Azi am explicat unui conclocuitor chinez cum funcționează termoficarea românească; i-am băgat mințile în cap recenzoarei care voia să mă înregistreze doar pentru că trecusem pe la mama, și apoi am bârfit copios cu niște recenzoare bătrâne și puțin ciupite de molii, ca mine 😛
Ziua 3: Azi am recenzat (și) o plăcintă cu dovleac
… și am aflat că pe noile cărți de identitate nu mai sunt trecute numele părinților. Suntem cetățeni europeni, fără mamă, fără tată.
Ziua 2: Dragă, eu unde dorm? că mă întreabă recenzorul….
Dacă vă calcă recenzorul oferiți-i, vă rog eu, un pahar cu apă. Nici nu știți ce nevoie are!
Ziua 1: Două lozuri. Viceversa
În prima zi de „prerecensământ” am descoperit că aveam două serii (una pe geantă și una pe borderou) deși trebuia să am una singură. Și că șeful recenzor nici măcar nu e pila cuiva, dar are multe certitudini exprimate prin „nu cred că”, pe care le rezolvă „din pix”.
De ce-ți pui copilul să cerșească…
O întrebare pertinentă pusă de un ziarist englez. Un reportaj BBC care te face mai rasist decât e corect politic să fii.
Recensământul, treabă românească
Șeful meu direct știe doar că e șef. Șefa lui, coordonatoarea, nici ea nu știe mai multe, dar are telefon. Împreună vom face recensământul populației. Recensământul unei țări de șefi și șefuleți.
Gaura de miliarde din gigacaloria românească: cum ne-au lăsat subvenţiile şi băieţii deştepţi cu cea mai scumpă căldură din Europa
subvenţiile au înlocuit tehnologizarea producerii şi transportului căldurii, iar preţurile energiei ieftine (cogenerate) sunt făcute şi umflate după cum trebuie să le iasă profitul anonimilor băieţi deştepţi.
România liberă anchetează morții
„Bărbatul care în urma accidentului, produs, duminică de realizatorul Tv Şerban Huidu, a ajuns la spital în stare gravă, a murit luni dimineaţă. El va fi externat din Spitalul Judeţean Braşov şi va fi dus la poliţie pentru audieri” – Romania liberă – 17 octombrie 2011
Alegem un model sau facem de capul nostru?
Generația așteptată intră în politică și pe ușa minorităților, nu numai pe porțile din dreapta. Ei militează pentru o politică fără culoare 🙂








