le corbusier3

Cea mai interesantă biserică făcută de un ateu

Cu beton turnat la mână, ca beciul nostru de la moșie, plus lipsă îmbinare între pereți și acoperiș, biserica Notre-Dame du Haut a lui Corbusier e totuși o operă de artă pe care francezii nu numai că au știut s-o protejeze, dar s-o și pună în valoare prin amenajări ulterioare.

gradina

Când relele lumii te ajung și-n paradis

Am cunoscut în sfârșit și eurosceptici francezi, agricultori nemulțumiți de politicile agricole europene, tineri care vor să termine școala ca să muncească „afară” și adulți nemulțumiți de tineretul din ziua de zi. Și am zis să și povestesc despre asta 🙂

card de fidelitate farmacie

Care-i treaba cu cardul de fidelitate

Cel mai important act al românului a devenit cardul de fidelitate. La farmacie. Nu buletinul, nu cardul de asigurat. Încă o mizerie pe care o tolerăm cu fatalitate mioritică, deși acolo sunt cele mai sensibile date ale noastre

Recent News

Inocenții – parfumul unei copilării, fie ea și comunistă

inocentii-ioana parvulescu

„Cât de greu înțelegi unele lucruri pe care nu le-ai trăit direct și cât de diferit le înțelegi, în timp, chiar și pe cele la care ai asistat sau ai contribuit” – Inocenții, de Ioana Pârvulescu.

Read More 1 Comment

Ce cărți ar fi de citit în 2023?

club-carte

Dau o mini-recenzie de carte-țeapă la schimb cu propuneri pentru cărți bune de citit în 2023, la clubul de carte.

Read More 12 Comments

Cum a fost primul an în casa din lemn (X)

priveliste curte

Plusuri și minusuri într-o casă din lemn, după primul an: consum de energie, încălzire, ventilare, costuri și priveliști, plus un apendice construit cu forțe proprii – tiny house-ul din fundul curții 🙂

Read More 9 Comments

De fapt nu știe nimeni ce e de făcut

rusia

Două documentare făcute de Adam Curtis ne arată de unde am plecat – de la căderea comunismului – și unde am ajuns prea târziu – într-o democrație care caută soluții de supraviețuire, dar pe care nu le are nimeni

Read More 3 Comments

Recitind romanele tinereții, la maturitate, afli că…

patul lui procust

Deși jumătate e scris în patul unei curve, romanul „Patul lui Procust”, al lui Camil Petrescu, nu e neapărat unul de dragoste, ci o frescă a societății interbelice românești, actuală și azi, o sută de ani mai târziu.

Read More 1 Comment

Să vină să ne numere fosele (IX)

ingropare fosa

Încă o formă fără fond (deși cu fond de rahat) în Grădina Maicii Domnului – controlul foselor septice în țara în care autoritățile nu sunt capabile să conecteze mai mult de 80% din populația de la sate la apă curentă și canalizare

Read More 4 Comments

Femeia la 50 de ani – între testament și măritiș

me2

Bilanț la jumătatea vieții: încă sănătoasă, cu ceva agoniseală, mai puține frustrări, mai multă relaxare și o suprapopulație de pisici. La 50 de ani încă nu e așa de rău ca la 70-80.

Read More 8 Comments

De ce nu vorbim nici morții de bine

capela

De ce spunem doar Dumnezeu să-i ierte și nu vorbim, la înmormântări, și despre viețile și faptele oamenilor pe care-i petrecem la groapă? Un discurs cald, ținut de un prieten, ar face mai mult pentru familie decât o slujbă monotonă și rece, cântată la fel de un preot pentru milioane de alți oameni.

Read More 14 Comments

Cum votează canadienii și câți bani primesc partidele lor de la buget

parlament canada

După un schimb de emailuri despre de ce nu se poate vota în România cu un act de identitate expirat, cititorul meu nervos din Canada mi-a scris o ditamai polologhia ca să vedeți cum face Canada tot posibilul să-și cheme cetățenii la urne. Nu reușește nici ea 100%, dar se descurcă mai bine ca noi

Read More 4 Comments

România-Germania, deocamdată remiză

trenul

O săptămână în secuime la noi și alta în Germania la ei – oameni, locuri, prețuri, comparații și mai ales poze. Multe poze 🙂

Read More 7 Comments

Oldies but goldies

Din câte încercări reușește un nevăzător să intre la metrou

florin georgescu metrou2

Din cel puțin două, la fel ca noi ăștia care nu nimerim să băgăm cartela cum trebuie în noii turnicheți. Asta de când s-a lansat aplicația gratuită Tandem acces, care le permite nevăzătorilor să folosească metroul ca toată lumea

Parcul meu IOR

Parcul IOR

Mi-a fost alături 40 de ani, m-a crescut și relaxat. Acum e rândul meu să-l apăr de șmecheri. Dacă sunteți din sectorul 3, veniți mâine la Titan ca să ne păstrăm parcul.

Îmi pasă de turci, dar de noi mi se rupe

proteste-turcia

Mai știe cineva azi de ce au ieșit revoltații noștri la Universitate în iarna lui 2012? Merge sănătatea mai bine? Țara e mai bine guvernată? Au ieșit din foame cetățenii ăia însetați de demnitate?

Ziua 4: Și chinez, și ateu, și friguros

Cica daca Adam si Eva ar fi fost chinezi

Azi am explicat unui conclocuitor chinez cum funcționează termoficarea românească; i-am băgat mințile în cap recenzoarei care voia să mă înregistreze doar pentru că trecusem pe la mama, și apoi am bârfit copios cu niște recenzoare bătrâne și puțin ciupite de molii, ca mine 😛

Megastructuri și mini-popoare

catedrala2

Cum ne privesc turiștii care ne vizitează Casa Poporului. Ce diferență e între uimirea lor și a noastră când le vizităm catedralele lor, vechi de secole. Și la ce ne ajută clădirile astea impunătoare pe noi, oamenii de rând.

Cât valorează un om? Dar după moarte?

sidonia cu geo bogza si miron

Cum am descoperit-o pe Sidonia Drăgușanu – scriitoare, ziarist freelancer în timpul războiului, activistă feministă, sfătuitoarea doamnelor, prietena domnilor – deși o uitase toată lumea, inclusiv Uniunea Scriitorilor