș, biserica Notre-Dame du Haut a lui Corbusier e totuși o operă de artă pe care francezii nu numai că au știut s-o protejeze, dar s-o și pună în valoare prin amenajări ulterioare.

gradina

Când relele lumii te ajung și-n paradis

Am cunoscut în sfârșit și eurosceptici francezi, agricultori nemulțumiți de politicile agricole europene, tineri care vor să termine școala ca să muncească „afară” și adulți nemulțumiți de tineretul din ziua de zi. Și am zis să și povestesc despre asta 🙂

card de fidelitate farmacie

Care-i treaba cu cardul de fidelitate

Cel mai important act al românului a devenit cardul de fidelitate. La farmacie. Nu buletinul, nu cardul de asigurat. Încă o mizerie pe care o tolerăm cu fatalitate mioritică, deși acolo sunt cele mai sensibile date ale noastre

Recent News

Timpuri noi și oameni vechi

doamna chiajna

Ne certăm pe numele stațiilor de metrou în loc să punem mâna să facem mai multe stații, ca să ajungă pentru toate numele de oameni care au lucrat la ele

Read More 2 Comments

Pita bread with garlic, pe bulgărește

shabla

Cum am făcut acasă turtele cu usturoi de care ne-am îndrăgostit la mare la bulgari

Read More 2 Comments

Să ne dea statul!

pomeni becali

Despre fraierii de la Euroins, victimele de la Crevedia și riscurile catastrofice neacoperite de asigurările obligatorii, cum ar fi incendiul și prostia

Read More 4 Comments

Ely: Citesc Hotnews aproape zilnic și nu e zi să nu zic „bine că am plecat”

ely4

Există și emigranți nefericiți, dar fie pâinea cât de rea, tot mai bine e în Germania…

Read More 7 Comments

Cum am petrecut canicula în casa din lemn (XI)

temperatura pervaz

Cea mai toridă perioadă de când stăm în casa de la moșie pare că s-a încheiat. După cele 40+ grade din iulie, la 30+ câte sunt acum doar te joci 🙂 Așa că hai să vă spun și cum a fost când a fost cald cu adevărat 🙂

Read More 7 Comments

Hidroelectrica: Minte-mă că ești mă-ta dacă vrei facturi!

stupid rules

Dacă ești prost de sincer cu cea mai profitabilă companie de stat – Hidroelectrica – nu poți să afli de ce NU facturează serviciile pe care de fapt tot tu le plătești

Read More 20 Comments

A.C.: Decât să fiu cetățean de mâna a doua în țara mea, mai bine cetățean de mâna a doua în altă țară. Doare mai puțin

ac-danemarca

Mă îndoiesc că în viitorul apropiat România îmi va recunoaște familia și încă mi se pare nedrept că a trebuit să plec din țara mea pentru a avea o familie.

Read More 3 Comments

Lizoanca s-a întors în sat

doina rusti lizoanca1

Ce onoare și bucurie mai mare pe un cititor decât să-și vadă numele și părerea despre cartea autorului, taman în acea carte?! Și primită acasă, cu curierul 😉

Read More 0 Comments

Care mai crezi în rating-urile de 5 stele?

Prosopul distrus

Când căutăm niște servicii sau produse, și ne uităm la părerile altora despre ele, nu-i așa că cele mai sincere și autentice păreri sunt cele scrise la 1 și 2 stele? iar alea de 4-5 stele par scrise de un AI euforic?

Read More 18 Comments

A.C. – Sunt norocoasă să pot lua din ambele culturi ce e mai bun

ac1

Romania va fi mereu o parte din mine, indiferent unde aleg sa emigrez

Read More 0 Comments

Oldies but goldies

Plasturii lui Negoiță – cât au costat și de ce s-au dezlipit

lipire-plasturi

50.000 de bucățele de „not so safety walk” cumpărate de la 3M au fost lipite bucată cu bucată de oamenii ADPB, pare-se la fel de prost cum a fost gândită toată lucrarea de pe Bulevardul Unirii

Și nevaccinați, și cu sănătatea garantată de stat

vaccinare2

Dialog între doi medici la Comisia de Sănătate din Senat:
– Niciun guvern nu poate impune ca în corpul supușilor săi să fie inoculate cu forța anumite medicamente.
– Dar de ce obligăm bolnavii de sifilis să se trateze?
– Da, îi tratăm cu forța pentru că sifilisul se transmite pe cale sexuală, dar SIDA și minoritățile sunt libere…

Turism nemţesc în Transilvania: “Adevărata Românie poate fi descoperită numai la sat”

Casutele de vacanta ale lui Jonas din Valea Verde

„Pupă-mă-n fund şi rămâi sănătos!”, salutul medieval inedit al sighisorenilor, a provocat, in epoca, indignarea Vienei, iar azi le smulge zambetele turistilor straini

Dacă ai vrea să trăiești doar atât cât poți

maini

Când mai vedeți reclame cu bătrâni râzând cu toată placa într-o lumină caldă, solară, să știți că ăia nu sunt nici români, nici la azil. Și poate nici așa bătrâni 😉

Stăm prost cu nervii

sacrificat

O jumătate de oră într-un autobuz Mercedes, în cel mai bogat oraș al țării.

De ce nu s-a surpat Bucureștiul când „ne-a făcut Ceaușescu” metroul

metrou5

Pentru că pe vremea aia s-au folosit mulți mineri cu târnăcoape, care au săpat cu grijă tuneluri, pentru că specialiștii de atunci și-au făcut doctoratele pe bune la metrou, nu plagiindu-i pe alții, și chiar și atunci au existat tasări de teren.