Archive | ianuarie, 2012

De ce nu s-a mai listat Biserica Ortodoxă la bursă

Patriarhul Daniel al BOR

Pentru că a mizat pe bunăvoința credincioșilor și a câștigat 😉 Un articol din 2005, în care BOR își anunța intenția de a emite obligațiuni ca să strângă bani de Catedrală, și o dezvăluire de azi, în care se vede cum gândește un cap înzestrat cu harul afacerilor.

Read More 2 Comments

Mi-e greu să cred că nu aveți dvs. 10.000 de euro acum!

stupid broker

Ce părere „are” unii „consultanți financiari” de pe piața Forex despre ziariști și posibilitățile lor financiar-intelectuale.

Read More 11 Comments

Duminica asta „cronicim” în familie?

Cronica de familie

Cine vine la clubul de carte are parte! 😉

Read More 13 Comments

Cu varza în gât la saună

sauna

Și varza era călită! Cu carne și cârnați.

Read More 11 Comments

8 lucruri pe care pun pariu că nu le știați despre noua lege a sănătății

Când veți depăși faza scandaloasei înlăturări a lui Arafat din Minister, veți afla că trebuie să plătiți mai mult pentru noua asigurare obligatorie de sănătate și cât de privatizată va putea fi sănătatea dirijată tot politic de CNAS, Guvern și Parlament.

Read More 20 Comments

Ce mai țineți în portofel?

prezervative

Prezervative, poze cu copiii sau amulete?

Read More 43 Comments

Mă mărit! Și n-am cu ce!

Rochia de mireasa din categoria „așa da”

Mă mărit peste câteva luni. Am mire, am sală, fotograf și cam atât. Nu am rochie, bijuterii, voaletă, decorațiuni, invitații, mărturii, etc. De câteva săptămâni, în fiecare seară iau laptopul în brațe (deși ar trebui să-mi iau bărbatul) și caut. Și caut. Și nu găsesc.

Read More 19 Comments

Interviu cu un vatman care nu l-a lovit pe Mircea Lucescu

Schema accidentului lui Lucescu, de pe www.gsp.ro

Utilizând toate frânele disponibile pe tramvaiul din dotare, vatmanul și-a dorit mai mult victoria și deși legea nu e de partea antrenorului, vatmanul s-a temut totuși că și la șofat s-ar putea să fie ca în fotbal, să nu conteze cine dă golul, ci cum se încheie meciul. Dar, Dumnezeu a fost vatman de data asta 😀

Read More 22 Comments

Cât valorează munca ta?

Cât valorează munca ta

Cât ați fi dispuși să plătiți sau cât ați cere, dacă ar fi să faceți o muncă de menajeră de trei ori pe săptămână, la negru?

Read More 46 Comments

Cum impresionezi o femeie

Masaj

Cu o oră de înot, o jumate de saună și una de masaj. Toate în același loc, una după alta, într-o zi ploiasă de ianuarie.

Read More 8 Comments

Oldies but goldies

Cum am fost jefuiți în Valparaiso

20180312_112948

Tâlhăriți de bagaje în piața centrală a celui mai vechi port sud-american, Valparaiso, orașul chilian de patrimoniu UNESCO.

Nostalgii maso-comuniste de 1 Mai

steaguri

O frântură dintr-o zi grea, muncitorească, a unui chelner hâtru de la Restaurantul Riviera din Parcul 23 August.

De ce picură în Casa Poporului

casa poporului senat

Un accident umed a fost descoperit ieri, pe Facebook, în Parlament. Pentru că am apucat s-o cunosc pe mama Casei Poporului înainte să moară, vă invit să citiți un text din care veți afla și voi cum e când se sparge o țeavă în Palat, cum intră zăpada în birouri iarna, de ce unii zic că ar fi nevoie de termopane noi, câtă apă, curent și nervi consumă Casa Poporului ca să fie ceea ce este: locul în care cei mai iubiți fii ai poporului muncesc zi de zi pentru propășirea noastră, a tutulor.

(III) Clientul român e mitocan și nespălat

sexwork is work

Ultima parte a interviului cu „Profesoara” – una dintre cele mai vechi prostituate din București – face un portret robot al clientului român, de la gunoier și căcănar, până la politician și preot.

Cum s-a „optat” pentru ora de religie

scoala

Curtea Constituțională îți dă, dar nu-ți bagă și-n traistă. Motive pentru care peste 90% dintre părinți au făcut cereri ca să-și înscrie copiii la ora de religie.

„Căpșunarii” care construiesc metroul din Drumul Taberei

Faur, Gheorghe și Vișovan în fața scutului cu care vor săpa tunelul de metrou

Au plecat de 10-20 de ani din țară, s-au specializat în săpat tuneluri în Spania sau Italia, și acum vin ca specialiști „străini”. Vestea proastă e că vor să plece înapoi. Sunt dezamăgiți că România nu a ajuns Europa din urmă cât timp ei au fost plecați.