Cu beton turnat la mână, ca beciul nostru de la moșie, plus lipsă îmbinare între pereți și acoperiș, biserica Notre-Dame du Haut a lui Corbusier e totuși o operă de artă pe care francezii nu numai că au știut s-o protejeze, dar s-o și pună în valoare prin amenajări ulterioare.
Recent News Subscribe
Inocenții – parfumul unei copilării, fie ea și comunistă
„Cât de greu înțelegi unele lucruri pe care nu le-ai trăit direct și cât de diferit le înțelegi, în timp, chiar și pe cele la care ai asistat sau ai contribuit” – Inocenții, de Ioana Pârvulescu.
Ce cărți ar fi de citit în 2023?
Dau o mini-recenzie de carte-țeapă la schimb cu propuneri pentru cărți bune de citit în 2023, la clubul de carte.
De fapt nu știe nimeni ce e de făcut
Două documentare făcute de Adam Curtis ne arată de unde am plecat – de la căderea comunismului – și unde am ajuns prea târziu – într-o democrație care caută soluții de supraviețuire, dar pe care nu le are nimeni
Recitind romanele tinereții, la maturitate, afli că…
Deși jumătate e scris în patul unei curve, romanul „Patul lui Procust”, al lui Camil Petrescu, nu e neapărat unul de dragoste, ci o frescă a societății interbelice românești, actuală și azi, o sută de ani mai târziu.
Femeia la 50 de ani – între testament și măritiș
Bilanț la jumătatea vieții: încă sănătoasă, cu ceva agoniseală, mai puține frustrări, mai multă relaxare și o suprapopulație de pisici. La 50 de ani încă nu e așa de rău ca la 70-80.
De ce nu vorbim nici morții de bine
De ce spunem doar Dumnezeu să-i ierte și nu vorbim, la înmormântări, și despre viețile și faptele oamenilor pe care-i petrecem la groapă? Un discurs cald, ținut de un prieten, ar face mai mult pentru familie decât o slujbă monotonă și rece, cântată la fel de un preot pentru milioane de alți oameni.
Cum votează canadienii și câți bani primesc partidele lor de la buget
După un schimb de emailuri despre de ce nu se poate vota în România cu un act de identitate expirat, cititorul meu nervos din Canada mi-a scris o ditamai polologhia ca să vedeți cum face Canada tot posibilul să-și cheme cetățenii la urne. Nu reușește nici ea 100%, dar se descurcă mai bine ca noi
România-Germania, deocamdată remiză
O săptămână în secuime la noi și alta în Germania la ei – oameni, locuri, prețuri, comparații și mai ales poze. Multe poze 🙂








